$
הייטק והון סיכון

פרשנות

רכישת מלאנוקס: הכרטיס של אנבידיה לרווחים חדשים

החברה הישראלית מייצרת את מה שחסר לרוכשת כדי להעצים את פעילותה בתחום תשתיות המחשוב: רכיבי רשת מהירים וגמישים ביותר. מה עשה את מלאנוקס לעדיפה מבחינה טכנולוגית על יריבותיה, ומה הקשר להיותה ישראלית?

ניצן סדן 13:0811.03.19

אנבידיה תרכוש את מלאנוקס בכ-6.9 מיליארד דולר. מה יצא לה מזה? הרוכשת קנתה את עולמה כיצרנית כרטיסי מסך - חומרה ייעודית לגיימינג, והיא מובילה את התחום בעולם. מה לה ולמלאנוקס, שמייצרת רכיבי תקשורת לחוות שרתים?

 

 

אנבידיה מצאה דברים אחרים שאפשר לעשות עם המעבדים שפיתחה, שמתאפיינים במהירות פעולה עצומה וביכולת לבצע חישובים מורכבים מאוד: תשתיות שרתים ליישומי בינה מלאכותית. ישנם דאטה סנטרים בעולם שנשענים על החומרה שלה, ומציגים ביצועים מרשימים. בשנים האחרונות פיתחה אנווידיה תשתיות ייעודיות לניסויי בינה מלאכותית, סביבות ללמידת מכונה, ותהליכים נוספים שמצריכים מחשוב רב עוצמה שתוכנן מראשיתו עבורם.

 

ג'נסן הואנג, מנכ"ל אנבידיה ג'נסן הואנג, מנכ"ל אנבידיה צילום: nvidia

 

 

למה דווקא מלאנוקס?

 

החברה הישראלית מפתחת מתגי רשת ומתאמי רשת עבור תשתיות שרתים - רכיבים שנועדו לקשר בין יחידות עיבוד בדאטה סנטר. ככל שהם יעילים יותר, כך תוכל תשתית העיבוד לפעול מהר יותר כשיש צורך בשיא עוצמת החישוב, ובצורה חסכונית בשאר הזמן.

 

יש הרבה חברות בתחום הזה, אך למלאנוקס יש יתרון עצום על כולן: היא שבנתה וקידמה את תקן InfiniBand לחיבור בין שרתים במרכזי נתונים לחישוב בעצימות גבוהה, עד שהפך לתקן העולמי בתחום. ביכולתה לבנות מתאמי רשת שיהיו אופטימליים בתקן הזה, ובכך ישמרו על יעילות גבוהה. יתרון נוסף הוא הטכנולוגיה עצמה: מלאנוקס פיתחה רכיבים שניתן להתאים לפי צורכי העיבוד של הלקוח, ולספק לו יותר גמישות אל מול הדרישות שלו. למשל, אפשר להרים פרויקט של חצי שנה שמצריך תוספת עוצמת עיבוד גם בלי לשדרג תשתיות.  

  

 

אייל וולדמן, מנכ"ל מלאנוקס אייל וולדמן, מנכ"ל מלאנוקס צילום: אוראל כהן, משה שי

 

 

התוצאה היא חוות שרתים שמסוגלת לתמוך במוצרים ושירותים תובעניים יותר, תוך חיסכון יחסי בעלויות תפעול. הטכנולוגיה של מלאנוקס נחשבת למתקדמת מאוד, ומשרתת מספר גדול של לקוחות עם כיסים עמוקים - ביניהם HP, ויאקום, ענקית האנרגיה שברון, יצרנית המטוסים איירבוס ועוד. למלאנוקס עוד יתרון שרלוונטי בימים אלה: היא ישראלית, מה שמאפשר לכל הלקוחות לעשות עמה עסקים בלב שקט - ללא הפוליטיקה שמאפיינת חברות אמריקאיות וסיניות.

 

למה דווקא שרתים?

 

תשתיות לחוות שרתים מהוות קרוב לשליש ממכירות אנווידיה, ועליה להיערך לצמיחה בתחום זה. בתחילת השנה הנמיכה החברה צפי הכנסות לרבעון האחרון של 2018 בשל ירידה בביקוש לכרטיסי מסך. הירידה הזו חלה גם בשל דעיכת תחום הקריפטו, בו משמשים כרטיסים אלה לכריית מטבעות, וגם בשל המתח בין סין וארה"ב שהובילה לצמצום הזמנות מחשבים - ביניהם דגמים חזקים בעלי חומרה גרפית ייעודית.

 

תשתיות השרתים הן תחום שנמצא בצמיחה מתמדת, וצפוי לגדול ככל שישופרו טכנולוגיות העיבוד עצמן עם שבבים טובים יותר, טכניקות העיבוד עם אלגוריתמים חכמים יותר, ויכולת לשרת יותר משתמשים ע"ב רשתות דור חמישי. לא פלא שלצד אנווידיה, ניסתה גם אינטל לקנות את מלאנוקס ולהשיג גישה נוחה יותר לטכנולוגיה שלה ולרווחים שביכולתה להניב.  

 

מלאנוקס תועיל לאנבידיה גם בשוק הצרכני: בימים אלה נערכות גוגל וחברות אחרות להשקת שירותי סטרימינג של משחקים, דרכם יוזרם המשחק למכשירים חלשים, כשהעיבוד הגרפי התובעני יתבצע בשרתים מרוחקים. זו צפויה להיות מהפכת גיימינג עצומה, שתשנה לגמרי את השוק; הרבה יותר אנשים יוכלו ליהנות ממשחקים תובעניים גם בלי לקנות מחשב יקר וחזק - וישלמו על כך במודל מנוי. אנווידיה נערכת להשקת השירותים הללו, ורוצה להבטיח את מקומה בלב התעשייה: השילוב בין כרטיסי המסך שלה, תשתיות העיבוד ומחברי הרשת האדפטיביים של מלאנוקס יוכלו להבטיח זאת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x