$
מכשירים ומדריכים

הסמארטפונים המתקפלים סוף סוף כאן - רק אל תיגע, חביבי

ענקיות החומרה הציגו טלפונים היברידיים ראשונים, שנראים מרשימים ומגניבים - אך לא איפשרו למבקרי תערוכת המובייל בברצלונה לגעת בהם ללא השגחה. חוסר האפשרות להתנסות בהם לא מבשר טובות, ומעלה סימני שאלה על בשלות הקטגוריה כולה

עומר כביר, ברצלונה 18:3827.02.19

 


 

 

שועלי הטכנולוגיה הוותיקים זוכרים שאי שם בסוף העשור הקודם סוני הציגה בביתן שלה באחת התערוכות הטכנולוגיות הגדולות פלא הנדסי: מחשב נייד נטול מקלדת שצויד מסך מגע מתקפל. זה היה אב טיפוס ראשוני מאוד, שהוצג רק מאחורי ויטרינת זכוכית, ונעלם ונשכח זמן מה לאחר מכן מבלי שהבשיל או הגיע מעולם לשוק.

 

 

מאז חלפו כמעט עשר שנים, ועכשיו סוף סוף נראה שהמסכים המתקפלים עומדים להגיע באמת לשוק. לא במחשבים ניידים אלא בסמארטפונים, ולא מחברה אחת אלא מכמה שחקניות במקביל, שכולן משיקות את הגרסה שלהן לפלא ההנדסי העדכני.

 

 

תיבת הזכוכית בה הוצג הטלפון המתקפל של וואווי תיבת הזכוכית בה הוצג הטלפון המתקפל של וואווי צילום: בלומברג

 

 

סמסונג היתה הראשונה מבין השחקניות הגדולות להציג מכשיר כזה, בשם גלקסי פולד, כמה ימים לפני פתיחת תערוכת המובייל MWC 2019. אחריה הגיעה וואווי הסינית, שניצלה את הבמה בברצלונה והציגה מכשיר משלה בשם Mate X, שנראה מעוצב ומהונדס טוב משל המתחרה הקוריאנית. גם TCL, בעלת המותגים בלקברי ואלקטל, הציגה מכשירים מתקפלים משלה ושיאומי הפיצה סרטון טיזר למכשיר, אך לא הביאה אותו לתערוכה. סביר להניח שגם אפל עובדת על מכשיר דומה, אף שאין מה לצפות לחזות בו בשנה הקרובה.

 

 

היצרניות התמקדו בהסברת השימושים השונים של המכשירים המתקפלים ולמה בכלל צריך אותם. התרחיש העיקרי הוא סמארטפון שיכול להפוך לטאבלט בעת הצורך, או להראות למי שמצלמים את תמונתו במצלמה הראשית איך הוא נראה בתמונה. לא השתכנעתם? קשה להאשים אתכם.

 

אף שחלפו כמעט עשר שנים מאז הצגת המכשיר המתקפל של סוני, יש עדיין חוט מקשר בינו למכשירים המתקפלים שהוצגו בברצלונה: בדיוק כמוהו, גם המכשירים החדשים הוצבו כולם מאחורי מחיצת זכוכית; הקהל הרחב שהגיע לתערוכה לא יכל להתנסות בהם - רק להסתכל, בלי לגעת. וזה מעיד על דבר ברור: המכשירים עוד לא מוכנים לפריים טיים, הבאגים והתקלות טרם נפתרו במלואם והם כנראה חמורים מכדי שהחברות יפקירו לידי הציבור.

 

משהו שם, לפחות כרגע, כנראה לא עובד עד הסוף והיצרניות לא ששות לחשוף זאת. אז למה הן בכל זאת הציגו את המכשירים? כי המתחרות עשו זאת, ואף אחת לא רוצה להישאר מאחור.

 

אך גם כשייפתרו התקלות, וייתכן שזה יקרה כבר השנה והמכשירים יושקו במועדם המובטח, הם עדיין יהיו לא יותר ממוצר נישה. המחירים אסטרונומיים: המתקפל של סמסונג עולה קרוב ל-8,000 שקל, זה של וואווי יתומחר בכמעט 9,500 שקל. זה ממש לא סמארטפון להמונים, זה מכשיר נישה ניסיוני למכורים לדבר, מאמצים סופר סופר מוקדמים.

 

 

 

הוסיפו לכך תרחישי שימוש לא ברורים דיים, בעיות עיצוביות כמו טאבלט בתצורה לא מקובלת בשוק (במקרה של וואוי מדובר כמעט בריבוע, לא ממש הפורמט המקובל להצגת וידיאו או הרצת אפליקציות) ומי יודע מה עוד - ונותרים עם מכשירים שכולם רוצים לראות, לגעת ולשחק בהם, אבל כנראה שמעטים באמת יקנו. סביר שרבות מהבעיות הללו ייפתרו. המחיר יירד, העיצוב ישתפר והשימושים יהיו ברורים יותר. אבל זה לא יקרה השנה ואולי גם לא בשנה הבאה. המכשירים המתקפלים סוף סוף פה, אבל השנה לפחות הם יתקשו למצוא מישהו שאכן ירכוש אותם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x