$
הייטק והון סיכון

גיוס ענק לדרייבנטס: 110 מיליון דולר לפי שווי של כחצי מיליארד

עידו סוסן, שייסד את חברת הסטארט-אפ עם הלל קוברינסקי, אומר בראיון ל"כלכליסט": "סיסקו עושה כמיליארד דולר בשבוע מטכנולוגיה של שנות ה-80. הטכנולוגיה שלנו תהיה הבסיס לרשתות התקשורת ב-20 השנה הבאות"

מאיר אורבך 22:0014.02.19

גיוס ענק בהייטק הישראלי, דרייבנטס (Drivenets) של עידו סוסן והלל קוברינסקי גייסה 110 מיליון דולר בהובלת בסמר ונצ'ר פרטנרס, פיטנגו צמיחה ומספר משקיעים פרטיים. זהו הגיוס הראשון של החברה שעד כה מומנה על ידי מייסדיה. כ-10 מיליון דולר מסך הגיוס שימש לקניית מניות ואופציות של עובדי החברה. 

עידו סוסן והלל קוברינסקי הם שניים מהיזמים המצליחים בישראל. סוסן היה ממקימי אינטוסל, שפיתחה תוכנה לאופטימיזציה אוטומטית של רשתות, ושנמכרה בשנת 2013 לסיסקו תמורת 475 מיליון דולר. הלל קוברינסקי היה בין מקימי אינטרווייז, ספקית שירותי ועידה באינטרנט, שנמכרה ל-AT&T תמורת 121 מיליון דולר.

עידו סוסן עידו סוסן צילום: תמוז רחמן ודרייבנטס

 

בשיחה עם "כלכליסט" סיפר סוסן מה הניע אותו ואת קוברינסקי להקים את החברה החדשה. "עד היום לא גייסנו כסף ממקורות חיצוניים אלא הבאנו את כל ההשקעה מכיסנו. מהר מאוד החברה התחילה להכניס כסף וכיום אנחנו כבר מכניסים עשרות מיליוני דולרים בשנה עם חוזים של מאות מיליוני דולרים".

 

למה גייסתם כל כך הרבה כסף?

"הקמנו את החברה, יצרנו מוצר מהפכני וההכנסות איפשרו לגדול ולצמוח. הסיבוב הזה נועד לעשות קפיצה גדולה מעבר למה שאנחנו כיום. לתחושתי, אנחנו משאירים הרבה כסף ועסקאות על השולחן בגלל שאין לנו מספיק אנשי שיווק, מכירות וכח אדם שיטפלו בכל הביקוש". סוסן מסביר שאינו יכול להתייחס לשווי שבו גייסה החברה. זו על פי הערכה עומדת על יותר מחצי מיליארד דולר, "גייסנו בשווי מאוד גבוה ולכן לא דוללנו בצורה משמעותית. אנחנו רוצים לגייס עוד כח אדם. כיום אנחנו מעסיקים כ- 130 עובדים, כ-100 בישראל והשאר בניו ג'רזי".

 

אם שם החברה אינו מוכר לרבים, הרי שגם הניסיון להבין מה עושה החברה הישראלית אינו פשוט כלל. סוסן מאמין שהוא עומד מאחורי המהפכה הגדולה של ספקי התקשורת של השנים הבאות. "אני באמת מאמין שהצלחנו לפתור את הבעיה הגדולה של ספקיות תשתיות התקשורת, שהיא הכפלת כמות הדאטה שלהם בכל שנה וחוסר יכולת של הספקים להפוך את זה לרווחי עבורם".

 

"אם עד כה שלטו סיסקו, ג'וניפר ו-וואווי אנחנו לקחנו את המודל של גוגל ואמזון והעברנו אותו לעולם ספקיות התקשורת. כלומר לא צריך עוד הרים של חומרה אלא שרתים פשוטים עם התוכנה שלנו שמפשטת הכל". לדברי סוסן, הטכנולוגיה שלו תהיה הבסיס לרשתות של ספקי תשתיות ב-20 השנים הקרובות.

 

צוות העובדים של דרייבנטס צוות העובדים של דרייבנטס צילום: תמוז רחמן ודרייבנטס

 

מה היה הכי חשוב לך בבניית החברה החדש?

"אני בן 32, נשוי עם שלושה ילדים ולמדתי דבר אחד: הכל מתחיל ונגמר באנשים. על כל הקירות שלנו כתוב שהכל תלוי באנשים ואלה לא רק מלים. חשוב לנו ה-DNA שלנו. את האנשים בחרנו בפינצטה והמיקס שלנו יוצר כוח. עם הצוות שבנינו - השמיים הם הגבול. בגיל 23 הקמתי את אינטוסל, בגיל 25 פגשתי את המיליון הראשון ובגיל 27 מכרתי אותה ב-475 מיליון דולר. יכולתי לשבת היום בים. אבל כסף הוא לא מטרה אלא אמצעי".

 

"תשמע סיפור כדי שתבין עד כמה כסף הוא רק אמצעי עבורי", מרחיב סוסן. "התחלתי ללמוד באוניברסיטה הפתוחה מדעי המחשב. אחרי מספר קורסים הבנתי שאני לא תלמיד טוב וזה שיעמם אותי בטירוף ופרשתי. עד היום אבא שלי צוחק עלי מתי יהיה לך מקצוע. בשביל לקום אני צריך מטרה והקמנו את החברה מתוך מטרה ציונית מאוד - להקים כאן חברת ענק".

 

"כיזם אני מונע על ידי אתגרים. המיזם הראשון היה להקים חברה ולמכור אותה בהצלחה. בשני רצינו להקים חברה מצליחה וגדולה. אני מאמין שעם הטכנולוגיה שלנו והשוק הענק שבו אנחנו נמצאים אנחנו מסוגלים לבנות חברה של מיליארדי דולרים בהכנסות. למרות שמתעסקים מאוד בנושא החומרה, אנחנו מוכרים רק תוכנה עם רישיון שנתי והכנסות חוזרות".

נ

"קח כדוגמא חברה שפעילה בשוק שלנו .חברה בשם אריסטה שמוכרת חומרה ותוכנה ונסחרת לפי שווי של 20 מיליארד דולר ומוכרת רק ב-2 מיליארד דולר. זה כי היא פעילה בשוק שרק מתפתח וצומח עם המעבר לדור החמישי בסלולר. השוק הזה נשלט על ידי 4 שחקניות עיקריות, סיסקו, גו'ניפר נטוורקס, אלקטל-לוסנט ו-וואווי. אני מאמין שיקרה איתנו הרבה יותר מאשר מה שקרה עם אריסטה. מה שהיה פעם ראוטר של סיסקו יהיה עכשיו תוכנה שלנו. אנחנו יושבים על עסקאות ענק ואפשר לבנות כאן חברת ענק".

 

אז אתה הולך להתחרות בחברה שבנתה אותך?

אני מאוד אוהב את סיסקו וזוכר מאין באתי ואנחנו ביחסים מאוד טובים. כשהם באים אני שמח לפגוש אותם. אבל הלחם והחמאה שלי זה תוכנה ותקשורת, ובכל מה שסיסקו תעשה אני מתחרה בהם, 60% מההכנסות שלהם באות משם. סיסקו עושה כמיליארד דולר בשבוע מטכנולוגיה של שנות ה-80. בתור טכנולוג אתה רואה שהטכנולוגיה שלה לא התפתחה. התוכנה מחוברת לחומרה אין גמישות והלקוחות צמאים לפתרונות הם צריכים לפשט את הרשת, להוריד עלויות, ליצור הכנסות חדשות וזה אפשרי רק דרך תוכנה".

 

איך אתה רואה את המלחמה על כח האדם שיש בארץ?

"אני לא יכול להתחרות בפייסבוק וגוגל ובמשכורות שלהן. אבל בגלל שהחברה לא גייסה עד היום הון חיצוני יש לנו אפשרויות לתת הרבה אופציות לעובדים, כ-40% הקצאה של אופציות לעובדים. אני רוצה לבנות צ'קפוינט 2 בישראל. כל תחום מתחיל ונגמר באנשים. בחרתי משקיעים לפי אנשים, היו לנו כל מיני אלטרנטיבות. יכולתי לבחור את המשקיעים שהתאימו. היו לנו כאלה שאמרו לנו שהסיכון גדול מדי, שהשוק מאוד אגרסיבי ושהטכנולוגיה אולי לא תצליח. סטארט-אפ זה רכבת הרים ואתה צריך אנשים שיהיו איתך גם כשאתה למטה".

 

כאשר סוסן מדבר על שותפים חדשים, הוא מדבר על אדם פישר מקרן בסמר ופיטנגו צמיחה שהיתה שותפה לאקזיט הענק של אינטוסל. ״דרייבנטס מביאה את התקשורת לענן ובכך מייצרת את אחת ההזדמנויות המשמעותיות יותר בתחום תשתיות הרשת בעשרים השנים האחרונות", אומר אדם פישר, שותף בקרן בסמר. ״הארכיטקטורה פורצת הדרך החברה תהיה המסמר האחרון בארון המתים של תחום התקשורת המסורתית. אנחנו שמחים על ההזדמנות לתמוך בעידו פעם נוספת".

 

הלל קוברינסקי הלל קוברינסקי צילום: תמוז רחמן ודרייבנטס

 

אהרון מנקובסקי, שותף מנהל בפיטנגו, אמר: "דרייבנטס מממשת את החלום של לקוחותיה. בעולם הטכנולוגיה, אחת לכמה שנים מתחילה מהפכה על ידי חברות כמו גוגל, פייסבוק ואמזון. אין לי ספק שדרייבנטס תעשה זאת בתחום ניהול רשתות. מעבר לחזון המדהים של החברה, אנחנו בפיטנגו מאמינים שחבירה לצוות בהובלת יזמים מעולים כעידו והלל, תאפשר לבנות חברה שתהיה מובילה עולמית בתחומה".

 

שותפו של סוסן להקמת החברה הוא הילל קוברינסקי יזם וותיק שהיה אחד ממקימי, ומנהל המטה של "יש עתיד", מפלגתו של יאיר לפיד.

 

החיבור בינך כיזם צעיר לבין הילל קוברינסקי יזם וותיק שאף טעם מהפוליטיקה אינו טבעי. מה אתה יכול לספר על החיבור הזה?

"אני רוצה לשים סביבי אנשים חזקים ושמשלימים אותי בדברים שאני פחות טוב. ירון צואלה שהיה בקומברס הוא סמנכ''ל התפעול של החברה. יש לנו צוות של כוכבים, והילל מביא את היכולות והידע. יש לנו הפרדה בין פוליטיקה לעסקים. הילל בא לבנות איתי ביחד משהו גדול ומוצלח", מסכם סוסן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x