$
חדשות טכנולוגיה

ביקורת על אפל וגוגל בגלל האפליקציה שעוקבת אחרי נשים בסעודיה

האפליקציה, שנקראת Absher, פותחה על ידי משרד הפנים הסעודי, ומאפשרת לגברים במדינה לעקוב אחרי הנסיעות של הנשים והבנות שלהם. אפל וגוגל טוענות כי לא היו מודעות לקיומה

שירות כלכליסט 13:2614.02.19
אפל וגוגל סופגות ביקורת קשה על כך שניתן להוריד לטלפונים שלהן אפליקציה של ממשלת סעודיה, שמאפשרת לגברים במדינה לעקוב אחרי הנסיעות של הנשים והבנות שלהם.

 

 

 

 

האפליקציה, שנקראת Absher, פותחה על ידי משרד הפנים הסעודי. היא נחשפה החודש בכתבות באתר "אנסיידר" שבו הוסבר כיצד היא עובדת ואת הנזק שהיא עלולה לגרום לנשים סעודיות הבורחות ומחפשות מקלט במדינות אחרות. הנשים בסעודיה אינן נהנות מזכויות מלאות והן נדרשות שאפוטרופוס גבר יאשר את להן לצאת מהמדינה. באמצעות האפליקציה, הגברים מאשרים באילו תאריכים מותר לאישה לעבור בפיקוח הגבולות במדינה.

 

מנכ"ל אפל, טים קוק, מסר בתגובה כי לא שמע על האפליקציה. גם בגוגל טענו כי הם לא מודעים לקיומה, על אף שניתן להוריד אותו בפליי סטור.

 

נשים סעודיות בקניון בריאד נשים סעודיות בקניון בריאד צילום: רויטרס

 

 

אישה סעודית נוהגת. קיבלו רשות ביוני 2018 אישה סעודית נוהגת. קיבלו רשות ביוני 2018 צילום: רויטרס

 

בגלל האפליקציה, אישה סעודית שנמלטה ממשפחתה בעת חופשה בטורקיה דאגה לקחת איתה את הטלפונים של כל בני המשפחה, וזאת כדי שלא יוכלו לעקוב אחריה. נשים אחות משתמשות בחשאי בטלפונים של הגברים כדי לאשר לעצמן נסיעות ולבטל התראות.

 

בעקבות הפרסום, פנה הסנטור האמריקאי רון ויידן לחברות הטכנולוגיה וביקש מהם לחסום את האפליקציה, אותה הוא מכנה "כלי ריגול מבחיל לשליטה בנשים". הוא הוסיף כי "החברות האמריקאיות לא צריכות לאפשר או לתמוך בפטריארכיה של הממשלה הסעודית", הוסיף.

 

גם ארגוני זכויות אדם יצאו נגד האפליקציה. "לאפל ולגוגל יש חוקים נגד אפליקציות שמאפשרות איומים והטרדות", מסרה רותנה בגון מארגון Human Rights Watch. "אפליקציות מסוג זה מאפשרות להפר זכויות אדם. היא פותחה מתוך מחשבה על הגברים, והיא משפילה ומעליבה את הנשים ופוגענית במקרים רבים, כי היא מאפשרת לגברים לשלוט לגמרי בת נועות של האישה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x