$
המדריך

בדיקת כלכליסט

וואווי P Smart: שילוב של פרימיום ופלסטיק בטלפון של 1,000 שקל

המכשיר המוזל של היצרנית הסינית משלב בין ביצועי צילום וסוללה שמאפיינים מכשירים יקרים בהרבה עם ממשק נוח. ואולם, איכות ההרכבה והביצועים בינוניים. במה הוא נבדל משאר הטלפונים הזולים בישראל?

ניצן סדן 12:5012.02.19

 

 

שוק המובייל בישראל מורכב מפלח פרימיום גדול בו שולטות סמסונג ואפל, שכבה צרה ומגוונת של מכשירי ביניים, ופלח גדול של מכשירים מוזלים בו שולטת שיאומי. וואווי, טיטאן מובייל שלא אוהב להפסיד, מבקשת לשנות את המצב הזה. היום נפגוש את החלוץ החדש של נבחרת המוזלים שלה: מכשיר ה-P Smart במהדורה האחרונה שלו.

 

 

גב שהוא אשליה גב שהוא אשליה צילום: ניצן סדן

 

עיצוב ומבנה: אשליה אופטית

 

במבט ראשון, תתקשו להאמין שזה טלפון שעולה רק אלף שקל: מסך 6.21 אינץ' גדול, בראשו מצלמת סלפי בתוך מגרעת פצפונת בצורת U, בה בעלי אייפון יכולים להתקנא; צבעים ניאוניים מהממים, כמו של מכשירי Mate 20 Pro שעולים ארבעת אלפים שקל; וגוף דק וקל ביותר, בצורה שלא תואמת את גודל המסך.

 

יפה אבל מפלסטיק וללא עמידות למים ואבק יפה אבל מפלסטיק וללא עמידות למים ואבק צילום: ניצן סדן

 

אבל כשאוחזים בו מבינים שהיוקרה היא רק מראה עיניים: הגוף עשוי פלסטיק צבעוני שעלול להישרט, ואין לו תקן עמידות באבק ובמים. איכות ההרכבה סבירה; חלל המצלמות שבגב חתוך בצורה שאפשר להרגיש באצבע, עם שוליים חדים קצת. למעט עניין המצלמה, המכשיר מאוד נוח לאחיזה ושימוש. אבל הייתי ממליץ לארגן לו כיסוי מתאים - פלסטיק צבעוני נשחק מאוד מהר. בנוסף, קחו בחשבון שטביעות אצבע נראות היטב על גבו, עוד סיבה להשתמש בכיסוי.

 

מסך בסיסי אך איכותי מסך בסיסי אך איכותי צילום: ניצן סדן

 

תצוגה וממשק: צבעים לבחירתכם

 

למסך הסמארטפון איכות תצוגה לא רעה בהתחשב בכך שמדובר בפאנל LCD בסיסי יחסית. הגוונים מודגשים יפה והניגודיות די טובה - זה בהחלט מסך לא רע עבור רמת המחיר שלו. ואולם, הבהירות שלו בינונית מאוד, וזה לא טלפון שתוכלו לצפות בו בקלות תחת אור השמש, למשל.

הבהירות לעומת זאת בינונית ולא ממש טובה בשמש הבהירות לעומת זאת בינונית ולא ממש טובה בשמש צילום: ניצן סדן

 

אפשר לכייל את המסך בעצמכם, ולבחור גוונים שישלטו בו; אני ממליץ להימנע מכך, כדי לשמור על תצוגה מאוזנת ומדויקת. ממשק הטלפון נוח, ומבוסס על אנדרואיד פאי. יש לו הרבה אפשרויות התאמה אישית, כמו מעבר בין תצורה סינית קלאסית בה כל היישומים מוצגים במסכי בית (כמו באייפון, למשל), ובין תצורה אנדרואידית קלאסית עם מגירת אפליקציות. סורק טביעות האצבע מהיר, וסווייפ על פניו ישלוף את מרכז ההתראות.

 

מצלמת בינה מלאכותית מצלמת בינה מלאכותית צילום: ניצן סדן

 

צילום: הפרחים לתוכנה

 

מצלמות מתקדמות הן רכיבים יקרים של מכשירים יקרים, ולכן סמארטפונים מוזלים מקבלים בדרך כלל חיישנים חלשים למדי. ה-P Smart לא שונה בהרבה: המצלמה הראשית שלו בינונית מאוד, עם חיישן ראשי של 13 מגה-פיקסל וחיישן נוסף של 2 מגה-פיקסל למדידת עומק ושיפור תמונה.

 

מצלמה בינונית ביום אך מפתיעה בלילה מצלמה בינונית ביום אך מפתיעה בלילה צילום: ניצן סדן

 

אבל וואווי הוסיפה לה רכיב תוכנה שיודע לזהות מה הוא רואה; מאות סביבות שונות, שמאפשרות למצב הצילום האוטומטי לחדד אלמנטים לפי הצורך. התוצאה נראית לא רע בסביבות מוארות ומאוזנות, אך מפתיעות באמת בלילה.

 

הביצועים בתאורה גרועה מפתיעים לטובה הביצועים בתאורה גרועה מפתיעים לטובה צילום: ניצן סדן

 

מצב הצילום הייעודי של וואווי, בסיוע האלגוריתמיקה האמורה, מפיק תוצאות מוארות מאוד. כן, יש קצת פרטים שהולכים לאיבוד, אבל הצילום בחשכה עדיין טוב גם משל מכשירים יקרים בהרבה. הבעיה היא שלמצלמה אין ייצוב תמונה ראוי, מה שמייצר מריחות בשולי הפריים, ואיכות בינונית ומטה בצילום וידאו.

 

מולטימדיה ואפליקציות: ניטור אוזניות, מה הוא אומר?

 

ל-P Smart יש רמקול בודד, שהוא חזק בהרבה ממה שמקובל למצוא במכשיר מוזל. ואולם, איכות הצליל בינונית מאוד, ואף צורמת בווליום גבוה. באוזניות, איכות השמע דווקא לא רעה, אך העוצמה בינונית; זה מכשיר שפחות יתאים למי שאוהב לשמוע מוזיקה בעוצמה. לא תמצאו בו את עינית האינפרה-אדום שמחוברת לאפליקציית השלט האוניברסלי שנפוצה במכשירי וואווי. אבל תמצאו בו הרבה אפליקציות אחרות - חלקן מיותרות למדי כמו יישום ייעודי להחלפת תמונת רקע למסך הבית, אפליקציית תמיכה טכנית ושאלות נפוצות שמפנה לשירות הלקוחות הטלפוני, ואפליקציה להמלצה על אפליקציות בחנות אפליקציות. יש בו גם אפליקציית טיפים שמציגה תכונות שימושיות במכשיר, שהיא דווקא רעיון טוב ואני מפרגן - אבל בערך 80% מתכונות ה-P Smart לא מופיעות בה.

 

למכשיר יש תכונה אחת שהפתיעה אותי, ולא לטובה: כשמחברים את האוזניות בזמן שמשתמשים באפליקציית פייסבוק, יצוץ לו אייקון מרחף בצורת אוזניות. כשלוחצים עליו, נפתח לו תפריט שמציג אפשרויות "ניטור אוזניות", עם תכונות הגברה לקריוקי. מה הקפיץ אותי? ובכן, שלא ניתן לכבות את הדבר הזה.

 

חלון הקריוקי המקפץ והמעצבן חלון הקריוקי המקפץ והמעצבן צילום: ניצן סדן

 

בהתחשב ברקורד הגנת הפרטיות של פייסבוק (שבניגוד לוואווי, נתפסה משהו כמו עשרים פעם בשאיבה חשאית של מידע אישי), מיהרתי לדבר עם גורמים בוואווי - אשר בחנו את התכונה הזו לעומק. מסתבר שהיא הגיעה אלינו מסין, היכן שמכשירי סדרות לצעירים כוללים רכיבי קריוקי כי זה מה שחם שם, וחוסר היכולת לנטרל אותה בלי לנתק את האוזניות הוא תקלה. וואווי מסרה שתתקן את העניין בעדכון הקרוב, והבטיחה שהתכונה לא מאזינה למשתמש.  

 

 

ביצועים וזמן סוללה: הפתעה קטנה מלמטה 

 

הטלפון מונע במעבד הקירין 710 של וואווי עצמה, בעל שמונה ליבות (ארבע במהירות 2.2 גיגה-הרץ, וארבע במהירות 1.7 גיגה-הרץ), ויש לו זיכרון פעולה של שלושה גיגה-בייט.

 

ביצועים סבירים וסוללה מפתיעה לטובה ביצועים סבירים וסוללה מפתיעה לטובה צילום: ניצן סדן

 

ואיך עובדת החומרה הזו? זה טלפון מוזל שפועל כמו טלפון מוזל: מהירות הפעולה סבירה, אך לעיתים קרובות חשתי בהשתהויות בעת פתיחת אפליקציות והפעלת שירותי מיקום כגוגל Maps. הסוללה, בעלת הספק של 3,400 מיליאמפר-שעה, היא יתרון מעניין: ביכולתה להספיק לכם ליום וחצי בשימוש סביר, יותר מרוב מכשירי הקטגוריה.

 

בתחתית הטלפון תמצאו שקע USB מהדור הקודם - בחירה שנועדה לאפשר להוזיל את המכשיר, אך מגבילה הן את מהירות העברת הנתונים בו, הן את קצב הטעינה והן את היכולת להשתמש במטענים של אחרים; בימינו כבר כמעט שלא תמצאו טלפונים עם שקע שכזה.

 

מכשיר מוזל אבל טוב מכשיר מוזל אבל טוב צילום: ניצן סדן

 

סיכום ואלטרנטיבות

 

ה-P Smart מראה איזו דרך ארוכה עבר הסמארטפון המוזל: לפני שבע-שמונה שנים היה משהו מאוד ודאי בלקנות אחד; יכולתם לצפות שחוויית השימוש תהיה גרועה, המכשיר - שברירי ומוגבל, והמחיר יהיה היתרון היחיד. לפני ארבע-חמש שנים, הוודאות הפכה להימור, כשחלק מהמכשירים השתפרו ואחרים פחות. ועתה שבנו לתקופה של ודאות: למכשירים מוזלים יש בהחלט מה להציע.

 

 

 

אז כן, ה-P Smart אינו עמיד דיו כדי לשמור על הסטייל שלו לאורך זמן ולא הייתי קונה אחד לילד בלי כיסוי ומגן מסך - אבל הוא בהחלט מהווה אופציה טובה למי שמחפש מכשיר זול. יש לו מסך גדול משל מקביליו, וחסרונות דומים לשלהם. לפיכך, מדובר באחד המתחרים הקשוחים בקטגוריה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x