$
חדשות טכנולוגיה

בזוס מאשים את "נשיונל אינקוויירר" בניסיון סחיטה: "מאיים לפרסם תמונות עירום שלי"

לטענת מייסד אמזון, "נשיונל אינקוויירר" מאיים לפרסם חומרים מביכים אודותיו - אם לא יורה ל"וושינגטון פוסט" שבבעלותו להפסיק לפרסם דיווחים על פעילות הצהובון; הבעלים של האינקוויירר, המיליארדר דייוויד פקר, הוא מקורב לטראמפ, שספג בשנתיים האחרונות ביקורת עזה מהפוסט; בזוס: "כל מבוכה אישית שיכולה להיגרם לי נדחקת לאחור כי יש כאן משהו הרבה יותר חשוב. אם אני במעמדי לא יכול לעמוד מול סחיטה שכזו, כמה אנשים יכולים?"

עומר כביר 08:1408.02.19

מייסד ומנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס, חושף שהצהובון "נשיונל אינקוויירר" ניסה לסחוט אותו, כשהוא מאיים לפרסם תמונות עירום שלו ומידע על רומן שניהל, אם בזוס לא ייכנע לדרישתו ויורה ל"וושינגטון פוסט" שבבעלותו להפסיק לפרסם דיווחים על פעילות הצהובון וכן יפרסם הודעה אישית בנושא.

 

באחד מהפוסטים האישיים והמרעישים ביותר שאי-פעם פורסמו על ידי מנכ"ל חברה בסדר גודל שכזה מגלה בזוס שאנשי AMI, החברה האם של נשיונל אינקוויירר, פנו אליו במכתב ובו פירטו שורה של תמונת סלפי עירום שלו ושל העיתונאית והמגישה זוכת האמי לורן סאנצ'ז, עמה ניהל ככל הנראה רומן, כשהם מאיימים במפורש לפרסם אותן אם לא יענה לדרישותיהם.

 

"במקום להיכנע לסחיטה, החלטתי לפרסם בדיוק את מה שהם שלחו לי, למרות העלות האישית והמבוכה שהם איימו שיגרמו לי", כתב בזוס בפוסט שפורסם במדיום.  העלות האישית שעליה מדבר בזוס כוללת, כנראה, גם את הפרידה והגירושים הצפויים מאשתו מזה 25 שנה, מקנזי בזוס, שעליהם דווח לפני כחודש.

 

AMI, שבשליטת המיליארדר דייוויד פקר, שמקורב נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, חתמה לאחרונה על הסכם חסינות עם משרד המשפטים של ארה"ב שקשור לפרקטיקת ה"לכוד וחסל" (Catch and Kill) של נשיונל אינקוויירר, במסגרתה הם איתרו אנשים שביקשו לחשוף מידע מביך על טראמפ במהלך קמפיין הבחירות, שילמו להם סכומים נכבדים בעבור זכויות הפרסום, ולאחר מכן פשוט קברו את המידע. פקר ו-AMI גם נחקרו בהקשר לפעולות שביצעו לכאורה בעבור ערב הסעודית. לפי דיווחים, טראמפ גמל לפקר על סיועו כשהזמין אותו לארוחה מיוחד בבית הלבן, אליה הביא איש העסקים גורם בעל קשרים לבית המלוכה הסעודי.

 

ג'ף בזוס ג'ף בזוס צילום: אי פי איי

 

 

מהלכים אלו הציבו את פקר ואת בזוס משני צדי המתרס. בזוס הוא הבעלים של ה"וושינגטון פוסט", שמאז כניסת טראמפ לבית הלבן אחראי למספר רב של דיווחים וחשיפות על אופן ההתנהלות המביך של ממשל טראמפ. בחודשים האחרונים, אחרי שעיתונאי הפוסט ג'מאל חשג'וקי נרצח בשגרירות ערב הסעודית בטורקיה, היה העיתון גורם מוביל בחשיפת הפרשה ובקשרים של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן אליה.

 

מצב זה הביא, ככל הנראה, את הנשיונל אינקוויירר לאסוף מידע מביך על בזוס ולהשתמש בו כדי לסחוט אותו על מנת לעצור את הדיווחים נגדו ב"וושינגטון פוסט". הרגע המכריע אירע שלשום, כשמייסד אמזון קיבל מ-AMI את מה שהוא הגדיר "הצעה שאני לא יכול לסרב לה". "או לפחות", הוא הוסיף, "זה מה שראשי ה'נשיונל אינקוויירר' חשבו. אני שמח שהם חשבו ככה, כי זה עודד אותם לתעד את הכל בכתב".

 

"לא הגבנו במספיק פחד" 

לדברי בזוס, העימות החל מבחינתו לפנע כמה שבועות, כשהצהובון פרסם הודעות SMS אינטימיות שלו. "שכרתי חוקרים כדי ללמוד איך הושגו הודעות אלו, ולקבוע את המניעים לפעולות הבלתי-שגרתיות הרבות שהאינקוויירר נקט בהן", הוא כתב. "לפני כמה ימים בכיר ב-AMI התריע בפנינו שמר פקר 'רותח' על החקירה שלנו. מסיבות שצריך להבין טוב יותר, הזווית הסעודית נגעה בעצב רגיש במיוחד.

 

כמה ימים לאחר מכן פנו אלינו, תחילה מילולית, עם הצעה. הם אמרו שיש להם עוד הודעות SMS ותמונות שיפרסמו אם לא נעצור את החקירה שלנו. אני מניח שאנחנו - אני, הפרקליטים שלי וגווין דה בייקר (החוקר הפרטי שבזוס שכר, ע"כ) – לא הגבנו לאיומים הכלליים במספיק פחד, אז הם שלחו לנו את זה:"

 

מה כוללות התמונות? 

בנקודה זו מביא בזוס, במלואו, מכתב שקיבל מסמנכ"ל התוכן של AMI, דילן הווארד, ובו הוא מפרט את החומרים הרגישים שיש ברשות הצהובון. "בשעה שהוושינגטון פוסט נערך לפרסום שמועות לא מבוססות על הנשיונל אינקוויירר, רציתי לתאר לך את התמונות שאספנו בעבודה העיתונאית שלנו", כתב הווארד. "בנוסף לסלפי מתחת לחגורה – מה שמכונה בלשון הדיבור 'd*ck pick' (כך במקור, כולל האיות השגוי של pic, ע"כ), האינקוויירר מחזיק בתשע תמונה נוספות. אלו כוללות: סלפי פנים של בזוס במה שנראה כנסיעה עסקית; תמונה של סאנצ'ז מעשנת סיגר במה שנראה כסצנת מין אוראלי מדומה; בזוס ללא חולצה מחזיק את הטלפון שלו ביד שמאל – בעודו עונד את טבעת הנישואין שלו. הוא לובש מכנסיים שחורים צמודים או מכנסיים קצרים – והגבריות החצי-זקופה שלו מופיעה מבעד לרוכסן; סלפי של כל הגוף של בזוס שלובש מכנסי בוקסר שחורים צמודים, עם הטלפון בידו השמאלית – בעודו עונד טבעת נישואין; סלפי של מר בזוס בלבוש מלא; תמונת גוף בלבוש מזערי עם מכנסיים קצרים; סלפי עירום בחדר האמבטיה – בעודו עונד טבעת נישואין. בזוס לא לובש דבר פרט למגבת לבנה – ואפשר לראות את חלקו העליון של אזור הערווה שלו; סאנצ'ז לבושה בשמלה אדומה עם מחשוף עמוק; סאנצ'ז לבושה בביקני אדום ושמלה מעוטרת זהב שחושפת את המחשוף שלה. שום עורך לא נהנה לשלוח אימייל שכזה. אני מקווה שהשכל הישר ינצח – ובהקדם. דילן".

 

זה המכתב שבזוס עצמו קיבל מ-AMI ושהוא עצמו פרסם במלואו. שלא במפתיע, הפנייה עוררה את תשומת לבו, "אבל לא בדרך שהם קיוו", כתב מייסד אמזון. "כל מבוכה אישית ש-AMI יכולה לגרום לי נדחקת לאחור כי יש כאן משהו הרבה יותר חשוב. אם אני במעמדי לא יכול לעמוד מול סחיטה שכזו, כמה אנשים יכולים?"

 

לפי בזוס, "בהתכתבויות נוספות של AMI שאני מפרסם תוכלו לראות בדיוק את פרטי הצעת הסחיטה שלהם: הם יפרסמו את התמונות האישיות אלא אם גווין דה בייקר ואני נפרסם הצהרה שקרית לעיתונות שלפיה 'אין לנו ידע או בסיס לרמוז שהסיקור של AMI היה מוטה פוליטי או הושפע על ידי כוחות פוליטיים'. אם לא נסכים לפרסם את השקר הזה, הם יפרסמו את התמונות ומהר. ויש גם איום נלווה: הם ישמרו את התמונות ויפרסמו אותן בעתיד, אם אי פעם נסטה משקר זה. שם עיתונאי אמיתי לא יציע משהו מעין זה".

 

במכתב אחר שמציג בזוס, ששלח אחד מאנשי משרד היועץ המשפטי של AMI לפרקליטו של בזוס, מוזכרים דיווחים בוושינגטון פוסט על פעילות החברה ומנהליה. "אנחנו דורשים שתחדול מיוחד מפרסום משמיצים שכאלו", נכתב. "כל הפצה נוספת של הצהרות שגויות, נבזיות, ספקולטיביות ולא מבוססות תעשה בסיכונו של הלקוח שלך. אם פעילות זו לא תיפסק מיידית, לא תהיה לנו ברירה אלא לפעול בכל האמצעים שזמינים לנו במסגרת החוק".

 

מייסד אמזון סיכם שאין לו שום כוונה להיות צד בפרקטיקה הידועה של הנשיונל אינקוויירר, שכוללת סחיטה, טובות הנאה פוליטיות, תקיפות פוליטיות ושחיתות: "אני מעדיף לעמוד, להרים את האבן הזו, ולראות מה זוחל החוצה".

 

כמה שעות אחרי הפרסום של בזוס, כבר החלו לצאת החוצה כמה דברים. העיתונאי רונאן פארו, שזכה בפרס פוליצר על חשיפת פרשת התקיפות המיניות של הארווי וויינשטיין, כתב לפנות בוקר בטוויטר שבזוס לא היה הקרבן היחיד של נשיונל אינקוויירר. "אני ולפחות עוד עיתונאי בולט אחד שהיה מעורב בחשיפת סיפורים על ההסכם של נשיונל אינקוויירר עם טראמפ התמודדנו עם איומי סחיטה מ-AMI בנוסח 'תפסיק לחפור או שנהרוס אותך'", הוא גילה בחשבון הטוויטר שלו. "אני לא מגיב ולא סוגר עסקאות עם מושאים של דיווח מתמשך".

 

 

 

פארו, אחד העיתונאים החשובים של העת הנוכחית, היה הראשון לחשוף עסקאות במסגרתן קבר נשיונל אינקוויירר דיווחים שהיו יכולים לפגוע במועמדות טראמפ לנשיאות, וכן מעורבות של דילן הווארד מ-AMI (ששלח את מכתב האיום לבזוס) במאמצים להכפיש את המתלוננות נגד וויינשטיין.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x