$
חדשות טכנולוגיה

אינטל מאשרת: נרחיב את הייצור בקריית גת; האוצר: התועלת למשק - 9 מיליארד שקל

ענקית השבבים הודיעה על כוונתה להגיש לממשלה תוכנית עסקית להמשך ההשקעה באתר הייצור שלה בקרית גת; אמש מסר שר האוצר משה כחלון כי אינטל הודיעה לו שבכוונתה להשקיע 40 מיליארד שקל בישראל

מאיר אורבך ועמרי מילמן 12:5129.01.19

אינטל הודיעה הבוקר על כוונתה להגיש תוכנית עסקית לממשלת ישראל להמשך ההשקעה באתר הייצור שלה בקריית גת. הגשת התוכנית באה בעקבות הודעה קודמת של אינטל כי היא נמצאת בשלב תכנון מוקדם של הרחבת הייצור באתריה באורגון, אירלנד וישראל. באוצר אומרים כי התועלת המשקית מההשקעה החדשה של אינטל עומדת על 9 מיליארד שקל, אולם טרם פירטו כיצד נעשה החישוב.

 

אמש מסר שר האוצר משה כחלון כי ענקית השבבים האמריקאית הודיעה לו על כוונתה להשקיע 40 מיליארד שקל בישראל. 

  

במאמר דעה שהתפרסם בדצמבר 2018, הסבירה אן קלהר, סגנית נשיא בכירה ומנהלת כללית של הייצור והתפעול באינטל העולמית: "ההזדמנות העסקית הגדולה ביותר של החברה ניצבת בפנינו ואנו ננקוט בצעדים הדרושים בכדי שרשת הייצור שלנו תהיה גמישה דיה להגיב לשינויים בביקוש".

 

מפעל אינטל בקריית גת מפעל אינטל בקריית גת צילום: מאיר אזולאי

 

החברה לא מסרה בהודעתה פרטים על התוכנית, אך לפי ההערכות החברה תקים מפעל חדש לצד המפעל הקיים בקריית גת בהשקעה של כ-40 מיליארד שקל. ל"כלכליסט" נודע שהמפעל החדש אמור להוסיף 1,000 עובדים חדשים לחברה. המפעל בקריית גת אמור לקום לצד המפעלים האחרים באורגון ובאירלנד - ולא כבחירה מבין שלושה.

 

השקעה של 40 מיליארד שקל תזכה, לפי גורמים בממשלה, למענק מרשות הההשקעות בהיקף של בין 8% ל-10% (3.2-4 מיליארד שקל). התוכנית וההשקעה, לפי הסיכום עם הממשלה, אמורה להיות על פני 5 שנים, כאשר התחייבות של החברה כלפי ישראל היא לשמור על הרחבת הפעילות החדשה ל- 12 שנים הבאות.

 

משרד הכלכלה כעת צפוי להשלים את הדיונים עם הנהלת אינטל בנוגע לגובה המענק ובמקביל מה הדרישות של המדינה מהחברה בכל הנוגע לשכר ממוצע של העובדים שיועסקו והבטים שונים הקושרים למשק הישראלי,לצד אבני הדרך למתן המענק

 

דניאל בן עטר, סגן נשיא ומנכ"ל מפעלי הייצור של אינטל קריית גת מסר, "התוכנית העסקית שנגיש תמשיך להכשיר את הקרקע לעתידה של אינטל בישראל ובקריית גת והיא ראיה נוספת לביצועיה האיתנים של אינטל ישראל. אנו ממשיכים להוביל הן במונחי השקעה תאגידית כלכלית והן בהשקעה חברתית בישראל".

 

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל אמר: "הביטחון המתמשך שלנו בעתידה של אינטל ובשותפות הנהדרת בינה לבין מדינת ישראל עומדים ביסוד התכנית העסקית שנגיש. כאשר תיושם, תכנית עסקית זאת צפויה להניב ערך כלכלי וחברתי גדול מאוד לישראל בכלל ולקריית גת בפרט".

 

בשלב זה אינטל אינה מפרסמת פרטים על הפרויקט, לוח הזמנים לביצועו, עלותו והטכנולוגיה הכרוכות בו.

 

אינטל מעסיקה 11.7 אלף עובדים בישראל ו-1,100 נוספים בחברה הבת מובילאיי. ככלל, אינטל אחראית ל-52 אלף משרות ישירות ועקיפות בישראל.

 

במקביל הודיעה אינטל כי הייצוא שלה מישראל הסתכם 3.9 מיליארד דולר ב-2018, גידול של כ-300 מיליון דולר בהשוואה ל-2017. הרכש המקומי שביצעה בישראל ב-2018 הסתכם ב-1.7 מיליארד דולר. רכש מקומי מתייחס לחומרים ושירותים שאינטל רוכשת מספקים ישראליים, רובם בפריפריה.

 

התועלת המשקית - 9 מיליארד שקל

 

באוצר אומרים כאמור שהמשק ירווח מההשקעה החדשה של אינטל כ-9 מיליארד שקל, אולם טרם פירטו כיצד נעשה החישוב.

 

המענק יעמוד על 9.1% שהם כ-3.6 מיליארד שקל שיפרסו על פני עשר שנים עד 2029. מרבית המענק יגיע אחרי 2022, כך שבמשרד האוצר עדיין לא צריכים למצוא מקור תקציבי לאותו מענק. לצד המענק הזה תהנה אינטל ממענק נוסף של 4% בנוסף למענק של 4% על העסקה הקודמת, כך שתקבל עוד 700 מיליון שקל בהמשך להשקעה הקודמת.

 

על הביקורת שהוטחה באוצר על גובה המענק השיבו אותם גורמים כי מדובר בתחרות בינלאומית, שמחייבת את ישראל להיות אטרקטיבית כדי למשוך השקעות לכאן.

 

לצד המענק תיהנה אינטל גם מהתחייבות ל-10 שנים מיום סיום הקמת המפעל, שתתחיל ב-2024, בהטבות המס שלה כך שתשלם שיעור מס חברות של 5% במקום 23%.

 

לדברי הגורמים באוצר, שאלת הריכוזיות ביצוא, שכבר היום נשען במידה רבה על אינטל, עלתה, אולם לאור כך שלא היו חלופות לסיוע בהשקעה של חברות אחרות, לא מצאו לנכון לוותר על השקעה בהיקף כזה. האפשרות להעניק התחייבות לעשור אושרה בחוק ההסדר הקודם, אולם זכתה לביקורת רבה, גם מצד משרד המשפטים משום שהיא כובלת במידה מסוימת את חופש הפעולה של הכנסת.

 

 

יחימוביץ': ״קשה שלא לחשוש שהמדינה משליכה מיליארדי שקלים מענק לאינטל לצרכי פוליטיקת בחירות"

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ קוראת לממשלה להעניק את 3-4 מליארד השקלים שהיא מתעתדת להעניק לאינטל לצורך השקעה בישראל - לחברות ישראליות קטנות ובינוניות.

 

״קשה שלא לחשוש שהמדינה משליכה מיליארדי שקלים מענק לאינטל לצרכי פוליטיקת בחירות. זהו מענק חריג בהיקפו, שהתמורה עליו כביכול היא העסקתם של 1000 עובדים. אותו סכום עתק, לו היה מבוזר בין חברות ישראליות קטנות ובינוניות, היה מביא תועלת גדולה פי כמה. יש לזכור כי בנוסף אינטל תשלם מס מזערי של 5% במשך יותר מעשור, ולא תעשיר את קופת המדינה.

 

"מצער שהטייס האוטומטי של הטבות לתאגידי ענק בלי לבדוק את השפעתן האמיתית על המשק ממשיך לפעול, חרף דו"ח מבקר המדינה החמור בעניין זה, אשר קבע כי רק ארבעה תאגידי ענק נהנים מהטבות אשר תועלתן לא נבדקה מעולם."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x