$
חדשות טכנולוגיה

הסכסוך בין אפל וקוואלקום - בגלל גישה לתוכנות, ולא רישוי פטנטים

חקירת הגבלים עסקיים נגד ענקית השבבים בארה"ב חושפת פרטים על המחלוקת המתוקשרת בינה ובין יצרנית האייפון; עד כה נטען שהסכסוך נבע מתמלוגים שסירבה אפל לשלם. תכתובות בין בכירים בחברות מגלות שסוגיית הרישוי היתה זניחה, והסכסוך התמקד בענייני גישה לרכיבי קוד

עומר כביר 09:1820.01.19
הסכסוך בין אפל לקוואלקום פרץ בגלל חילוקי דעות על גישה לתוכנה, ולא תעריף השימוש בפטנטים שגבתה יצרנית השבבים מענקית הטכנולוגיה - כך לפי דיווח של בלומברג שמבוסס על מיילים שהחליפו ביניהם בכירים בשתי החברות.

 

 

בימים אלו מנהלת נציבות הסחר הפדרלית (FTC) משפט נגד קוואלקום באשמה שיישמה מדיניות פטנטים אנטי-תחרותית כדי לשמור על מעמדה הדומיננטי בשוק שבבי המודם היוקרתי. אף שהצדדים להליך משפטי זה הם קוואלקום וה-FTC בלבד, הוא מתנהל כחלק מסכסוך רחב יותר בין יצרנית השבבים לאפל, שהביא בין השאר לאיסור על מכירת דגמי אייפון ישנים בסין ובגרמניה. במרכז המשפט עומדת הטענה שקוואלקום סירבה למכור שבבים לחברות שלא שילמו תמלוגים גבוהים עבור רישיונות שימוש לפטנטים, ואפל עצמה טענה בעבר שזו הסיבה לסכסוך בין החברות.

 

 

סטיב מולנקופף, מנכ"ל קוואלקום סטיב מולנקופף, מנכ"ל קוואלקום צילום: רויטרס

 

 

ואולם, לפי הדיווח של בלומברג הסיבות לסכסוך היו אחרות לגמרי: סמנכ"ל התפעול של אפל, ג'ף וויליאמס, פטר את סכסוך התמלוגים והעדיף להתמקד ביתרונות שייצרו שתי החברות מהמשך העבודה המשותפת. זאת, כדי לשמר את קוואלקום כספקית של שבבי תקשורת לאייפון ב-2018.

 

וויליאמס דחה טענות של קוואלקום, לפיהן אפל הדליפה קטעי קוד שנחוצים להתאמת השבבים, והציע להקים "פיירוול" בין חטיבת ההנדסה לחטיבת התוכנה. "בדימיון הפרוע ביותר שלי של כוונות רעות מצד אפל, אני אתקשה לחשוב על תרחיש אמיתי שבו משהו בעל ערך משמעותי יודלף על בסיס קוד זה", כתב בספטמבר 2017. "אני רק מקווה שסכסוך הרישוי לא יערפל את השיפוט הטוב בצוות בנוגע להזדמנות העסקית האדירה הזו". וויליאמס ציין שאפל מתכננת להזמין מקוואלקום במהלך 2018 שבבים בשווי כולל של 2 מיליארד דולר.

 

 

 

מנכ"ל קוואלקום, סטיב מולנקופף, השיב שהדאגה העיקרית שלו היא הגנה על הקניין הרוחני של החברה ושהוא לא ראה פעילות רבה מצד אפל בתגובה לטענות בנושא. "זה לא קשור לסכסוך הרישוי שלנו", הוסיף. עם זאת, מולנקופף הציע לספק לאפל את הגישה שדרושה לה לתוכנה, בתתמורה למחויבות להשתמש בשבבי קוואלקום בלפחות 50% מהאייפונים שלה במשך שנתיים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x