$
חדשות טכנולוגיה

תחזית טכנולוגית

לעצור את הפיקוח: 2019 תהיה שנת המבחן של צוקרברג

הרשת החברתית שרדה אשתקד את המשבר הגדול בתולדותיה, והשנה תידרש להתבגר, להגיב בתבונה לטענות הציבור ולערוך שינויים חשובים בתרבות הניהולית שלה. אם תיכשל, תסתבך קשות עם רגולטורים ותגרור עמה גם חברות כגוגל וטוויטר

עומר כביר 09:5902.01.19

אחרי השנה הנוראית שעברה על פייסבוק ב-2018, השנה הנוכחית עשויה להיות זו שתקבע את גורלה ואולי את האופן שבו מחוקקים ורגולטורים מתייחסים לענקיות הטכנולוגיה בכללותן.

 

 

הרשת החברתית של מארק צוקרברג עברה את 2018 כשהיא חוטפת מהלומות בזו אחר זו. זה החל בדליפת המידע לקיימברידג' אנליטיקה, המשיך בעדות הארוכה והדרמטית של צוקרברג בקונגרס והגיע גם לדו"ח רבעוני מאכזב בקיץ, שבעקבותיו נמחקו עשרות מיליארדי דולרים משווי החברה. וכל זאת בלי להזכיר את חקירת המעורבות הרוסית ערב בחירות 2016 ויתר הסטירות ושערוריות המידע והפרטיות שתקפו את החברה השנה החולפת.

 

 

צוקרברג מעיד בקונגרס האמריקאי צוקרברג מעיד בקונגרס האמריקאי צילום: ABC

 

 

פייסבוק של היום אמורה להיות שונה מזו של לפני שנה, ענווה יותר, יהירה פחות, ומבינה שהיא כבר לא סמן לתקווה ולפתיחות אלא גוף שזוכה לחשדנות. אך חשיפת הניו יורק טיימס על האופן שבו פייסבוק טיפלה בהדי פרשת קיימברידג' אנליטיקה ובהתערבות הרוסית, מעידה שבחברה עדיין לא הפנימו זאת.

 

2019 תהיה שנת המבחן. אם לא יפרצו משברים נוספים פייסבוק תוכל לצאת ממצב של הרגעה ותגובה מיידית, ולהתפנות לעבודת עומק של בניית תרבותה הארגונית מחדש. הרשת החברתית נזקקת למהלך משמעותי שימנע או לפחות יצמצם שערוריות כאלו בעתיד, בניסיון להרחיק את הלחץ הגובר להטיל עליה רגולציה. אם היא תיכשל בהדיפת הלחץ הציבורי ובשכנוע המחוקקים שהיא מסוגלת לטפל בכוחות עצמה בשלל בעיותיה - מהפרת פרטיות ועד סיוע לגורמים עוינים - היא עלולה למצוא עצמה בפיקוח מגביל.

 

 

 

לכן השנה הקרובה קריטית כל כך, היא ההזדמנות של פייסבוק להוכיח שהיא למדה לקח. אם היא תיכשל, היא תסבך לא רק את עצמה אלא תציב סימן שאלה על כל חברת טכנולוגיה שהמודל העסקי שלה מבוסס על מידע מהמשתמשים. בגוגל, טוויטר וסנאפ עוקבים בעצבנות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x