$
אינטרנט

חוק צנזורת הפורנוגרפיה הישראלי אושר בקריאה ראשונה

מדובר בנוסח מרוכך, במסגרתו ספקיות האינטרנט יאפשרו לציבור לבחור אם לקבל שירות סינון גלישה קבוע, כזה שניתן לפתוח באמצעות סיסמה או לא לקבל סינון כלל. ואולם, עדיין יווצרו מעין "רשימות שחורות" של משתמשים שבחרו לקבל גישה לפורנו

עומר כביר 15:5401.01.19
מליאת הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה ראשונה את חוק צנזורת הפורנו של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד). הצעת החוק, שצורפה ברגע האחרון לסדר היום של המליאה, אושרה ברוב של 18 תומכים לעומת 12 מתנגדים. אישור ההצעה בקריאה ראשונה יאפשר להחיל עליה דין רציפות ולהמשיך את הליכי החקיקה בכנסת הבאה, במקום להתחיל את הדיונים בחוק מאפס.

 

 

הצעת החוק שאושרה היא בנוסח המרוכך שאושר לפני כשבועיים בדיוני הוועדה המשותפת שהקים זוהר כדי לקדם את החוק. לפי נוסח זה, ספקיות האינטרנט ישלחו למנויים הודעה כתובה שתבקש מהם לבחור אם ברצונם לקבל שירות סינון קבוע, שירות סינון שניתן לעקוף באמצעות סיסמה או לא לקבל סינון כלל.

 

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: אוהד צויגנברג

 

 

מנוי שישיב שברצונו שירות - יקבל אותו מייד, בעוד שמנוי שלא השיב, יקבל שתי הודעת נוספות. מנוי שבחר שלא לקבל את השירות יקבל הודעה מדי שלושה חודשים שמודיעה לו על יכולתו לעשות כן. על כל מנוי שקיבל שירותי סינון תקבל ספקית 2 שקל לשנה למשך עשר שנים, כאשר הסכום המרבי שיועבר לכל הספקיות יעמוד על 5 מיליון שקל בשנה.

 

בניגוד לנסחים קודמים של הצעת החוק, בהם מנוי שלא ישיב להודעה השלישית ינותק מהאינטרנט או שגישתו לאתרי פורנו תיחסם, בנוסח שיעלה מחר לקריאה ראשונה, המנוי ימשיך לגלוש כרגיל ברשת לא מצונזרת. אף שהחוק עדיין כולל מעין רשימות שחורות של גולשים שענו לספק שברצונם לגלוש באתרי פורנו, ההצטרפות אליהן לא תהיה חובה שכן ניתן פשוט להתעלם מפניית הספק ולהמשך לגלוש כרגיל.

 

בחוק תמכו אבי דיכטר, יולי אדלשטיין, ירון מזוז, דוד ביטן, אברהם נגוסה, שולי מועלם, אוסנת הילה מארק, יהודה גליק וענת ברקו מהליכוד, רועי פולקמן ויפעת שאשא ביטון מכולנו, יעקב מרגי, מיכאל מלכיאלי, יואב בן צור ויצחק וקנין מש"ס, איתן ברושי ונחמן שי מהמחנה הציוני ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי.  

 

התנגדו לו אילן גילאון, תמר זנדברג, מוסי רז ומיכל רוזין ממרצ, לאה פדידה, מיקי רוזנטל, רויטל סוויד מהמחנה הציוני, ואלעזר שטרן, קארין אלהרר, יעל גרמן, חיים ילין ומיקי לוי מיש עתיד.

 

איגוד האינטרנט: סכנה של צנזורת רשת

 

"לשמחתי ולמרות התנגדות המלעיזים הצלחנו להעביר את החקיקה בקריאה ראשונה", אמר זוהר בתגובה. "אני מאמין שעם השלמת החקיקה נביא לצמצום חשיפתם של ילדים לאתרים הפוגעים בנפשם הרכה וגורמים להם נזק נפשי לטווח הארוך".

 

יו״רית מרצ, ח״כ תמר זנדברג, אמרה: ״בניגוד לכל סיכום, הקואליציה הוכיחה היום שגם בנשימתה האחרונה היא יודעת לעשות נזק ולפעול בקומבינות״.

 

איגוד האינטרנט הישראלי מסר: "הנוכחי של הצעת חוק סינון התכנים עדיין אינו נותן מענה מספק לשאלה איך ינהגו הספקיות מול משתמש שלא משיב לפניותיהן. מצב זה עלול לאפשר בהמשך צנזורה של הרשת לאותם משתמשים או אפילו חסימה מוחלטת של החיבור לרשת, כפי שכבר הוצע בגרסאות קודמות. איגוד האינטרנט הישראלי ימשיך לפעול על מנת לוודא שחסימות שכאלה לא יופיע בהצעת החוק כשהיא תידון בוועדה במושב הבא של הכנסת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x