$
חדשות טכנולוגיה

צוקרברג מסכם את 2018: יחלפו שנים עד שנסיים לתקן את פייסבוק

מנכ"ל הרשת החברתית סקר את האתגרים עמם התמודדה החברה, וטען ששינה בעקבותיהם את ה-DNA שלה כדי לצמצם ולמנוע נזקים לפרטיות הגולשים. ואולם, אמר שאי אפשר לפתור באמת בעיות כהתערבות זרה בבחירות או תוכן פוגעני

עומר כביר 09:4230.12.18
פייסבוק עברה בשנה האחרונה שינוי מהותי, אך יידרשו עוד שנים כדי לתקן את כל מה שדורש תיקון בחברה - כך אמר בסוף השבוע מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, בפוסט שפרסם לסיכום השנה הקשה ביותר בתולדות ברשת החברתית.

 

 

בפתח דבריו הזכיר צוקרברג בקצרה את הסוגיות שהתמודדה אתן החברה בשנה שחלפה, בהן שמירה על מידע אישי של משתמשים בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה, התערבות זרה במערכות בחירות והסרת דיבור שטנה. "אנחנו חברה שונה מאוד מכפי שהיינו ב-2016, או אפילו לפני שנה", טען. "שינינו באופן ייסודי את ה-DNA שלנו כדי להתמקד יותר במניעת נזק בכל השירותים שלנו, ובאופן שיטתי העברנו חלקים גדולים מהחברה לעבודה על מניעת נזק. עכשיו יש לנו יותר מ-30 אלף אנשים שעובדים על בטיחות ואנו משקיעים מיליארדי דולרים באבטחה".

 

 

 

מארק צוקרברג במהלך עדותו בפני בית הנבחרים האמריקאי מארק צוקרברג במהלך עדותו בפני בית הנבחרים האמריקאי צילום: איי אף פי

 

 

עם זאת, צוקרברג סבור שיש עוד זמן רב לפני שתושלם העבודה בנושא: "טיפול בסוגיות אלו הוא יותר מאתגר חד-שנתי. גיבשנו תוכניות רב-שנתיות לביצוע שינויים נרחבים במערכות שלנו ואנחנו בעיצומו של הליך הוצאת מפות הדרכים האלה לפועל. בעבר לא התמקדנו בסוגיות אלה כפי שהיינו צריכים, אבל עכשיו אנחנו יותר פעילים. זה לא אומר שנתפוס כל שחקן רק או יחידת תוכן רעה, או שאנשים לא יימצאו עוד דוגמאות מהעבר לטעויות שעשינו לפני ששיפרנו את המערכות שלנו (בכך מתייחס צוקרברג לחשיפות של הניו יורק טיימס מהשבועות האחרונות על דרכי הפעילות של פייסבוק בשנים עברו, ע"כ).

 

"בחלק מהסוגיות, התערבות בבחירות או דיבור מזיק, אי אפשר באמת לפתור את הבעיות. אלו אתגרים מול יריבים מתוחכמים ואנחנו חייבים תמיד לעבוד כדי להקדים אותם. אבל באופן כללי, בנינו כמה ממערכות ההגנה המתקדמות בעולם לזיהוי והתמודדות עם סוגיות אלה, ונמשיך להשתפר בשנים הבאות".

 

צוקרברג פירט גם חלק מהמהלכים שבהם נקטה פייסבוק השנה, כמו שיפור המערכות לזיהוי חשבונות מזויפים כדי למנוע התערבות בבחירות, שימוש בבינה מלאכותית כדי לזהות ולהסיר מיידית תוכן שקשור לטרור או דיבור שטנה, והגבלת הגישה למידע משתמשים דרך פלטפורמת המפתחים של החברה. "למדתי הרבה מהתמקדות בסוגיות אלה ועדיין יש לנו הרבה עבודה לפנינו", הוסיף.

 

אין ספק שפייסבוק, בין אם מתוך רצון אמיתי לשינוי ובין אם בלית ברירה, ביצעה שינויים חשובים בשנה האחרונה. העובדה שבחירות אמצע הקדנציה בארה"ב עברו בשקט יחסי, בוודאי לעומת הבחירות לנשיאות ב-2016, היא ראיה חשובה לכך. ואולם, מבחינה ציבורית התדמית של פייסבוק עדיין בשפל מדרגה.

 

 

 

על מנת להיחלץ, שינוי ה-DNA של פייסבוק עליו דיבר צוקרברג צריך להיות אמיתי, החברה צריכה להיות מסוגלת לתקשר לציבור את השינוי הזה, ומעל לכל לקוות שהציבור יאמין לה - משימה קשה אחרי שנה שגרסה כל שבב של אמינות שהיה לחברה. וכמובן, היא צריכה להתפלל שלא יצוצו עוד שערוריות, מהעבר או מההווה, ושרצף הפרסומים המביכים אודותה ייפסק. משימה קשה מאוד, יש שיאמרו כמעט בלתי-אפשרית.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x