$
אפליקציות

פרסום ראשון

נחשפה רשת פדופיליה נרחבת בווטסאפ, חלק מהתוכן נוצר בישראל

העבריינים מתחברים לקבוצות חשאיות בפלטפורמת הצ'ט הפופולרית, אליהן הם מגיעים דרך אפליקציות יעודיות בחנות היישומים של גוגל - כך חשפה חברת Antitoxin. גוגל ופייסבוק מסרו לכלכליסט שיש להן מדיניות של אפס סובלנות לתוכן כזה, והחלו למחוק אפליקציות ומשתמשים

מאיר אורבך 13:1620.12.18

נחשפה רשת פדופילים שמשתמשת בווטסאפ להפצת פורנוגרפיית ילדים, במסגרת קבוצות ייעודיות; "מדובר בתוכן חדש לחלוטין, שחלקו ככל הנראה צולם בארץ", אמרו לכלכליסט זוהר לבקוביץ ורון פורת, מייסדי חברת Antitoxin Technologies שחשפה את הפעילות.

 

 

לדבריהם, הקבוצות קמות ונסגרות בתדירות גבוהה כדי להקשות על גילוי מצד הרשויות. כדי להתחבר אליהן, מגיעים פדופילים לחנות האפליקציות של גוגל ומורידים יישומים שהם רשימת קבוצות כללית בווטסאפ. "רובן ככולן תמימות לחלוטין ועוסקות בנושאי אוכל, ספורט ועוד", סיפרו. "אבל מספר לא מבוטל עוסק בפורנוגרפיית ילדים".

 

 

כלי שימושי לצ'ט, כלי שימושי לפושעים. ווטסאפ כלי שימושי לצ'ט, כלי שימושי לפושעים. ווטסאפ צילום: שאטרסטוק

 

 

היזמים משתפים פעולה עם שני גופים ישראליים שעוסקים בסינון תוכן בעייתי באינטרנט - "לוקחים אחריות-משנים מציאות ברשת" ו"נתיבי רשת" - שפנו עוד בספטמבר לפייסבוק כדי לקבל מענה לתופעה הבעייתית. החברה התעלמה, אך לאחר התערבות ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) ביקשה מהפונים להגיש תלונה ליחידת הפשיעה המקוונת של המשטרה. "עד היום ניתן היה למצוא תכנים כאלה רק ברשת האפלה", אמרו אנשי אנטיטוקסין. "ואילו עכשיו אנחנו מוצאים אותו אצל מארק צוקרברג".

 

לטיפולן של פייסבוק וגוגל

 

פדופילים משתמשים בווטסאפ מזה זמן רב להפצת תוכן אסור, תוך שהם נהנים מההצפנה המובנית באפליקציה. לראיית לבקוביץ ופורת, יתכן שהרשת הישראלית שנחשפה תוכל להוביל לשינויים גדולים: "נוצר לאחרונה תקדים מעניין כאשר אפל הורידה מחנות האפליקציות שלה את טאמבלר בגלל תכנים פורונוגרפיים שהיו שם", אמרו. "אנחנו מאוד נתפלא אם לאחר החשיפה שלנו היא לא תוריד את ווטסאפ מהחנות שלה".

 

לדבריהם, גם לגוגל אחריות בפרשה:  "אם גוגל היתה רוצה, אפליקציות אלה לא רק שהיו נמחקות מהחנות שלה, אלא גם היכולת להשתמש בתוצריהן לא היה מתאפשר", טענו השניים.

 

אנטיטוקסין מנסה לבנות פיתרון לבעיות אלה, באמצעות פיתרון סריקה שנמצא בשלבי פיתוח. לבקוביץ ופורת לא חשפו את המערכת עצמה, אך סיפרו על אתגרי הפיתוח: "אנחנו עושים זיהוי של התופעה. התנהגות של ילדים מורכבת מהרבה אבני בניין: דברים שהם אומרים ועושים, מקומות שהם נמצאים בהם, אתרים ואפליקציות, תמונות שהם שולחים אחד לשני ועוד. כל זה יוצר סיפור שיכול להיות בלתי מזיק בעליל, ויכול להיות מרעיל. יש מנעד ואנחנו יוצרים טכנולוגיה שתדע להבדיל ביניהם". מדובר בפיתרון אוטומטי, ללא אדם במעגל, שלדברי היזמים, לא יפעל כתוכנת מעקב פרטנית אלא כרכיב רשת שיעבוד ברמת התשתית.

 

 

זוהר לבקוביץ זוהר לבקוביץ

 

 

תגובת החברות

 

מפייסבוק נמסר לכלכליסט: "לווטסאפ מדיניות של אפס סובלנות כלפי ניצול מיני של ילדים. אנו פורסים את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר שלנו, כולל בינה מלאכותית, כדי לסרוק תמונות פרופיל בתוכן מדווח ולחסום חשבונות שחשודים בשיתוף תוכן פוגעני זה. אנו משיבים לכל הפניות של רשויות אכיפת החוק ברחבי העולם. לצערנו, חנויות האפליקציות ברשת ושירותי התקשורת מנוצלים לרעה כדי להפיץ תוכן פוגעני, וזו חובתן של חברות הטכנולוגיה לעבוד יחד כדי לעצור את זה". גורם בווטסאפ מסר לפייננשל טיימס שהחברה סרקה שמות קבוצות כדי לאתר את התוכן הבעייתי, ובעשרת הימים האחרונים אף חסמה 130,000 חשבונות.

 

 

דובר גוגל מסר לכלכליסט: "תוכן המציג ניצול מיני של ילדים הוא דוחה ופסול. לגוגל יש אפס סובלנות לתוכן שכזה ואנו משקיעים בטכנולוגיה, צוותים ושותפויות כדי לטפל בנושא מאז תחילת שנות האלפיים. במידה וקיבלנו התראה על אפליקציה שמראה או מפנה אנשים לתוכן שכזה, שעדיין לא נחסם בידינו, נסיר את האפליקציה מהפלטפורמות שלנו ונדווח עליה לרשויות המתאימות".

 

 

 

משטרת ישראל נמנעה מלהשיב לשאלת כלכליסט בדבר הטיפול ברשת הפדופיליה הנ"ל, ומסרה בתגובה: "משטרת ישראל מבצעת אכיפה נחושה כנגד עבירות פדופיליה. חוקרי מערך הסייבר של משטרת ישראל, הפרוסים בלהב 433 ובמחוזות, מוסמכים לחקורעבירות מין נגד קטינים ברשתות החברתיות, תוך הפעלת כלי איסוף מקצועיים וייחודיים, במטרה לחשוף ולאתר חשודים והבאתם לדין בהתאם לחוק. הודות לפעילות מקצועית של חוקרי המחשב המיומנים במשטרה, נחשפות מדי שנה עשרות פרשיות וחשודים ברשת, לרבות בתחום הפדופיליה, במסגרתן נעצרו חשודים, הוגשו כתבי אישום, הורשעו עבריינים וניתנו גזרי דין מחמירים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x