$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק שינתה את המדיניות: תאסוף מידע מיקום גם בניגוד לרצונכם

למרות שלוח הבקרה של פייסבוק מאפשר למשתמש לנטרל את איסוף נתוני המיקום שלו, ממשיכה החברה להציג לו פרסומות בהתאם למיקומו - מה שעלול לגרור סיבוכים וסיכונים. פייסבוק: איסוף מידע המיקום הוא לטובתכם, ואי אפשר להימנע ממנו

ניצן סדן 08:5319.12.18

פייסבוק ערכה שינוי במדיניות הפרטיות שלה, ולקחה מהמשתמשים את הזכות לבטל את המעקב המשתמש אחר מיקומם הפיזי. לפי דיווח של גיזמודו מאמש (ג'), החברה מציגה פרסומות מבוססות מיקום גם למשתמשים שהגדירו בעבר את מיקומם כפרטי, וביקשו להימנע מהריגול הזה. פייסבוק אישרה את הדיווח ומסרה כי "לא ניתן להתנתק לחלוטין מהפרסום שמבוסס על מידע מיקום".

 

 

הדיווח נבחן בידי ד"ר אלכסנדרה קורולובה, חוקרת בכירה בתחום מדעי המחשב מאוני' דרום קליפורניה, שכבר זיהתה בעבר ליקויים ושינויים בולטים בפייסבוק (ואף זכתה על כך בפרס מטעם פייסבוק עצמה). החוקרת מצאה קשר בין הפרסומות שהוצגו למשתמשים ובין המיקום שלהם, על אף שהגדירו את ניטור המיקום כמנוטרל.

 

מרגלת בלי שתרצו. פייסבוק מרגלת בלי שתרצו. פייסבוק צילום: The Telegraph

 

 

לדבריה, כלי השליטה במידע המיקום שמציגה פייסבוק לגולשים נועדו לתת להם אשליה של שליטה; בפועל, מדובר רק בהפעלה או ניטרול של יידוע המשתמש במה שנעשה עם המידע שלו. בכך, משקרת החברה למשתמש. לצד הפגיעה הבלתי הוגנת בפרטיות, פרסום ממוקד מבוסס מיקום מדויק מאפשר להשפיע על אנשים בנקודות רגישות בחייהם, באופן בלתי מידתי; למשל, גורמים שמתנגדים להפלות יכולים להציג פרסומות לבגדי תינוקות או גני ילדים לנשים שנכנסות למרפאת הפלות.

 

פייסבוק, מצידה, טענה שהריגול הזה הוא לטובתנו: "איסוף נתוני המיקום נועד להבטיח שאנו מספקים לאנשים שירות טוב, מווידוא התצוגה בשפה הנכונה ועד להבטחה שאנו מציגים אירועים סמוכים ופרסומות לעסקים שבקרבתם", מסר נציג מטעמה לגיזמודו.

 

 

 

מחקר שפרסמו חוקרים מאוניברסיטאות פרינסטון ונורתאיסטרן לפני מספר חודשים הראה שהרשת החברתית מנתבת לפלטפורמת הפרסום שלה כל מידע אפשרי, גם אם לא לכך התכוון בעליו. בספטמבר האחרון דיווח גיזמודו שפייסבוק משתמשת במספרי טלפון שנתנו לה גולשים כדי להפעיל את יכולת האימות הדו-שלבי כמידע פרסומי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x