$
הייטק והון סיכון

משרד הביטחון והמל"ג הקימו קרן של מאה מיליון שקל למחקר קוונטי

הקרן תעביר 20 מיליון שקל בשנה לקבוצות מחקר שיעסקו במו"פ בתחומי המחשוב הקוונטי, התקשורת הקוונטית, שעונים אטומיים חדשים ועוד. רה"מ נתניהו: ישראל תהפוך "ממעצמת סייבר למעצמה בתחום הקוונטים"

שחר אילן 15:1216.12.18
משרד הביטחון, המועצה להשכלה גבוהה והקרן הלאומית למדע הכריזו על הקמת קרן מחקר של 100 מיליון שקל בנושא מדעי וטכנולוגיית הקוונטים. לקרן הוקצה סכום של 100 מיליון שקל למשך חמש שנים, כלומר 20 מיליון שקל לשנה.

 

 

מטרת התוכנית היא תמיכה בקבוצות מחקר באוניברסיטאות בישראל, שיעסקו במו"פ בתחום. התמיכה תתבטא במתן מענקים משמעותיים, בהיקף של כ-75 מיליון שקל למימון הוצאות המחקר ולרכישה או שדרוג של ציוד. יתרת הסכום תופנה לפיתוח התחום עפ"י שיקולי מנהל פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון. מדע וטכנולוגיות קוונטים הינם תחום אסטרטגי שנמצא בצמיחה מואצת בעולם. משרדי הביטחון, האוצר והמדע, הועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה (ות"ת) והרשות לחדשנות מגבשים בימים אלה תכנית לאומית לתחום הקוונטים, כאשר הצעד הראשון הוא הקמת הקרן האמורה.

 

 

שבב מחשוב קוונטי שפיתחה גוגל שבב מחשוב קוונטי שפיתחה גוגל

 

 

המענקים יינתנו לנושאים הבאים: חישוב קוונטי, תקשורת קוונטית, סימולציה באמצעות מערכות קוונטיות, מכשור וחיישנים קוונטיים כגון שעונים אטומיים, מדי שדה מגנטי, חומרים מהונדסים קוונטית ועוד."המטרה היא להמשיך להציב את ישראל בפסגת הטכנולוגיה והמחקר העולמית. ממעצמת סייבר למעצמה בתחום הקוונטים", מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

ראש מפא"ת במשרד הביטחון, תא"ל (מיל') ד"ר דניאל גולד, הוסיף: "תחום הקוונטים נמצא בשנים האחרונות בצמיחה עולמית, והוא צפוי לשנות את האופן בו אנו בוחנים את המציאות בשגרה ובחירום בהיבטים רבים כגון ניווט, תקשורת חסינה, חישוב על מעצמתי, ועוד. ישראל הציבה לעצמה כיעד אסטרטגי להפוך לשחקנית מרכזית בשוק העולמי".

 

 

 

לדברי יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ: "ות"ת הגדירה את מדע הקוונטים וטכנולוגיית הקוונטים כספינת הדגל של עולם המחקר בישראל, לצד רפואה ממוקדת ומדעי הנתונים. פיתוח מחקר הקוונטים חיוני מאוד לכלכלתה ולביטחונה של מדינת ישראל". היא הזהירה ש"המירוץ העולמי כבר בעיצומו, המדינות השונות משקיעות סכומי עתק בפיתוח התחום, ואם לא נרוץ קדימה, מדינת ישראל תישאר מאחור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x