$
חדשות טכנולוגיה

מתווה אפשרי חדש לחוק צנזורת הפורנו מבטל את החסימה החד צדדית

המתווה גובש בידי ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה והמתכנת הבכיר רן בר-זיק; בליבו עומדת העברת ההתמודדות עם גישת קטינים לתוכן מיני לידי האתרים עצמם - שיידרשו להציג לקהל אזהרות בולטות. זאת, במקום ניתוק גולשים מהרשת בידי הספקיות, כפי שתוכנן במקור. ח"כ זוהר, הוגה החוק: אשקול את ההצעה

עומר כביר 07:5112.12.18
מתנגדי חוק צנזורת הפורנו של ח"כ מיקי זוהר גיבשו מתווה לפתרון בעיית חשיפת ילדים לתוכן מיני ברשת, מתווה שעורר אפילו את עניינו של חבר הכנסת עצמו - כך חושף כלכליסט.

 

 

המתווה גובש בהובלת ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה והמתכנת הבכיר רן בר-זיק, שמוביל את ההתנגדות המקוונת לחוק. הרקע לגיבושו הוא שיחה מקוונת בטוויטר שיזם כותב שורות אלה עם שוורץ-אלטשולר ובר-זיק, ושבעקבותיה נולד הרעיון.

 

 

ד"ר תהילה אלטשולר ד"ר תהילה אלטשולר צילום: עמית שאבי

 

 

היום צפויה הוועדה המיוחדת שהקים זוהר כדי לקדם את חוק הצנזורה להיפגש לדיון בנוסח המעודכן של הצעת החוק שפורסם אתמול (ג'), וכולל ריכוך משמעותי לעומת נוסחים קודמים, ובראשו ביטול חסימת אתרים או ניתוק גולשים מהרשת בתור ברירת מחדל. ואולם גם נוסח זה אינו סופי, ולדברי זוהר ייתכן שיתווסף לו המתווה החדש. מתווה זה, שמכונה "מתווה שוורץ-אלטשולר בר-זיק", מבוסס על פתרונות שמיושמים במדינות כמו בריטניה ואוסטרליה, ובמרכזו עומדת התפיסה של העברת מוקד ההתמודדות עם גישה של קטינים לפורנו מספקיות האינטרנט לאתרי הפורנו עצמם. ח"כ זוהר עצמו הביע עניין בהצעה. "אני מתכוון לשקול אותה ברצינות ולבדוק את ההתכנות שלה לקראת הקריאה השנייה והשלישית", אמר לכלכליסט.

 

 

 

"ההצעה שלנו היא חיוב של אתרים המספקים תוכן פורנוגרפי באופן מסחרי לכלול דף נחיתה ראשוני נקי מתוכן פורנוגרפי בעצמו ובו חלונית בולטת ומשמעותית המזכירה למשתמש כי מדובר בתוכן פורנוגרפי וכן את הסכנות שיש בצריכתו על ידי קטינים", כותבים השניים במסמך שגיבשו. "בכל אתר פורנוגרפי הפועל למטרת רווח תופיע, מיד עם הכניסה לאתר, בדף שאינו כולל תוכן פורנוגרפי, חלונית שכוללת בקשה לווידוא גיל המשתמש וכן אזהרה שמדובר בתוכן פורנוגרפי שיש לו השלכות שליליות על קטינים. באם לא יסמן הגולש כי קרא והבין את העניין, יוחזר לאתר שממנו הגיע".

 

לפי ההצעה, רגולטור יוכל להורות לספקי שירותי פרסום להפסיק להציג פרסומות באתר שמיועד לשימוש של משתמשים ישראלים ושלא יציג את דף הנחיתה המבוקש, וכן להורות לספקי שירותי תשלום וחברות אשראי שלא לספק שירותי סליקה לאתר זה. בנוסף, ניתן יהיה לחסום את האתר לגלישה בישראל באמצעות הכלים הקיימים בחוק חסימת האתרים.

 

הפרדה בין ילדים קטנים ומתבגרים

 

יתרונות ההצעה הם ישימות טכנית (בניגוד לפתרונות קודמים שהוצעו ושסובלים מקשיים טכניים רבים), מתן רשת ביטחון לקטינים שהוריהם לא מפעילים שירות סינון, ויתור הצורך בהפעלת רשימות שחורות אצל ספקיות האינטרנט. "הואיל והסדר דומה קיים באוסטרליה, בריטניה ובמדינות נוספות, יישום המתווה יצרף את ישראל לחלק ממהלך בינלאומי של מדינות שונות ולפיכך יצור סטנדרט למלחמה בחשיפת קטינים לפורנוגרפיה", מוסיפים שוורץ-אלטשולר ובר-זיק.

 

עם זאת, השניים מדגישים שהמתווה לא מיועד לקטינים בכל הגילים: "לתפיסתנו, יש להבחין בין שתי קבוצות גיל. ילדים קטנים (בגילאי 8-12) שגולשים בעצמם ברשת ועשויים להיכנס, אף ללא כוונה - למשל לאחר הקשת שאילתת חיפוש תמימה למראה, לאתר המכיל תכנים בלתי הולמים. מדובר באמצעי שמיועד לקבוצת הגיל הזאת, שימנע גלישת אקראית ויהווה עבור ילדים כאלה אזהרה מתאימה.

 

"הקבוצה האחרת היא בני נוער מעל גיל 12, שעשויים לשקר למערכת. לתפיסתנו, הראיה האחודה של כלל קבוצות הגיל של קטינים אינה נכונה. גם משום שדפוסי ההתנהגות שונים מאוד, וגם משום שהנזק מחשיפה לתכנים אלה שונה בין שתי קבוצות הגיל. החלוקה לפי קבוצות גיל מקובלת גם ברגולציית התקשורת המסורתית.יש להניח שבני נוער גם מסוגלים בצורה קלה יותר למצוא דרכים לעקוף חסימה של תוכנות סינון".

 

לפי המתווה המוצע, אין זה נכון לכלול בעמוד הנחיתה המוצע מנגנון אימות גיל מעבר לאזהרה. "מנגנונים אלה נשענים על מאגרי מידע לרבות כרטיסי אשראי, דרכונים, רישיונות נהיגה ומספרי טלפונים ניידים באמצעות צדדים שלישיים", מוסבר. "בבריטניה, הוצע לקבוע קווים מנחים למנגנוני אימות גיל. הבעיה בבריטניה היא שטרם נמצאה דרך לאמת גיל משתמש ללא חשיפת זהותו, כלומר משלוח תעודת זהות, פרטי כרטיס אשראי או תשלום בפייפאל. אין כרגע דרך כזו. לכן בעת הזאת מוטב להניח לבריטים להתנסות בכך וללמוד אחר כך מהלקחים שיפיקו".

 

ואולם גם להצגת חלונית אזהרה בלבד יכול להיות אימפקט משמעותי: "אזהרה גרפית וויזואלית ומילולית היא אמצעי מקובל למניעת שימוש במוצרים מסוכנים, ומחקרים רבים שעסקו בתחום מניעת עישון תומכים בכך. זו למעשה הסיבה שלפיה כלי המדיניות העיקריים בנוגע להתמודדות עם עישון על ידי קטינים הם כלים כאלה המופיעים על חפיסות הסיגריות ועל פרסומות. אכן, קיים גם איסור על מכירת סיגריות או מוצרים אלכוהוליים לקטינים, אולם איסור זה אינו יוצר פגיעה כה חמורה בפרטיות של אחרים (בגירים) כפי שעשוי ליצור הסדר של אימות גיל בעולם הדיגיטלי".

 

 

 

למתווה יש אמנם כמה חסרונות, ובראשם קושי בפיקוח על אתרים מחוץ לישראל וכן הצורך להקים מערכת של הגשת תלונות ומערכת ניטור עצמאית על ידי משרד התקשורת בתפקידו כרגולטור, ואולם עם אלו יש דרכי התמודדות שונות. בעיה אחרת היא שגם מתווה זה לא יפתור את הבעיה לחלוטין, ואולם לפי המסמך אין שום פתרון יחיד שיעשה זאת ודרושה גישה משולבת שתתמודד אתה במספר דרכים – כמו הצעת שירותי סינון חינמיים, תהליכי חינוך והענקת כלים להורים והשקעה בקמפיינים פרסומיים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x