$
חדשות טכנולוגיה

עכשיו זה רשמי: Dell חוזרת לבורסת ניו יורק בסוף החודש

החברה תיסחר מחדש תחת הסימון DELL כפי שהיה לפני שיצאה מהשווקים הציבוריים לפני כחמש שנים; העסקה תבוצע באמצעות רכישת מניות המעקב של VMware בכ-24 מיליארד דולר

רפאל קאהאן 22:5911.12.18

חברת דל (Dell) הודיעה היום (ג') על חזרתה לבורסה של ניו יורק. החברה תיסחר מחדש תחת הסימון DELL כפי שהיה לפני שיצאה מהשווקים הציבוריים לפני כחמש שנים. תאריך ההנפקה המחודשת נקבע ל-28 בדצמבר הקרוב.

 

לפי סוכנות רויטרס, החברה אישרה שהגיעה להסכם עם מחזיקי מניית המעקב של VMware ותרכוש אותן במחיר של 120 דולר למניה ובסך הכל היקף של 23.9 מיליארד דולר. מניית מעקב היא מנייה שמונפקת על ידי חברה עבור חטיבה שלה או חברה בת. דל תרכוש עתה את מניות VMware שנמצאות בידי משקיעים כביטחון על החוב שנוצר כתוצאה מרכישת EMC.

 

מייקל דל מייקל דל צילום: יאיר שגיא

 

61% מכלל מחזיקי המניות הצביעו בעד ההצעה של הבעלים והמנכ"ל מייקל דל, אך יכול מאוד להיות שמדובר במתנה מורעלת עבור טייקון הטכנולוגיות. החברה תחזור לשוק עם חוב של כ-50 מיליארד דולר על גבה תוצאה של עסקת הרכישה הענקית של EMC שהיקפה עמד על כ-67 מיליארד דולר. דל מחזיקה בכ-80% ממניות VMware וכ-50% מתוכן מוחזקות בידי משקיעים כביטחונות על החוב.

 

בהודעתו ציין דל שמדובר בדרך לפשט את המבנה של החברה ולשמור על האינטרס של המשקיעים. עוד ציין דובר החברה שהחזרה לבורסה תאפשר כעת למשקיעים להשקיע בכל עסקי הקבוצה ולא רק במניית VMware כפי שהיה עד כה. הבחירה במניית מעקב עבור VMware הייתה חלק מעסקת EMC ונועדה לרצות את המשקיעים של הקבוצה בזמנו זאת בגלל שדל לא נסחרה בבורסה באותו שלב.

 

תהליך החזרה של דל לבורסה נתקל בלא מעט קשיים בעיקר עקב התנגדותם של משקיעים אקטיביסטים כגון קארל אייקן שאף תבע את החברה לאחר שניסתה להנמיך את הערכת השווי שלה למניית VMware.

 

מייקל דל הוציא את החברה מהבורסה בגלל הרצון שלו לשנות את האסטרטגיה העסקית שלה ולזנוח את עסקי ייצור המחשבים לטובת מכירת שירותים לעסקים וייצור חומרה ארגונית - דבר שהמשקיעים המסורתיים לא הסכימו לו. הסיבה העיקרית לרצונו בשינוי המודל העסקי היה הפספוס של שוק המובייל (סמארטפונים וטאבלטים), מה שגרם לכך שמחיר מניית החברה החל להידרדר מ-30 דולר ב-2007 לכ-10 דולר בסוף 2012. כדי לחסום את המשקיעים ולקבל חזרה את המושכות לידיו ביצע מייקל דל את המהלך במה שנחשב כאחת מהעסקאות הממונפות ביותר בתחום הטכנולוגיה עד אז.

 

החזרה לבורסה גם מיועדת לייצב את דל ולהחזיר את המשקיעים המוסדיים שאינם מעוניינים ברווח לטווח קצר אלא מוכנים למסע לאורך זמן, כך הסביר האנליסט ריי וונג מקונסטליישן ריסרץ' לאתר טקראנץ'. החזרה של החברה לבורסה מתבצעת קצת יותר מחמש שנים לאחר שמייקל דל רכש את מניותיה שנסחרו בסיוע קרן סילבר לייק ומיקרוסופט, והוציא אותה מהמסחר. רוב העסקה מומנה בזמנו דרך חוב, אך לאחר מכן הרכישה של EMC סייעה לדל לדלל את החוב המקורי לתוך הקבוצה החדשה DellEMC.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x