$
חדשות טכנולוגיה

ח"כ מיקי זוהר עדכן את הצעת חוק הצנזורה - יישומה עלול לנתק אלפי גולשים מהרשת

הבוקר צפויה ועדה מיוחדת להתכנס לדיון בחוק שיחייב ספקיות אינטרנט לנתק מהרשת לקוחות שלא הודיעו להן אם ברצונם לקבל גישה לאתרי פורנו. נתניהו כבר הודיע כי ייפגש עם זוהר כדי לראות איך להתגבר על החשש שרגולציה תיכנס למרחב שבו אין רגולציה ממשלתית

עומר כביר 08:2810.12.18

ח"כ מיקי זוהר ינתק אתכם מהאינטרנט: הנוסח החדש של הצעת חוק הצנזורה של זוהר מחייב ספקיות אינטרנט לנתק מהרשת לקוחות שלא הודיעו להן אם ברצונם לקבל גישה לאתרי פורנו; כך לפי הנוסח העדכני ביותר של הצעת החוק.

 

 

 

הבוקר (ב'), אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, צפויה ועדה מיוחדת שהקים זוהר להתכנס לדיון בחוק הצנזורה שאותו הוא דוחף במלוא המרץ בשבועות האחרונים. במקור, היתה הוועדה אמורה לדון בנוסח שמפעיל צנזורת אתרים כברירת מחדל, ואולם, אתמול במפתיע עדכן זוהר את הצעת החוק כך שיישומה עלול לנתק במפתיע עשרות אלפי אנשים מגישה לרשת.

 

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: עומר מסינגר

 

לפי הנוסח העדכני, ספק אינטרנט ישלח למנוייו הודעה כתובה שתבקש מהם לבחור האם ברצונם לקבל שירות סינון קבוע, שירות סינון שניתן לעקוף באמצעות סיסמה או לא לקבל שירון סינון כלל. אם לא ישיב המנוי על הודעה זו ועל שתי הודעות נוספות, יחוייב הספק לנתקו מהרשת עד לקבלת הודעה בנושא. זאת, במקום להפעיל את שירות הסינון כברירת מחדל במקרה שלא מסר הלקוח הודעה, לפי הנוסח הקודם.

 

המצב דווקא יוחמר

השינוי הוא כנראה תוצאה של הביקורת המקוונת שעוררה ההחלטה להפעיל סינון כברירת מחדל, ואולם הנוסח העדכני אינו משפר את המצב אלא דווקא מחמיר אותו. זאת, מכיוון שהתוצאה שלו עלולה להיות שעם יישומו רבבות מנויים יאבדו את הגישה שלהם לרשת במפתיע, מכיוון שלא שמו לב להודעות שקיבלו מספקית האינטרנט. מכיוון שכמעט לכל המנויים יש יותר מספק אחד (ספק אינטרנט ביתי וחברת הסלולר שהיא הספק של מכשיר המובייל), יכול גם להיווצר מצב שבו משתמש יודיע לספק אחד על החלטתו, ולא יידע שעליו להודיע לספק אחר וכתוצאה ינותק מהרשת בחשבון של אותו ספק.

 

תרחיש שבו מנותקים לפתע מהרשת עשרות אלפי מנויים אינו בלתי סביר בהתחשב בעובדה שהחוק לא מסדיר באופן טוב דיו את דרכי ההתקשרות עם המנוי. באחד הסעיפים נכתב שההודעה תשלח "בדרך אלקטרונית", אך לא מפורט מה היא אותה דרך – אימייל, הודעת ווטסאפ, SMS, הודעה ישירה בטוויטר או דרך אחרת. סביר שספקיות רבות יבחרו להודיע באמצעות אימייל, מכיוון שמדובר בשיטה הנוחה ביותר. ואולם, בעבור משתמשים רבים כתובת האימייל שמסרו לספק כלל אינה מעודכנת ולא נמצאת בשימוש. התוצאה היא שרבים עלולים שלא לקבל את ההודעה כלל.

 

החוק גם יעמיד את הלקוחות במצב בעייתי ברגע שינותקו: מכיוון שלא יהיה להם חיבור לרשת הם יתקשו למצוא את פרטי הקשר של הספק על מנת לברר את הסיבה לכך. במקרים אחרים הניתוק יכול להוביל להרבה יותר מסתם אי-נוחות. למשל, משתמש שנמצא בטיול בחו"ל ולפתע מנותק מהחיבור ומוצא את עצמו בלי יכולת לתקשר בדרכים מקובלות.

 

בנוסף הרשימות השחורות, שמתעדות אילו לקוחות ביקשו מספקיות האינטנרט לצפות באתרי פורנו, והוחזרו לחיים בנוסח הקודם עדיין פעילות תחת הנוסח העדכני. אפילו המהדורה המעודכנת הנוספת שיצאה אמש שומרת על עיקרון יסוד אחד – לא הגנה על ילדים, אלא יצירה של רשימות שחורות של אזרחים שומרי חוק", אמר פעיל הליכוד ניר הירשמן, מראשי התנועה לזכויות דיגיטליות. "אנחנו קוראים לראש הממשלה להתערב ולעצור לחלוטין את הליך החקיקה, לפני שכולנו נתעורר בוקר אחד ונגלה אינטרנט סגור, בו יהיה אפשר לגלוש רק בפיקוח ואישור של פקידים. זו המציאות שמבשלים לנו, ועל הכנסת והממשלה לעצור אותה מיד".

 

השינוי העדכני הוא רק האחרון בשורה של שינויים שעברה הצעת החוק תחת ידיו של זוהר, כל אחד יותר הזוי מקודמו. במקור ביקש זוהר לסנן את כל האתרים כברירת מחדל, כאשר על מנת לצפות באתר פורנו יידרש כל מנוי להזין קוד מיוחד שקיבל מהספקית. משהוברר שהדבר לא ישים מבחינה טכנית העלה זוהר הצעה מופרכת ובעייתית עוד יותר: העברת מרשם האוכלוסין לידי ספקיות האינטרנט, על מנת שיוכלו להשתמש בו כדי לאמת את גילם של גולשים שידרשו להזין את מספר תעודת הזהות ואת תאריך הלידה בכניסה לאתרי פורנו. הנוסח הבא של הצעת החוק החזיר את הרשימות השחורות והפעיל סינון כברירת מחדל ללקוח שלא ימסור הודעה בנושא לספקית.

 

לפני כשבועיים הקים זוהר ועדה משותפת בראשותו כדי לזרז את קידום החוק אחרי שזה נכשל בוועדת הכלכלה של הכנסת. את הדיון הראשון של הוועדה ביום שני השבוע הוביל זוהר בהתנהלות אלימה ודורסנית, תוך שהוא מעלה הצעות מופרכות ובעייתיות כמו מתן גישה למרשם האוכלוסין לספקיות האינטרנט.

 

התנהלותו של זוהר עוררה ביקורת רבה, כאשר במקביל ציינו מומחים את חוסר ההיתכנות של החוק ואת העובדה שאין לו מקבילה במדינות מערביות.

 

בינתיים, עתידה של הצעת החוק לא ברור אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אתמול, שהוא "מוטרד מחוקים שמבקשים לצנזר רשתות חברתיות ואינטרנט". "עצרתי בזמנו את 'חוק הפייסבוק' למרות שכוונת החקיקה הראשונית של גלעד ארדן הייתה טובה, אותו דבר נכון גם על מה שמכונה 'חוק הפורנו'", אמר ראש הממשלה בפתח ישיבת שרי הליכוד. "אנחנו לא רוצים שילדים ייחשפו לתכנים פוגעניים אבל החשש שלי הוא שלאינטרנט, מרחב שבו אין רגולציה ממשלתית, תיכנס רגולציה. מי יקבע איזה תוכן מותר ואיזה תוכן אסור? מי יקבע את הפרשנויות? אני אפגש עם ח״כ מיקי זוהר כדי ללמוד את החוק ולראות איך אפשר להתגבר על החשש הזה. צריכים להיזהר מאוד מכניסה של רגולטור למרחב הזה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x