$
חדשות טכנולוגיה

בעקבות הביקורת הציבורית: ח"כים מסירים תמיכתם בחוק הצנזורה של מיקי זוהר

החוק אמור לחייב ספקיות אינטרנט לחסום אתר פורנו כברירת מחדל, במבנה שניתן לעקיפה בקלות ואמור לעלות עשרות מיליוני שקלים. ח"כים שתמכו בחוק הודיעו שלא יצביע בעדו, בהם איתן כבל, מירב בן ארי ועליזה לביא

עומר כביר 07:5806.12.18

חוק צנזורת האינטרנט של ח"כ מיקי זוהר ממשיך לטבוע: מספר חברי כנסת הודיעו ביממה האחרונה על הסרת תמיכתם במבנה החוק הנוכחי - בעקבות ביקורת חריפה שקיבלה יוזמת זוהר מגורמים מקצועיים, כלי תקשורת ומהציבור במדיה החברתית.

 

 

בשבועיים האחרונים הגביר זוהר את מאמציו לקידום החוק, שיחייב ספקיות אינטרנט לחסום אתרי פורנו כברירת מחדל, במבנה שיחייב הרשמה לקבלת גישה אליהם. לפי הצעת החוק, כספי מסים הם שיממנו את החסימה שיבצעו הספקיות - בעלות של כ-60 מיליון שקל. בשבוע שעבר הקים זוהר ועדה משותפת בראשותו כדי לזרז את קידום החוק לאחר שנדחה בידי וועדת הכלכלה של הכנסת. את הדיון הראשון שלה, שנערך ביום ב', הוביל זוהר בהתנהלות דורסנית, תוך שהוא מעלה הצעות מופרכות כמתן לספקיות האינטרנט גישה למרשם האוכלוסין.

 

 

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: עומר מסינגר

 

 

התנהלותו של זוהר עוררה ביקורת רבה: מומחים הדגישו את חוסר ההיתכנות של החוק ואת העובדה שאין לו מקבילה במדינות מערביות. אתמול החל המתכנת הבכיר רן בר-זיק, שמוביל את ההתנגדות המקוונת למהלך החקיקה, לפנות בטוויטר לחברי כנסת שחתומים על הצעת החוק; לצד זוהר, חתומים עליה 22 ח"כים, חלק ניכר מהם בעלי תפיסות ליברליות.

 

בר-זיק ביקש מהחותמים לחזור בהם, בהסבירו את מגבלות החוק. ראשון נענה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), בעבר אחד מהתומכים העיקריים בחוק. "הסרתי את שמי", בישר. זמן קצר לאחר מכן הצטרפה אליו גם ח"כ מירב בן ארי (כולנו). בהמשך הצטרפה גם ח"כ עליזה לביא (יש עתיד)."חתמנו על חוק שכוונתו היתה אחרת", הסבירה. "נוכח מחטף החקיקה אני מסירה את תמיכתי". זוהר הגיב: "הפופוליזם הזה מביך אך לא ממש מפתיע לאור השיוך המפלגתי שלך".

 

בר-זיק השיב לו: "מי שמביך זה אתה. עם כמה גורמים טכניים התייעצת לפני שהגית את הרעיון הטכני המבריק שלך עם הקוד? אל תזיז את הדיון לפוליטיקה. דבר *טכני*. מי אמר לך שזה אפשרי בכלל?". זוהר לא הגיב ישירות וטען שבמרוצת הזמן ייאלץ בר-זיק להודות בטעותו. "כרגע אני מרגיש שמיציתי את בזבוז הזמן שלי על אדם נעול וממוקד מטרה להשאיר את הפורנו בחיים", הוסיף.

 

 

ח"כ איתן כבל ח"כ איתן כבל צילום: דוברות הכנסת

 

 

בציוץ אחר כתב זוהר "אלו פרפורי גסיסה מיותרים. החוק יעבור גם יעבור בע"ה למען ילדי ישראל. מציע שתמתינו לנוסח סופי שיפורסם היום, להערכתי הוא יהיה מוסכם גם על הממשלה בסופו של דבר. השורה תחתונה: כל הטענות שלכם יופרכו ולהערכתי אתם תהיו במצב ממש מביך, אתם וכל הח"כים שמיהרו להסיר את שמם מההצעה החשובה הזו". בהמשך, הצטרף גם ח"כ רועי פולקמן (כולנו) והודיע לבר-זיק שהסיר את תמיכתו בחוק. לדבריו, הנוסח הקיים של ההצעה מופרך, והיא מקודמת בצורה שערורייתית. הוא הוסף שאף שיתכן שתמך בחוק בתחילת דרכו, בשלב זה אינו מעורב בהצעת החוק באופן כלשהו.

 

 

 

חרף דברי זוהר, להצעת החוק יש עוד דרך ארוכה. הנוסח החדש שיפרסם צפוי להיות שונה משמעותית מהנוסח הקיים, משמע שגם אחרי אישור הוועדה תצטרך הצעת החוק לעבור עוד משוכות רבות ומורכבות, דבר קשה במיוחד ללא תמיכת הדרג המקצועי. ובניגוד לדבריו, מומחים רבים מעולם הרשתות והתקשורת הסבירו שהחסימה שהוא מקדם אינה אפשרית מבחינה טכנולוגית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x