$
אינטרנט

ח"כ מיקי זוהר: להעביר לספקיות האינטרנט את מאגר מרשם האוכלוסין כדי לאפשר חסימת גישת קטינים לפורנו

למרות שהחוק במתכונתו הנוכחית נדחה בשבוע שעבר, הקים ח''כ זוהר ועדה כדי לדחוף את חוק הצנזורה שלו. עם פתיחת הדיונים היום העלו נציגי משרד התקשורת והמשפטים ספקות וטענו שהצעת החוק מעוררת בעיות משפטיות

עומר כביר 11:0903.12.18
ח"כ מיקי זוהר מציע עתה להעביר לספקיות האינטנרט את מאגר מרשם האוכלוסין, כדי לאפשר חסימת גישה של קטינים לאתרי פורנו – כך לפי דברי זוהר בדיון היום בוועדת הכנסת המיוחדת שמונתה בשבוע שעבר כדי לדון בחוק הצנזורה של זוהר. הצעת החוק המעודכנת אמורה להעלות להצבעה בוועדה ביום שני הבא.

 

הוועדה, שזוהר עצמו הקים בשבוע שעבר כדי לדחוף את החוק ושאויישה עם רוב של מחוקקים תומכי החוק, התכנסה היום לדיון הראשון שלה. בפתח הדיון הציג זוהר שיטת סינון חדשה. "החוק יגיע למצב הבא, שכל אזרח במדינת ישראל שירצה לגלוש באתר פורנו יקבל דף נחיתה עם הוראות החוק, ובמידה שהוא רוצה לגלוש באתר הוא יצטרף להקיש את מספר הזהות ותאריך הלידה", אמר. "מאגר של מרשם האוכלוסין יועבר לחברות האינטרנט, וכך אפשר יהיה לגשת לאתר. לא יהיה שום תיעוד ושום מאגר מידע. ומרגע שהאדם הגיש את תעודת הזהות ותאריך הלידה, דף הנחיתה נעלם והוא יוכל לגלוש באתרים לא הולמים. הוויכוח הוא האם דף הנחיתה יופיע פעם אחת או כל כמה חודשים כדי לרענן את זיכרון האזרח".

נתי כהן מנכ"ל משרד התקשורת: "לבדוק את החוק מבחינה משפטית" נתי כהן מנכ"ל משרד התקשורת: "לבדוק את החוק מבחינה משפטית" צילום: משרד התקשורת

 

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, אמר שנושא צריך להיבדק מבחינה משפטית. נציגת משרד המשפטים אמרה שצריך לבחון את הדברים כי ההצעה מעוררת בעיות. "מתן גישה למרשם האוכלוסין לספקיות האינטרנט כדי לוודא גיל של אנשים הוא בהחלט סימן למדרון החלקלק שמתקדם בהצעת החוק הזו", אמר ל"כלכליסט" עו"ד יהונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות. "הצעת החוק רוצה לפגוע בפרטיות של כל אזרחי המדינה רק כדי לקדם מטרה שאפשר לקדם בצורות אחרות".

 

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) ניסתה בדבריה לציין את העובדה שהוועדה נבנתה כך שיהיה רוב לתומכי החוק. "אין אחד שהוא בעד פורנוגרפיה. אבל הוועדה הזו, זו ועדה מכורה מראש. זו ועדה שהיא בעצם הונאה אחת גדולה", החלה סויד להגיד, לפני שזוהר קטע אותה וטען שהיא עושה הצגה לטובת מתפקדי העבודה. סויד ניסתה להמשיך לדבר. "אתה עושה שימוש ציני בכוח שלה (של הוועדה), במיקרופון שלך", היא אמרה, אך זוהר שוב החל לקטוע את דבריה: "היא באה להרוויח קולות בפריימריז בשביל להרוס את ילדי ישראל. בשביל זה. בושה וחרפה. אני מפסיד קולות בפריימריז כי כל הליכודניקים החדשים עושים עליי קמפיין".

 

ח''כ סויד בתגובה אמרה: "כשלא נותנים לכם את מה שאתם רוצים אתם עושים לכם ועדה חדשה". ח''כ זוהר עונה: "את בעד או נגד החוק. כל הקולות זה מה שמעניין? כמה קולות תקבלו? היום סויד, פעם ראשונה שאני מתבייש בך. את עושה דבר שיהרוס לך את הפריימריז. עשית לעצמך נזק אדיר, הציבור ישפוט אותך". ח''כ סויד המשיכה לתקוף וטענה כנגד זוהר: "יו"ר ועדה שמבייש את הכיסא שהוא יושב בו. הקמת את הוועדה, עקפת את ועדת הכלכלה. תשבו בוועדה המכורה הזו, עוקפת ועדה אחרת כדי לקדם את החוק האישי שלכם. תתביישו לכם כי אתם לא נותנים לדבר".

 

התנהלותו זו של זוהר אפיינה את התנהגותו לכל אורך הדיון. זוהר קטע ללא הפסקה את דבריהם של דוברים שלא אמרו דברים שנעימים לאוזנו, טען שאינו חייב להאזין לדברי הדרג המקצועי, סירב לשמוע רעיונות חדשים לחוק. "אני המחוקק, לא משרד המשפטים. משרד המשפטים לא מכתיב לי חקיקה", הוא תקף כשח"כ תמר זנדברג (מרצ) התייחסה לכך.

 

הגדרה מחדש של עירום כפורנו

 

ח''כ תמר זנדברג ביקשה לשמוע את עמדות משרדי הממשלה והמומחים. "אם אתה חוסם את הדיון איך אפשר", אמרה. זוהר השיב לה שהיא מוזמנת לפנות לדרג המקצועי בתום הדיון. פעיל הליכוד ניר הירשמן, מראשי התנועה לזכויות דיגיטליות, אמר בדבריו שצנזור אתרים אינו הפתרון הנכון. "אני אב לשלושה ילדים, שהגדולה בהם בת 8", ציין. "אין מי שחושש יותר ממני מפורנוגרפיה. זוהי שנאת נשים טהורה ועיוות חמור ומזיק של המציאות. אבל אם רוצים לעצור פורנו וצילומי אסונות, בואו נעצור אותם. לפני מספר שבועות הופץ סרטון נורא בו ילד נופל אל מותו לאחר משחק אומץ מטופש. זוהי עבירה בת עונשין, חמש שנות מאסר. איפה היתה המשטרה?"

ח''כ תמר זנדברג: "זוהר חוסם את הדיון" ח''כ תמר זנדברג: "זוהר חוסם את הדיון" צילום: עומר מסינגר

 

"אתם רוצים לעצור פורנו? מעולה. כמו שידול לזנות, בואו נפליל את מי שמעביר את הסרטונים לילדים. בואו נתבע את בעלי האתרים. ז'בוטינסקי אמר 'כל יחיד הוא מלך'. אתם לא רוצים לעצור פורנו. אתם רוצים להחזיר את האזנות הסתר של מפא"י. אתם רוצים אומה של מלשינים שמסתכלים מעבר לכתף כדי לראות מי עוקב אחריהם, ופקידים אפלוליים שמחזיקים רשימות שחורות של סוטים. אתם חברי ליכוד? ההליך הזה הוא בושה לתנועת החירות. מחובתכם לעצור אותו עכשיו".

 

בדיון התברר עוד שזוהר מבקש לתקן את הגדרת החוק לתוכן פוגעני, כך שיכלול הצגה של עירום ויחסי מין מכל סוג, בסייגים כמו תוכן שהוא אמנותי או רפואי (לפי ההגדרה הקודמת מדובר היה רק ביחסי מין שכוללים אלמנטים של אלימות, השפלה, התעללות ועוד או בהצגת איבר כחפץ זמין לשימוש מיני). כלומר, מדובר בהרחבה משמעותית של התוכן שיוגדר כפוגעני ושיש לחסום אותו. על מנת לקבוע איזה תוכן הוא פוגעני ואיזה לא מציע זוהר להקים ועדת צנזורה מיוחדת, שתורכב מנציגים של משרדי התקשורת, המשפטים והחינוך, איש אקדמיה מתחום האמנות, איש אקדמיה מתחום החינוך, נציג ציבור עם מומחיות בתחום האינטרנט ונציג ארגוני זכויות אדם.

 

"השינוי בהגדרה, שמגדיר 'עירום' גם כתוכן פוגעני, ודורש שאמצעים טכניים ידעו להבדיל בין צילום עירום אומנותי לבין סרטון פורנוגרפי היא דרישה שאין מחשב שיודע לענות עליה", אמר קלינגר ל"כלכליסט". "השאלה 'מהי אומנות' ו'מהי פורנוגרפיה' היא שאלה שאין עליה מענה באקדמיה, והצפיה שהטכנולוגיה תחליט מהו תוכן פוגעני ומה אינו כזה היא צפיה שאינה אפשרית. השינוי בהגדרה מציג את השינוי המוסרני שמנסים מקדמי החוק, אנשים שמעוניינים בצנזורה. לא מדובר ברצון לחסום פורנוגרפיה, לא מדובר ברצון להגן על ילדים, אלא על צנזורה מוסרית מוחלטת שתזלוג גם לבגירים ולא רק לקטינים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x