$
חדשות טכנולוגיה

פרשת פייסבוק-סורוס: שריל סנדברג מסתבכת

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק אמרה לפני שבוע, בעקבות פרסום תחקיר ה"ניו יורק טיימס", כי "מעולם לא היתה לנו כוונה להשתמש בנרטיב אנטישמי נגד ג'ורג' סורוס"; היום חשף העיתון כי סנדברג ביקשה מצוות הדוברות של החברה לבדוק האם לאיש העסקים יש עניין כספי בהתקפות המתוקשרות נגד הרשת החברתית

עומר כביר 10:5830.11.18

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, ביקשה מצוות הדוברות של החברה לבדוק האם לאיש העסקים ג'ורג' סורוס יש עניין כספי בהתקפות המתוקשרות נגד הרשת החברתית – כך חשף הלילה ה"ניו יורק טיימס", על סמך שלושה מקורות עם ידע בנושא. פייסבוק אישרה את קיומה של הבקשה.

 

לפני כשבועיים פרסם ה"ניו יורק טיימס" כתבת תחקיר נרחבת שחשפה שורה של שערוריות והתנהלויות בעייתיות בפייסבוק. אחת החשיפות המרכזיות בכתבה עסקה בהחלטת פייסבוק לשכור את חברת יחסי הציבור Definers, שלה קשרים רפובליקניים, במטרה לבצע מחקר אופוזיציה ודה-לגיטימציה לאקטיביסטים שפועלים נגדה, בין השאר באמצעות קישורם לסורוס. מסמך שיצרה חברה זו הציג אותו ככוח מאחורי ההתנגדות משמאל שצמחה לפייסבוק בחודשים שאחרי קיימברידג' אנליטיקה, והיא לחצה על עיתונאים לבדוק את הקשרים הפיננסיים בין סורוס לקבוצות של מתנגדי פייסבוק.

 

בשבוע שעבר טענה סנדברג שלא זכרה את Definers לפני פרסום התחקיר. "אני רוצה להדגיש שמעולם לא היתה לנו כוונה להשתמש בנרטיב אנטישמי נגד ג'ורג' סורוס או מישהו אחר. העובדה שהעבודה שלנו פורשה כאנטישמית מעוררת בי שאט נפש", היא הוסיפה.

 

שריל סנדברג שריל סנדברג צילום: מסך משידור ישיר של CSPAN ביוטיוב

 

ואולם כעת מתברר שדבריה של סנדברג היו, במקרה הטוב, חצי אמת. לפי ה"ניו יורק טיימס", בינואר השנה שלחה סנדברג מייל לבכיר פייסבוק בנושא סורוס. המייל נשלח ימים ספורים אחרי נאום שנשא סורוס בפורום הכלכלי בדאבוס ובו הגדיר את פייסבוק ואת גוגל כ"איום" לחברה וקרא להטיל רגולציה עליהן. באותה עת עמדה פייסבוק תחת מתקפה ציבורית לאור תגובתה החלשה להתערבות הרוסית בבחירות 2016 והתעלמותה מההסתה נגד בני הרוהינגה במיאנמר, וסנדברג ביקשה לבחון מדוע ביקר סורוס את החברה והאם הוא צפוי ליהנות כלכלית מהמתקפות נגדה.

 

בתגובה שמסרה אישרה פייסבוק את פרטי הדיווח: "סורוס הוא משקיע בולט ובדקנו את השקעותיו ואת המסחר הבורסאי שלו בנוגע לפייסבוק. המחקר כבר יצא לדרך כששריל שלחה אימייל ובו שאלה האם מר סורוס ביצע שורט למניית פייסבוק". החברה הוסיפה עם זאת שסנדברג לא הורתה לחקור את הקשר של סורוס לקבוצות שמתנגדות לפייסבוק, כפי שעשתה Definers.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x