$
חדשות טכנולוגיה

תרגיל מלוכלך: ח"כ זוהר הקים בעצמו ועדה, שתאשר את חוק הצנזורה שנדחה

חבר הכנסת ניסה לקדם חוק צנזורת אינטרנט קיצוני, שזכה לתמיכה בתחילה אך נדחה בדיון ועדת הכלכלה של הכנסת ממניעים מקצועיים. במקום לתכנן אותו מחדש, בחר זוהר להשתמש בסמכותו כיו"ר ועדת הכנסת כדי לכנס ועדה ייעודית שיעמוד בראשה, מורכבת מתומכי החוק, ותוכל לאשר אותו בקלות

עומר כביר 14:5229.11.18

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), שהתאכזב לגלות שוועדת הכלכלה של הכנסת לא גילתה תמיכה רחבה בחוק צנזורת האינטרנט שלו, והשתמש בכוחו כיו"ר ועדת הכנסת כדי להקים ועדה אחרת - במסגרתה יוכל לקדם בנקל את החקיקה.

 

 

מזה קרוב לשנתיים מריץ זוהר הצעת חוק להחלת חובת סינון אתרים על ספקיות האינטרנט בישראל. בניגוד להצעות אחרות ברוח זו, שכפו חסימה של אתרי פורנו כברירת מחדל וחייבו את גולש שמבקש להגיע לאתרים אלו להיכנס לרשימה מיוחדת אצל הספקית, ההצעה של זוהר כוללת קוד אישי לכל גולש, אותו יתבקש להקליד בהגעה לאתר חסום. העלות לספקיות, שמוערכת בכ-60 מיליון שקל, תמומן מכספי מסים.

 

 

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: עומר מסינגר

 

 

ביום ב' נערך דיון בהצעה בוועדת הכלכלה, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני). זוהר בילה את הדיון בלתקוף את מתנגדי הצעתו והדרגים המקצועיים - בעוד משרד התקשורת הבהיר שזה לא הפתרון הנכון, משרד האוצר רמז שיש בעיות מימון וגם כבל, שתמך בחוק בעבר, הציע פתרונות שלא כוללים חסימה כברירת מחדל.

 

זוהר עזב את הדיון באמצעו, ועתה בחר לקדם את החוק שלו בטכניקה שונה: כיו"ר ועדת הכנסת, שמחליטה אילו ועדות ידונו בהצעות חוק שונות ובסמכותה להעביר הצעות חוק בין ועדות ולהקים ועדות משותפות, הקים ועדה חדשה. היא תורכב מוועדת המדע ומוועדת הכנסת, והיא שתדון בהצעת החוק שלו. זוהר עצמו הוא היו"ר שלה, והיא תכלול את ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), שמקדמת הצעת חוק דומה אף חריפה יותר שכוללת חסימה כברירת מחדל ללא קוד סודי, אורלי לוי-אבקסיס (סיעת יחיד), שהגישה הצעת חוק דומה ב-2013, ואורי מקלב (יהדות התורה) ואברהם נגוסה (הליכוד), שהגישו בעבר גם הם הצעות דומות.

 

לשם האיזון מונו לוועדה שני מתנגדים, רויטל סויד (המחנה הציוני) וחיים ילין (יש עתיד), וכן יואב קיש (ליכוד) שעמדתו לא ידועה. אבל גם אם קיש יהיה במתנגדים, רוב בקרב תומכי הצעת החוק כבר מובטח בהרכב הוועדה.

 

 

 

זוהר מיהר לכנס את הוועדה הטרייה ליום ב' הקרוב וכבר היום נשלחו זימונים לכל הגורמים שהוועדה מעוניינת לשמוע מהם. הוזמנו גם לא מעט מתנגדים, ובוודאי גם ינתן להם לדבר לפרוטוקול במהלך הדיונים. ואולם, לא צפוי כאן הליך דמוקרטי אמיתי של שמיעת רעיונות ולמידה וככל הנראה שהוועדה לא תתקשה לאשר את הצעת החוק. המהלך של זוהר אינו מנוגד לחוק או לקוד האתי של הכנסת - ועדיין סותר עקרונות דמוקרטיים באופן בוטה וצורם.

 

תגובת ח"כ זוהר

 

"לצערי החוק לא קודם משום שהופעלו לחצים עצומים על יו"ר הועדה כבל וזה התנוסס בגלי האתר באופן מובהק מהצד השמאלי של המפה. יובהר כי הועדה שבחרתי מורכבת מכל סיעות הבית והיא בלתי תלויה לחלוטין". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x