$
תקשורת

ההקלות במיזם הסיבים יוצאות לדרך: משרד התקשורת פרסם את טיוטת הרישיון

במסגרת ההקלות שמוערכות במיליארדי שקלים, חברת IBC המפעילה את המיזם תוכל לפרוס את תשתית הסיבים ב-40% בלבד ממשקי הבית בישראל. במיזם מחזיקה חברת החשמל (30%) ואת שאר האחזקות אמורות לרכוש יחדיו סלקום וקרן תשתיות ישראל תמורת 100 מיליון שקל

יואב סטולר 14:5226.11.18

משרד התקשורת פרסם היום (ב') את טיוטת הרישיון של מיזם הסיבים האופטיים IBC - צעד נוסף בדרך להשלמת רכישתו על ידי סלקום וקרן תשתיות ישראל. אלו התנאים שבמסגרתם יעבוד המיזם. הטיוטה פורסמה באתר המשרד. בהמשך צפוי אישור רישיון המיזם באופן רשמי על ידי שר התקשורת.

 

 

כיום מחוברים כ-150 אלף משקי בית בישראל למיזם הסיבים האופטיים. על מנת להכשיר את מיזם הסיבים, המכונה גם אנלימיטד, שכשל במשימתו להניע את ההשקעה בתשתית הסיבים בישראל, הרישיון החדש יעניק ל-IBC ולבעליה הקלות בשווי של מיליארדי שקלים אחרי שני סבבי שינויים שכבר ידע מתווה הפעלתה.

 

המהותית שבין ההתאמות שנעשו במסגרת הרישיון המחודש נוגעת לביטול חובת הפריסה האוניברסלית והבאת המכסה הנדרשת ממיזם הסיבים לכדי 40% בלבד. בהתחשב בעלויות הגבוהות של פריסת הסיבים החל מהאזור, השכונה, הרחוב, הבניין ועד הדירה הבודדת - להפחתת היקף הפריסה חשיבות אדירה עבור קיומו וסיכויי הצלחתו של IBC.

 

כמו כן, קיבל מיזם הסיבים תקופת חסד של שלוש שנים שבמהלכה יוכל לבחור היכן, כמה ואיך לפרוס את רשת האינטרנט המהיר על פי ראות עיניו. כלומר, יוכלו ב-IBC להתמקד באזורי השמנת של תחום התשתיות - אותן שכונות חדשות בעלות בנייה גבוהה וצפופה, מספר רב של דירות בקומה, מערכת תשתית מרכזית חדישה ובאזורים עמידים. אלו נחשבות לבוננזה של פריסת הסיבים, כשעתה נפטרו ב-IBC מהעול של האזורים המרוחקים, המיושנים ושלא תואמים את חלומם של משקיעיה. לאחר אותן שלוש שנים יהיה על אנלימיטד לפעול במתכונת של איזון היחס בין הפריסה בפריפריה ובמרכז כך שישלימו יחד ל-40%.

שר התקשורת איוב קרא שר התקשורת איוב קרא צילום: עמית שעל

 

 

טיוטת הרישיון שהובאה היום לפרסום על ידי המשרד היא היישורת האחרונה בהליך הטיפול בתנאי הפעלת רשת הסיבים של החברה, אחרי שנמשכה מאז הקיץ. אז, כינסה סלקום מסיבת עיתונאים ובה הצהירה בפומבי על כוונתה לרכוש 70% מבעלות IBC, שמוחזקת ב-30% הנותרים על ידי חברת החשמל. עוד לפני אוגוסט חיפשו בסלקום שותף אסטרטגי לעסקה שמוערכת בכיותר מ-100 מיליון שקל, כששמה של פרטנר המתחרה עלה כמועמדת דומיננטית. עם זאת, עם פרסום הדו"ח הרבעוני לרבעון השלישי של 2018 בשבוע שעבר הודיעה סלקום כי חתמה על מזכר הבנות עם קרן תשתיות ישראל (תש"י) כשבכוונתם להיכנס חצי-חצי במיזם.

 

מבחינת משרד התקשורת וגורמים רבים נוספים בשוק, IBC היא בעלת חשיבות טקטית ואסטרטגית על תשתית האינטרנט בישראל בדורות הקרובים. בזכות הזיכיון שבו מחזיקה אנלימיטד לפריסת תשתית הרשת המהירה - שיכולה להגיע לקצבים של גיגה בייט לשנייה - על גבי התשתית הקיימת של חברת החשמל זו מציעה תחליף זול, יעיל ומהיר יחסית לרישות משקי הבית והעסקים בישראל בסיבים האופטיים.

 

שר התקשורת איוב קרא אמר עם הפרסום היום: "עדכון הרישיון לחברת IBC הוא אחד המהלכים החשובים שהוביל המשרד להאצת פריסת תשתיות התקשורת אולטרה-מהירות במדינת ישראל. אני סמוך ובטוח שהמהלך ייטיב עם הציבור באופן מהותי, ויגדיל את מידת התחרותיות"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x