חדשות טכנולוגיה

חברת היח"צ שפייסבוק הפעילה שיקרה והכפישה גם בשירות קוואלקום ואחרות

חברת Definers סייעה לענקית השבבים לתקוף את אפל ולהפיץ שקרים על מנכ"ל החברה טים קוק, ליפט נעזרה בה כדי לכופף רגולטורים, ליים הפעילה אותה כדי להחליש מתחרים ועוד. בתוך כך, מודה פייסבוק שראתה בג'ורג' סורוס איום ולכן פעלה נגדו

עומר כביר 10:1222.11.18

Definers, חברת יחסי הציבור השנויה במחלוקת שפייסבוק שכרה כדי להשמיץ מתחרות ולקשור את ההתנגדות אליה לאיש העסקים והפילנטרופ ג'ורג' סורוס, עבדה גם עם חברות טכנולוגיה אחרות; לפי דיווח של הניו יורק טיימס, נעזרו בה ענקית השבבים קוואלקום וסטארט-אפים בולטים כליפט, ליים ו-juul.

 

 

בשבוע שעבר חשף הניו יורק טיימס שורה של שערוריות והתנהלויות בעייתיות בחברה. אחת מהן היתה החלטת פייסבוק לשכור את Definers, שלה קשרים רפובליקניים, במטרה לבצע מחקר אופוזיציה ודה-לגיטימציה לאקטיביסטים שפועלים נגדה, בין השאר באמצעות קישורם לסורוס.

 

 

ג'ורג' סורוס ג'ורג' סורוס צילום: איי אף פי

 

 

מסמך שיצרה חברה זו הציג אותו ככוח מאחורי ההתנגדות משמאל שצמחה לפייסבוק בחודשים שאחרי קיימברידג' אנליטיקה, והיא לחצה על עיתונאים לבדוק את הקשרים הפיננסיים בין סורוס לקבוצות של מתנגדי פייסבוק. כן נחשפו קשרים בין החברה לפרסומים ביקורתיים שהופנו לגוגל, אפל ומנכ"ל אפל טים קוק, אחרי שזה מתח ביקורת חריפה על פייסבוק.

 

כבוד הנשיא טים קוק

 

עתה מציג הניו יורק טיימס תמונה רחבה יותר של פעילות החברה בעבור חברות טכנולוגיה והדרכים העקלקלות שבהן ניסתה להשפיע על השיח הציבורי ונציגי שלטון לטובת לקוחותיה. למשל, כשעבדה עבור קוואלקום, שנמצאת בעיצומו של קרב פטנטים ותמלוגים מתוקשר ויקר עם אפל, ניסתה Definers לקדם את הרעיון שקוק הוא מועמד רציני לנשיאות בבחירות 2020. זאת, כנראה, בניסיון לצנן את היחסים האדיבים שפיתח מנכ"ל אפל עם משטר טראמפ.

 

עובדי החברה גם הפיצו מסמכי מחקר ודו"חות בגנות אפל, בלי לציין מי שילמה בעבורן. בין השאר עם הפיצו מסמך שכותרתו "אפל נכנעת לרגולטור הסייבר הסיני", שפירט איך פעילות החברה בסין עומדת בניגוד לעמדתה בנושאי פרטיות. היא גם שתלה עשרות כתבות שליליות על אפל באתרי חדשות שמרניים.

 

בתחקיר הקודם נחשף ש-Definers הפעילה בעקיפין אתר חדשות שמרני משלה, NTK Network, שהתוכן בו הועתק ושוכתב על ידי אתרים אחרים רבים ובהם גם ברייטבארט הקיצוני. השנה, פרסם אתרה 57 מאמרים שמבקרים את אפל ואת קוק. חלק מהם התייחסו לעימות של החברה עם קוואלקום תוך שהם חוזרים על טענותיה של האחרונה. "האייפון 8 אולי אטי יותר מהמתחרים. הנה למה", בישרה כותרת לכתבה שתוכנה הכריז שהסיבה לכך היא החלפת קוואלקום באינטל כספקית המודם הסלולרי במכשיר.

 

טים קוק טים קוק

 

 

 

Juul, שהואשמה בשיווק סיגריות חשמליות לילדים, עובדת עם החברה כדי לשפר את התדמית הציבורית שלה ולתקשר עם כתבים; לחברת הזמנת הנסיעות ליפט סייעה Definers לנווט באתגרים הרגולטוריים של המדינות השונות בארה"ב, תוך שהיא עושה שימוש בנהגי החברה בראיונות לתקשורת; וליים, שמפעילה שירות השכרת קורקינטים חשמליים, שכרה את החברה באוגוסט כי רצתה לנקוט בגישה תוקפנית יותר כלפי יריבותיה. שתי האחרונות כבר לא עובדות עם החברה.

 

פייסבוק: ראינו בסורוס איום לחברה

 

קוואלקום לא הגיבה לדיווח. מנכ"ל Definers, מט רואדס, אמר בתגובה: "אין הבדל בין מה שאנחנו עושים למה שחברות יחסית ציבור עושות מדי יום בעבור לקוחותיהן בתעשיות שונות בכל המדינה. אנו גאים בעבודה שאנו עושים בעבור לקוחותינו".

 

בסמוך לחשיפה העדכנית של הניו יורק טיימס פרסמה פייסבוק הודעה לעיתונות שמפרטת את יחסיה עם Definers. ההודעה כתובה בפורמט של שאלות ותשובות עם מנהל התקשורת והמדיניות היוצא של החברה, אליוט שארג', אחד המרואיינים המרכזיים בתחקיר המקורי. "שכרנו את Definers ב-2017 כחלק ממאמצינו לגוון את היועצים שלנו בדי.סי אחרי הבחירות", הוא הסביר בהודעה. "כמו חברות רבות, היינו צריכים להרחיב את היקף ההשפעה שלנו. התמודדנו גם עם לחץ הולך וגובר ממתחרות שדרשו להטיל עלינו רגולציה. הלחץ הפך לחריף במיוחד בספטמבר 2017, אחר שפרסמו פרטים על ההתערבות הרוסית בשירות שלנו".

 

פרסום תוכן שקרי? עוד יום במשרד. מטה פייסבוק פרסום תוכן שקרי? עוד יום במשרד. מטה פייסבוק צילום: אי פי איי

 

 

שארג' טען שפייסבוק ביקשה מהחברה לבצע פעילויות יח"צ רגילות, כמו שליחת גיזרי עיתונות, מחקר, כתיבת הודעות ופנייה לכתבים. "חלק מעבודה זו מתואר כמחקר אופוזיציה, אבל אני סבור שיהיה זה חוסר אחריות מצדנו לא להבין את הרקע וניגוד העניינים של מבקרינו".

 

הוא גם אישר שפייסבוק ביקשה מ-Definers לפעול נגד סורוס, אחרי שזה כינה את פייסבוק "איום לחברה" בינואר האחרון: "לא שמענו בעבר ביקורת כזו ממנו ורצינו לדעת האם היו לו תמריצים פיננסיים. Definers ביצעה מחקר על סמך מידע פומבי. בהמשך, כשקמפיין Freedom from Facebook הגיח כקואליציה עממית לכאורה, הצוות ביקש מ-Definers סיוע בלהבין את הקבוצות שמאחוריו. הם למדו שג'ורג' סורוס ממן כמה מחברות הקואליציה. הם כתבו מסמכים והפיצו אותם לעיתונות כדי להדגים שלא מדובר בסתם תנועה עממית ספונטנית".

 

שארג' הודה גם שפייסבוק ביקשה מהחברה לפעול נגד מתחרים. "Definers עזרה לנו להגיב לביקורת לא-הוגנת שהופנתה רק כלפי פייסבוק. הם גם סייעו לנו לבדל את עצמנו לחיוב ממתחרינו", אמר, והוסיף שפייסבוק לא ביקשה מהחברה להפיץ או ליצור פייק ניוז בעבורה.

 

 

 

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, כתבה בהמשך לדבריו של שארג' שלא זכרה את Definers לפני שקראה את התחקיר בניו יורק טיימס: "ביקשתי מהצוות שלנו לבדוק את העבודה שהם עשו בשבילנו. חלק מהעבודה שולב בחומרים שהוצגו לי וקיבלתי כמה מיילים שבהם אוזכרה Definers. אני רוצה להדגיש שמעולם לא היתה לנו כוונה להשתמש בנרטיב אנטישמי נגד ג'ורג' סורוס או מישהו אחר. העובדה שהעבודה שלנו פורשה כאנטישמית מעוררת בי שאט נפש".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x