חדשות טכנולוגיה

חדש מעליבאבא: כלי זול ופשוט שיעזור לעיוורים לעשות שופינג במובייל

החברה פיתחה רצועת פלסטיק עם כפתורי סיליקון שנותנים משוב לאצבעות העיוור בנוגע לאייקונים והרכיבים עליהם לחץ. היא מיועדת לעבודה עם אתרי הקניות והתשלומים של החברה, אך צפויה להגיע לאתרים ושווקים נוספים

רפאל קאהאן 17:1912.11.18

עליבאבא הסינית פיתחה פיתרון פשוט שיאפשר לעיוורים להשתמש בסמארטפונים בצורה פשוטה וטבעית - בעיקר עבור יישומי שופינג למיניהם. אוכלוסיית העיוורים בסין, שמספרה מוערך ב-13 מיליון איש, מתקשה מאוד להתנהל במרחב הציבורי: לערי סין בעיות נגישות שונות, והחברה נשענת על סמארטפונים כתחליף לארנקים, תעודות ועוד. מי שלא יכול להתחבר ליישומים כוויצ'ט, למשל, מנותק גם מהשיח החברתי.

 

 

ישנם סמארטפונים בעלי כלי נגישות, אך לרוב מדובר באייפון ובמכשירים קוריאניים שהם יקרים יחסית. הדגמים המקומיים, לעומתם, לא מספקים פתרונות נגישות ראויים. אחת המגבלות של אותם פתרונות היא ריבוי הטקסט באתרי קניות כעלי אקספרס, דיל אקסטרים ו-JD; מערכות ההקראה האוטומטית פשוט מתבלבלות ומתארות את המוצרים הלא נכונים, או פועלות בצורה מסורבלת שמגבילה את המשתמשים.

 

הפיתרון של עליבאבא פשוט מאוד: חתיכת פלסטיק עליה שלושה כפתורי סיליקון, שמייצרים תגובה הפטית ללחיצה.

 

הפיתוח של עליבאבא הפיתוח של עליבאבא צילום: Alibaba

 

 

באמצעות כלי זה, יכולים העיוורים לקבל חיווי על הלחיצות שביצעו על מסך המגע. הכפתורים משמשים גם לניווט וגם לקבלת משוב מהאפליקציה ולפי ניסויים שערכה עליבאבא, מאפשר הפיתוח לחסוך לעיוור כ-50% מהזמן שנדרש לו לביצוע פעולות בסלולרי.

 

 

 

כדי שיוכלו לפעול, חייבים להתאים את האפליקציות לסכימת הכפתורים, וכרגע מדובר בשתי אפליקציות בלבד: טאובאו, הגרסה הסינית של עלי אקספרס וכן עליפיי, אפליקציית התשלומים של Ant, הזרוע הפיננסית של עליבאבא. אבל בחברה מעוניינים להעמיד את הטכנולוגיה לשימוש העולם כולו; מנהל הפיתוח של הפרויקט אף הסביר שאין שום עניין כלכלי מאחורי השימוש בפטנט ושעליבאבא מוכנה להפיץ את הרעיון בחינם ברחבי העולם. עם זאת, בשלב הנוכחי נדרשים עוד ניסויים ובדיקות שטח שונות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x