$
חדשות טכנולוגיה

אדוארד סנודן: NSO הישראלים הם הגרועים שבגרועים

מדליף העל דיבר הערב בפני קהל ישראלי בשיחת וידאו, ותקף את החברה מהרצליה וכלי הפריצה שלה. בין היתר, האשים אותה בסיוע באיתור העיתונאי הסעודי שנרצח, וטען שהיא פוגעת באבטחת המידע בעולם. כמו כן, מתח ביקורת נוקבת על הריגול שמבצעת פייסבוק

עומר כביר 21:1006.11.18
"NSO הישראלים הם הגרועים שבגרועים מקרב אלה שמוכרים כלי ריגול המשמשים לפגיעה בזכויות אדם" - כך אמר חושף סודות ה-NSA, אדוארד סנודן, שדיבר הערב (ג') בשיחת וידאו בפני קהל ישראלי באירוע שערך משרד היח"צ אורנשטיין חושן במתחם LABS בת"א.

 

 

"יכול להיות שזה לא מפריע לכם, כי אתם בוטחים בתעשייה שלכם", הוסיף סנודן. "הם בטוח מוכרים את כלי הריגול שלהם, פגסוס, לממשלת ישראל. אבל תחשבו למי יש את זה, מי עוד משתמש בו. לא רק על החברה הזו, אלא המודל העסקי שלה. חברות כאלו צצות בכל העולם.

 

 

נאום סנודן ששודר בתל אביב נאום סנודן ששודר בתל אביב צילום: אוראל כהן

 

 

"לישראל יש יתרון טכנולוגי ענק, אבל האם זו באמת אבטחת מידע? המודל העסקי שלהם מחפש פרצות אבטחה, לא כדי לתקן אותן אלא כדי להחביא אותן, למכור גישה ללקוחות שלהן. NSO היא מיוחדת, כי יש לנו תיעוד של מה שהיא עושה, יש חוקרים אקדמיים שהצליחו לגלות מה הם עושים. וכשמגלים מה עושה פגסוס מבינים שזה לא רק משהו שמשמש להגנה על ישראל, לא רק ללכידת פושעים, עצירת פיגועים והצלת חיים.

 

"בין היעדים של פגסוס נמצאים עיתונאים, מפורסמים, לוחמי שחיתות, פוליטיקאים כמו נשיא הסנאט במקסיקו. ל-NSO לא אכפת להם, כי זו לא הבעיה שלהם. העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י. הוא כותב, לא בונה פצצות, והסעודים הרגו אותו. איך זה קרה? איך ידעו איפה הוא ומה הוא עושה? איך הם ידעו מה יהיו התוכניות שלו? המציאות היא שהם השתילו דרך NSO רוגלה בטלפון של אחד החברים שלו.

 

המצגת של סנודן, שהראתה אנשים שנפגעו מהשימוש במוצרי NSO המצגת של סנודן, שהראתה אנשים שנפגעו מהשימוש במוצרי NSO צילום: אוראל כהן

 

 

"כמה מהפעילות הזו מתרחשת מדי יום? הם יכולים להשתמש בזה נגדכם ונגד כל אחד אחר. זו לא תעשיית אבטחה, זו תעשיית אי-אבטחה. לא היינו יודעים את זה, אם אנשים לא היו מסתכנים כדי לספר לנו. הנכונות הזו להסתכן ולספר לציבור מה שאף אחד לא רוצה שנדע שמניעה אותנו לעולם טוב יותר. אנחנו צריכים לקבל רמה מסוימת של סיכון, ברמה אישית וחברתית, אם אנחנו רוצים ליהנות מחירות. אף אחד מאתנו לא יהיה בטוח אלא אם כולנו בטוחים, וכשאנחנו נותנים לדברים להפריע לחוש המטרה הקולקטיבי שלנו, כשאחנו מפסיקים לדבר ולהקשיב אנחנו יוצרים גבולות שלא משאירים את האחרים בחוץ אלא אותנו בפנים. ובסופו של דבר, כשאנחנו בעולם כזה, שבו אנחנו פוחדים מכל הסכנות האמיתיות שיש בחוץ, עד שאנחנו מתחילים להגביל את הפעילויות שלנו, אנחנו מפסיקים להתקדם ומפסיקים לחיות".

 

 

ג'מאל חשוקג'י ג'מאל חשוקג'י צילום: Hasan Jamali

 

 

בתשובה לשאלה על הסכנה האפשרית של ממשל טראמפ לפרטיות השיב סנודן: "אנחנו תמיד במרחק של מערכת בחירות אחת משיפור המצב. לא מספיק להאמין, צריך לעשות משהו. אמרתי כבר בעבר, ובתקופת ממשל אובמה זה נשמע מטורף, שיגיע מועד שיהיה משבר, שתהיה מתקפה שתפחיד אנשים, ומי שנמצא עם יד על הכפתור יגיד שהפעם זה שונה, הפעם אנחנו מורידים את הכפפות. חושבים שבמקרה כזה מדיניות ותהליך זה מה ישציל אותנו. אבל היסטורית זה נכשל כל פעם".

 

כשמפסיקים לדבר, מפסיקים להקשיב

 

בפתח דבריו גילה מדליף העל שאחרי שנודע שבכוונתו לדבר בפני קהל ישראלי בתל אביב פנו אליו גורמים שביקשו ממנו שלא לעשות זאת. "הרבה אנשים, כולל חבריי הקרובים, התקשרו אליה וביקשו ממני לא להופיע או לא לדבר. כמו רוב האמריקאים, אני נגד הכיבוש ומכבד את מי שעובד להביאו לקצו. האופציה הבטוחה היתה לבטל את ההופעה. אבל מה שבטוח הוא לא תמיד מה שנכון. אני מבין שרבים מכם לא יסיכמו עם מה שיש לי להגיד, או אפילו אם זה שאני אדבר, אבל זו הסיבה שחשוב לעשות את השיחת הללו. כי כשמפסיקים לדבר מפסיקים להקשיב, ואין התקדמות בלי דיאלוג".

 

סנודן אחראי לאחת מהדלפות המידע החשאי המסיביות ביותר בהיסטוריה של ארה"ב. ב-2013, בהיותו עובד קבלן בסוכנות לביטחון לאומי, הוציא סנודן ממחשבי הסוכנות אלפי מסמכים מסווגים והעביר אותם לעיתונאים. המסמכים חשפו שלל הבטים חשאיים של מערך הריגול של ה-NSA וכן סוכנויות מודיעין איתות זרות, ובהם תוכנית לקבלת מידע נרחב מחברות טכנולוגיה, שכללה גישה ישירה למחשבי החברות, או כלי שמסוגל לאסוף ולנתח כמעט כל מידע שקיים ברשת.

 

בהקשר ישראלי, חשפו מסמכי סנודן בין השאר שיחידת 8200 חתמה על הסכם עם ה-NSA לקבלת מידע גולמי על אזרחים אמריקאים, ומנגד שה-NSA עקבע אחרי מטרות צבאיות של ישראל וכן שיירטה ב-2009 תכתובות של בכירים ישראלים, ובראשם ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון אהוד ברק. מאז נחשפה זהותו, מבחירתו, זמן קצר אחרי פרסום ההדלפות הראשונות חי סנודן כפליט מארה"ב, שם יש נגדו צו מעצר. אחרי שהות קצרה בהונג קונג קיבל סנודן מקלט ברוסיה ובשנים האחרונות הוא מתגורר במדינה, במיקום לא ידוע.

 

 

הפגנת תמיכה בסנודן בארה"ב הפגנת תמיכה בסנודן בארה"ב

 

 

"לפני חמש שנים, ישבתי עם שלושה עיתונאים במלון בהונג קונג, מזיעים בלי הפסקה, וחיכינו לראות איך אתם ושאר העולם יגיבו לחשיפה הראשונה, שלפיה NSA תיעדה כמעט כל דבר שיכלה - בארה"ב זה היה כמעט כל שיחת טלפון, כל מה שהם הצליחו. התוצאה היא שכיום לא רק מדברים עדיין על הפגיעה בפרטיות שלנו אלא מדברים עליה הרבה יותר. ברגע שהופכים משהו מתיאוריות קונספירציה לעובדה הכל משתנה".

 

פייסבוק היא חברת מעקב, ואתם המוצר

 

סנודן ביקר חריפות את פעילות איסוף המידע של חברות טכנולוגיה: "מה עושים כשיש אנשים עם מכונות במקום שאתה לא יכול להגיע אליו וכל מה שהם עושים כל היום זה להכין רשימות? פייסבוק היא אחת הדוגמאות הטובות. גוגל יותר גרועים, אבל עושים עבודה טובה בלהישאר מתחת למכ"ם. לפייסבוק לא אכפת מכם, לא אכפת להם מהעתיד שלכם או ממה קורה במדינה שלכם. אכפת להם רק מהמידע שלכם. הם חברת מעקב ואתם המוצר שלהם. מה שהם מייצרים, שומרים ומוכרים לאחרים זה סיפור החיים שלכם. העדפות שלכם, כל מה שקראתם, ועמוק יותר: האנשים שאפכת לכם מהם, הרעיונות שמושכים אתכם ודוחים אתכם. זו מערכת ששמה את המוח שלכם על המדף עם תג מחיר. ומה שמפחיד הוא שזה עובד".

 

נאום סנודן באירוע נאום סנודן באירוע צילום: עומר כביר

 

 

עוד דיבר סנודן על החשיבות העקרונות של שמירה על הזכות לפרטיות. "הטיעון אם אין לך מה להסתיר אין לך ממה לפחד, שמקורו בגרמניה הנאצית, נועד להעביר את נטל ההוכחה מהממשלה לחברה", הוא אמר. "החברה צריכה להצדיק למה היא צריכה פרטיות, אבל אם אתה צריך להצדיק את הזכויות שלך אתה לא חי בחברה ליברלית. כולנו מפחדים, אבל אנחנו צריכים להבין שלא מדובר על חופש אישי אלא על Fredoom עם F גדולה. אם נתחיל לבצע החרגות לזכויות מסוימות, המשמעות היא שמי שצריך את הזכות הזו לא ראוי להגנה שלהן.

 

 

 

"ההבדלים בינינו הם זרע ההתקדמות, ופרטיות יוצרת את ההבדלים האלה. כשאנשים חושבים שעוקבים אחריהם הם מתנהגים אחרת, כי הם יודעים שאנשים אחרים שופטים אותם ושהם יעשו טעויות. המטרה של המעקב היא לא בטיחות אלא שליטה, זה ביטוי של כוח. כשמבני כוח משתנים יש לנו מעט מאוד יכולת להתנגד להם. אני אוהב את המדינה שלי. להגיד שאין לי בעיה כי אין לי מה להסתיר, זה כמו להגיד שלא אכפת לי מחופש הביטוי כי אין לי מה להגיד. האמירה צריכה להיות 'אין לי משהו להסתיר, יש לי משהו להגיד'".

 

מ-NSO נמסר בתגובה: ״חברת NSO עוסקת בפיתוח מוצרים שנמכרים לגורמי ממשל למטרה הבלעדית של חקירה ומניעת פשע וטרור. לא זאת בלבד שהחברה פועלת בכפוף לחוקי הייצוא הביטחוני, היא גם החברה היחידה מסוגה בעולם שמפעילה ועדת אתיקה עצמאית הכוללת מומחים חיצוניים מרקע משפטי ויחסים בינלאומיים במטרה למנוע מצב שמוצריה ינוצלו לרעה, ולכן, בניגוד למה שפורסם בעיתונות, החברה איננה מוכרת אותם ואיננה מאפשרת את הפעלתם במדינות רבות. מוצרי חברת NSO מסייעים מדי יום ביומו בהצלת חייהם של אלפי אנשים מידי טרוריסטים, ברוני סמים, חוטפי ילדים, פדופילים ועוד״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x