$
הייטק והון סיכון

קרן SGVC של דובי פרנסס גייסה 52 מיליון דולר

ההשקעה הובלה בידי הכשרה חברה לביטוח ובנק לאומי ארה"ב, בהשתתפות משקיעים רבים נוספים. פרנסס הסביר ל"כלכליסט" את גישתו לתחום הפינטק, בו מתמקדות הקרנות שלו - ועל פעילותה של קרן בוטיק בזירה בה פועלות קרנות ענק

מאיר אורבך 16:0006.11.18
קרן הון הסיכון SGVC של המשקיע הישראלי דובי פרנסס גייסה 52 מיליון דולר לקרן החדשה שלה. אחת המשקיעות המובילות בקרן היא הכשרה חברה לביטוח, שסמנכ"ל ההשקעות שלה, רועי קדוש, הוביל את ההשקעה. גם בנק לאומי ארה"ב הצטרף לגיוס, ביחד עם מספר רב מלקוחות הבנקאות הפרטית שלו.

 

 

 

בשיחה עם "כלכליסט" סיפר פרנסס שלמרות שהיו ביקושים להשקעות גדולות מאוד, החליט שהקרן הנכונה מבחינת החזרים תהיה בגודל 52 מיליון ולא יותר. "אנו מתמקדים בהשקעות בחברות פינטק בלבד בשלבי הגיוס המוסדי הראשון שלהם. מרבית החברות שאנחנו משקיעים בהם נמצאות בעמק הסיליקון ומנוהלות על ידי ישראלים שיושבים שם", אמר. 

 

 

דובי פרנסס דובי פרנסס

 

 

"אני משקיע בתעשיית הפינטק מאז 2012 והניסיון שצברתי מאפשר לי לזהות חברות טובות, אבל אני עדיין יודע שאני לומד את התעשיה הזו. אני רוצה להיות משקיע הפינטק הכי טוב בעולם" הוסיף פרנסס. "יש כיום קרנות ענק כמו סקויה, אנדריסן ואחרות ואיני רוצה להתחרות בהן. אני מעדיף להיכנס לחברות בשלבים שהקרנות הגדולות עדיין לא רוצות ולתפוס פוזיציה שם לפני הכניסה שלהם בסבבים הבאים. קרנות שגייסו יותר מ-150 מיליון דולר חייבות לבצע השקעת גדולות ומאוחרות יותר מאשר הפעילות שלנו. גייסתי קרן שמטרתה היא להביא רווחים למשקיעים שלי".

 

"אנחנו פועלים כקרן בוטיק שלא רוצה לגייס קרנות ענק ופועלת במודע ממשרד קטן בקליפורניה", סיפר פרנסס. "גם בתמהיל המשקיעים החלטתי מראש שאיני רוצה רק משקיעים מוסדיים אלא גם פרטים, שיוכלו לתת ערך מוסף לחברות שבהן אני משקיע. יש לי בקרן 72 משקיעים פעילים שחלקם הם מנהלים בכירים בחברות כמו דויטשה בנק, מורגן סטנלי, טי מובייל, גוגל ועוד. משקיעים אלה לא רק משקיעים אצלנו אלא גם מסייעים לנו בפתיחת דלתות. כיום כאשר אני רוצה לבצע השקעות משמעתיות מעבר למה שהקרן יכולה להשקיע בפוזיציה יחידה, אני פונה למשקיעים שלי וביחד אנחנו בונים כלי השקעה ייעודי לאותה חברה SPV".

 

לדבריו, שתי הקרנות האחרונות של SGVC ממוקמות כרגע ברבעון העליון של ביצועי קרנות הון סיכון לפי Cambridge and Associates. בין החברות הבולטות בהן השקיעה הקרן נמנות TripActions בה פרנסס הוא במעמד של יועץ לדירקטוריון ו-SGVC היא המשקיעה השלישית בגודלה, Tipalti בה פרנסס חבר דירקטוריון ו-SGVC היא המשקיעה השנייה בגודלה, SunBit בה SGVC היא המשקיעה הגדולה ביותר, ו-HomeLight בה SGVC היא המשקיעה השלישית בגודלה.

 

 

 

על פי הערכת "כלכליסט" שתי הקרנות הראשונות של פרנסס רשמו תשואות איכותיות ביותר כאשר הקרן השניה שהושקה רשמית ב-2015 החזירה עד כה 21% מהכסף, ו- 34% IRR נכון להיום. הקרן הראשונה שהושקה רשמית ב-2012 החזירה עד כה 68% מהכסף, ו-18.6% IRR נכון להיום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x