$
אינטרנט

פרסום ראשון

נחשפה רשת בוטים וחשבונות מזויפים שהפיצה תוכן שתומך בנתניהו

הרשת, שנחשפה בידי נעם רותם ויובל אדם, פעלה בטוויטר, נשלטה ככל הנראה בידי גורם זר והוסרה בידי הרשת החברתית. ציוצי התמיכה נועדו להשפיע על השיח ברשת הישראלית - וכוללים מסרים סותרים בעד ראש הממשלה, נגד רעייתו ואף נגד יהודים באופן כללי. ציוצי הרשת פורסמו בין היתר, בכלי תקשורת המקורבים לפוטין

עומר כביר 10:5506.11.18
רשת של עשרות עד מאות בוטים וחשבונות מזויפים בטוויטר צייצה בשנה וחצי האחרונה אלפי ציוצי תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו - כך חושפים היום (ג') ההאקר והאקטיביסט נעם רותם ואקטיביסט הקוד הפתוח יובל אדם. בשלב זה לא ברור מי עומד מאחורי הרשת, ואולם אך להערכת השניים ייתכן שהיא הופעלה על ידי גורם זר.

 

 

היקף ההשפעה של הרשת יכול להיות נרחב שכן חלק מהציוצים שפורסמו בה הופיעו בכלי תקשורת של מקורבים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בתחילת השבוע הסירה טוויטר את כל החשבונות ששני החוקרים זיהו בוודאות כחברים ברשת, אחרי פנייה בנושא שהעבירו לה.

 

הבוט rosennisrah, אחד מ"תומכי" ראש הממשלה הבוט rosennisrah, אחד מ"תומכי" ראש הממשלה

 

 

בחודשים האחרונים ערכו רותם ואדם פרויקט נרחב למיפוי פעילותם של בוטים בטוויטר, שפועלים בעברית במטרה להשפיע על השיח המקומי. הרשת הראשונה שהם חושפים התמקדה בעיקר בציוצי תמיכה והערצה לנתניהו. השניים זיהו בוודאות מלאה כ-150 חשבונות שפעלו ברשת והיא כוללת כנראה עוד עשרות חשבונות, שזיהויים לא ודאי לחלוטין. "מתוך 11,874 ציוצים של הרשת שנבחנו, כ-75% (8,830) התייחסו באופן ישיר לנתניהו באחד משלושת חשבונותיו הרשמיים (@netanyahu, @IsraeliPM ו-@IsraeliPM_heb), בין אם כריטווט ובין אם כהתייחסות אליו", כותבים השניים בתחקיר שערכו.

 

לצורך זיהוי הרשת (ורשתות בוטים נוספות אותם הן עדיין חוקרים) ביקשו רותם ואדם מגולשים לשלוח להם חשבונות חשודים. "קיבלנו המון חשבונות, אותם סיננו בעיקר באופן ידני", הסבירו. "זו לחלוטין לא היתה משימה קלה, מכיוון שבין החשבונות החשודים היו כאלה שפשוט הופעלו על ידי בני אדם אמיתיים, בשר ודם, שאיך לומר - אינם הכפיות החדות ביותר במגירה. נתנו לכלים אוטומטיים שכתבנו למפות בצורה כמעט מלאה את כל רשת הטוויטר הישראלית ואת זו המקיפה אותה. מיפינו עשרות מיליוני חשבונות, על כל המידע הפומבי הנמצא בהם. מיפינו לא רק את התוכן של חשבונות בודדים, אלא יותר חשוב מזה את הקשרים בין חשבונות שונים".

 

קשרים אלו אפשרו ליצור מפת צבירים בין חשבונות, ולזהות ויזואלית חשבונות שהקשרים ביניהם אינם טבעיים אלא מתוכננים, וכך להתמקד בחשבונות חשודים וברשתות שבהן הם פועלים. ברשת הראשונה שחושפים עתה השניים, ושממוקדת בתמיכה בנתניהו, בלטה קבוצה של חשבונות של מי שהציגו עצמם כחרדים ונראה שהקשרים ביניהם חשודים.

 

 

 

 

"רבים מהם עקבו זה אחרי זה והדהדו זה את ציוציו של זה גם כשאלה נראו תלושים לחלוטין מהמציאות", הם מסבירים. "התחלנו לבדוק את המטא-דאטה שלהם וגילינו מאפיין ייחודי - למרות שהם חשבונות ​המצייצים בעברית, שפת הממשק שלהם, השפה בה מוצגת המערכת, זו שקובעת אם יהיה כתוב על הכפתור 'אישור' או 'OK', היא טורקית. כשבדקנו את הציוצים עצמם, מצאנו שרבים מהם צויצו מהקליינט Twitter Lite, הקליינט המופיע כאשר גולשים מהדפדפן בטלפון הנייד. למה זה חשוב? כי רבות ממערכות האוטומציה של רשתות הבוטים הפופולריות אוהבות לרוץ עליו. כאשר בדקנו מהו האימייל לשחזור סיסמה מצאנו כי לרבים מהם כתובת מייל מאותו דומיין. זה לכשלעצמו לא מהווה סיבה מספקת, אבל זה עוד אינדיקטור".

 

החברה של ביבי  

 

במרכז הרשת עומד חשבון של משתמשת שמזוהה כישרא רוזן (@rosennisrah), שמתארת את עצמה כ"חברה (Girlfriend) של בנימין נתניהו": כמעט 20% מציוציי הרשת הם ריטווטים של החשבון ויותר מ-10% נוספים הם שיחה עמו. ציוציה של ישרא רוזן לבדה הם כ-15% מכלל ציוציי רשת הבוטים.

 

הציוץ הנעוץ בחשבון, שפורסם בינואר, מכריז באנגלית: "אהובי נתניהו (אימוג'י לב) אני אוהבת אותך..אתה הנשמה שלי..אני מנשקת אותך משפתיים..ביחד לנצח..אתה בלב שלי (אימוג'י לב) אתה המלך שלי..אני המלכה שלך". "כל הציוצים הנוספים בחשבון הם ציוצי הערצה דומים לנתניהו או ריטווטים שלו, ורוב רובם של ציוצי הרשת הם ציוצי תמיכה פאתטיים למדי, ריטווטים שלהם או חיזוקים להם", כותבים רותם ואדם. "קל לפטור חשבונות כאלו כחסרי כל חשיבות והשפעה, אבל הציוצים של ישרא רוזן צוטטו שלוש פעמים בכלי תקשורת כדוגמה להלך הרוח בטוויטר ביחס לנתניהו. במקרה או שלא במקרה, בכל שלושת המקרים, מדובר בכלי תקשורת רוסיים".

 

תמונות הפרופיל של ישרא רוזן היא ציור של נתניהו שלצדו כתוב בעברית (בכתב דפוס שנראה כאילו נכתב על ידי ילד קטן או מישהו שלא רגיל לכתוב בעברית) "אני אוהב אותך אהובי". "נראה שמי שכתב את זה אינו דובר עברית ברמה סבירה. זה נראה כמו תרגום מכונה", טוענים רותם ואדם.

 

 

 

 

חשבונות אחרים ברשת גם הם עושים שימוש בזהויות מזויפות ומכילים תכנים חשודים. "הציוץ הנעוץ של 'אהובה לוי', זה שמקדם כל מי שמסתכל בדף הפרופיל שלה, הוא של תמונת הפרופיל החדשה שלה", גילו השניים. "אבל אין אהובה לוי ואין תמונת פרופיל. התמונה לקוחה אי שם מהאינטרנט. למעשה, אהובה החליפה יותר מאת תמונת הפרופיל. כשאנחנו הכרזנו על הפרויקט והתחלנו את איסוף המידע, תוך שלושה ימים החליף חשבון בשם 'YoelishGad' את שמו ותמונתו וכך נולדה 'אהובה לוי'".

 

 

חשבון נוסף מעיד לפי שם המשתמש (דינה יהודה) והתמונה שמדובר במשתמשת, אך בתיאור החשבון כתוב "אני חרדי... אני עוקב אחרי פוליטיקה ודת". "זו כמובן לא בעיה, מגדר הוא ספקטרום וכל זה", מציינים החוקרים. "אבל כשמדובר בחשבון המציג את עצמו כאישה יהודית-חרדית אשר שפת הממשק שלה היא טורקית ו-52% מכל הפיברוטים שלה הולכים לחשבון שנמצא במרכז הרשת - זה עלול לעורר שאלות".

 

 

 

 

ציוצים מקוריים של חשבונות הרשת השונים מנוסחים בעברית עילגת מאוד ועושה רושם שתורגמו באמצעות שירות תרגום מקוון. "אמש הרגה טרוריסט פלסטין שני אזרחים ישראלים. הוא פגע בשני אנשים אחרים. לך לעזאזל!!!", צייץ ביולי 2017 חשבון של משתמש בשם משה בני (שלו, אגב, שני חשבונות נפרדים עם תמונה זהה ושם דומה - @moshebeni ו-@mosabeni. באופן מפתיע, את ציוץ זה של משה בני ריטווט חשבון של משתמש בשם ​מוחמד אל-נסף​, שמציג את עצמו כתושב צנעא. הלייקים של אל-נסף? ישרא רוזן, החשבון שבמרכז הרשת. גם שפת הממשק של החשבון שלו היא טורקית.

 

 

 

 

הבעייתיות של משה בני לא נעצרת כאן: "בציוץ נוסף מכנה משה, שמציג את עצמו כיהודי חרדי המשרת בצה"ל, את הכותל המערבי כ'החומה המערבית הקדושה'. כמה יהודים-ישראלים-חרדים דוברי עברית אתם מכירים שעושים את הטעות הזו? בציוץ אחר הוא מברך בברכת 'חג חנוכה קדוש', על אף שחנוכה כלל לא נחשב כחג, ובטח לא כחג קדוש... זה רק עוד אינדיקטור שמשהו מסריח ברשת". צייצנית אחרת, גם היא חברת הרשת שמציגה עצמה כיהודיה, שיתפה תמונה יפה לפני יום כיפור ואיחלה "יום כיפור שמח" עם שופר ומגן דוד.

 

מסרים סותרים ואנשי קש

 

באופן תמוה, כ-7% מהציוצים ברשת תוקפים את שרה נתניהו, חלקם בצורה בוטה למדי. זאת, אף שמרבית הציוצים ברשת מביעים תמיכה מלאה בראש הממשלה. כך, למשל, משתמש בשם ציון חברון כתב בעילגות: "זה מספיק! שרה נתניהו אשמה. שרה צריכה להילקח לכלא. שרה נתניהו היא רמאי!". לציוץ מצורפת תמונה של נתניהו לצד מיס פיגי וכן קריקטורות שלה. משתמש אחר צייץ באנגלית ש"שרה נתניהו תהרוג את ביבי". עוד ציוץ מתייחס בצורה דוחה למראה של נתניהו ולציוצים נוספים מלוות מילות גנאי קשות מאוד.

 

 

 

 

במקרה אחר, חשבון של משתמש בשם Hussain El Bedr צייץ ציוצים עם קללות אנטישמיות באנגלית. החשבון היחיד שאחריו עוקב משתמש זה הוא זה של ישרא רוזן. חשבון מזויף נוסף ברשת, שפעל תחת השם "יצחק הרצוג" (אין שום קשר לראש הסוכנות היהודית, יצחק "בוז'י" הרצוג), קילל במלים גסות במיוחד את פעיל הליכוד המוכר ליאור הררי.

 

"אין חיות כאלה", כתבו רותם ואדם. "מי שמלייקק ציוצי הערצה לנתניהו לא יכול להיות אנטישמי בשם חוסיין אל-בדר, או תוקף ליכודניקים בשם יצחק הרצוג. ההסבר שלנו לתקיפות ולהשמצות הללו הוא שמדובר במאמץ לבנות אנשי קש. למפעילי הרשת מועיל שישנם חשבונות שמוצגים כשונאי יהודים, כשונאי ליכודניקים או כשונאי שרה נתניהו. למה זה מועיל להם? אולי כי זה מחזק טיעונים מתקרבנים".

 

רותם ואדם מזהירים שייתכן שהגורם שמפעיל את הרשת שבדקו פועל מחוץ לישראל: "בשילוב עם שפת הממשק (טורקית), חוסר ידיעת השפה מפי מי שאמורים להיות צברים, תמונות הפרופיל המזויפות, ניתוח הקשרים, ועוד שלל אינדיקטורים, אפשר לומר במידה מסוימת של ודאות כי אנחנו עדים לניסיון חובבני של שחקן זר להשפיע על השיח בארץ. אולי במימון של שחקן מקומי שרצה להרחיק עצמו מהאופרציה או לחסוך כמה שקלים על ידי שימוש במפעיל זול.

 

"כמה מהנקודות שלא הצלחנו לענות עליהן מהניתוח הטכני שביצענו הן מי עומד מאחורי הרשת הזו, מדוע שפת הממשק של משתמשי הרשת היא טורקית, ומדוע כלי התעמולה הרוסיים, ​שהיו שותפים מלאים​ לאופרציות דומות בארצות הברית ובמדינות אחרות, מוצאים עניין ומפיצים את תכניה".

 

 

 

שני החוקרים זיהו גם עדויות לקשר בין הרשת המדוברת לרשתות אחרות. לדוגמה, חלק מהציוץ הנעות של ישרא רוזן, כולל השימוש בשתי נקודות ללא רווח ובביטוי הלא מאוד נפוץ I kiss you from lips, מופיע בציוצים של חשבונות חשודים אחרים, אך כאלו שמופנים לדונלד טראמפ ולפוליטקאי בכיר בטורקיה. עם זאת, בגלל משאבים מוגבלים והבחירה להתמקד בפעילות שמכוונת לישראלים, אין בכוונתם לבצע מחקר מעמיק של רשתות אלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x