$
מכשירים ומדריכים

לא שבור? לא מתקנים: בעלי סמארטפונים מחליפים אותם הרבה פחות מבעבר

לפני שנתיים נהגו משתמשים לקנות סלולרי חדש כל 22 חודשים בערך; כיום עומד המספר עומד על כ-36; על אפן ועל חמתן של יצרניות הטלפונים, משתמשים פשוט לא ממהרים לשדרג את המכשירים כי הם טובים דיים. מה יעשו היצרניות?

רפאל קאהאן 12:0901.11.18

חדשות רעות ליצרני הסמארטפונים: מחזורי השדרוג הממוצעים - הזמן שחולף מרכישת טלפון ועד החלפתו בדגם חדש - הולכים ועולים. לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל, בארה"ב הצרכנים מחכים כיום כמעט 3 שנים בממוצע לפני שהם רוכשים מכשיר חדש - והנתון זהה בשווקים רבים אחרים בעולם. לשם השוואה, לפני שנתיים הצרכן הממוצע החליף מכשיר בארה"ב כל 25 חודשים ובעולם המספר היה נמוך יותר, כ-22 חודשים.

 

 

בכל שוק הסיבות להתארכות מחזורי הרכישה שונות. בארה"ב למשל, שם הרכישות מתבצעות עדיין ברובן דרך ספקיות הסלולר, התארכו מחזורי השדרוג בשל במבנה החוזים וכן הירידה בהיקף הסובסידיות למכשירים מתקדמים יותר. במדינות אחרות התוצאה דומה למרות שתנאי השוק שונים - לרבות ישראל, בה יותר מחצי מהרוכשים העדיפו לקנות את מכשיריהם בחנויות פרטיות.

 

מכשיר הוואן פלוס 6T שהושק השבוע מכשיר הוואן פלוס 6T שהושק השבוע צילום: OnePlus

 

 

מחקר של גרטנר מפברואר הראה ירידה עקבית במכירות המכשירים, כשהסיבה העיקרית היא שהטלפונים פשוט טובים דיים - ומשתמשים לא סבורים שצריך לרוץ ולקנות דגם חדש רק משום שהוא הושק. רוב המשתמשים לא יחליפו טלפון שפועל כשורה - בפרט כשמדובר במכשיר עילית, מוצר שמחירו נע בין 800 ל-1,100 דולר בימינו.

 

הירידה במכירות כנראה תדרבן את היצרניות למצוא שיטות יצירתיות להכריח את הלקוחות לשדרג - ופרקטיקות כהאטה מכוונת של טלפונים עלולות לשוב ולהופיע: בשנה שעברה נודע שאפל פגעה בביצועי אייפונים ישנים ביוזמתה. החברה טענה שהמטרה היתה למנוע נזקים לחומרה שלו, אך ברור שכוונתה היתה לעודד את המשתמשים לשדרג את הטלפונים. גם חברות נוספות נקטו בצעד שכזה.

 

 

 

לאחר ביקורת קשה ומוצדקת, התחייבה אפל לא להאט במכוון את ביצועי האייפונים שלה, לתת למשתמשים לבחור בעצמם והוסיפה שהדגמים החדשים לא צריכים האטה כדי לשמור על יכולותיהם. ואולם, השבוע התברר שהחזירה בדלת האחורית את המנגנון בעדכון iOS 12.1. לדבריה, יכולים המשתמשים לנטרל את התכונה הזו, אך רובם כלל אינם מודעים לכך שהאייפון שבידיהם מתוכנן לפעול פחות טוב עם הזמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x