$
חדשות טכנולוגיה

בריטניה: העונש של פייסבוק על פרשת קיימברידג' אנליטיקה - רק חצי מיליון פאונד

הרגולטור הבריטי הטיל על הנהלת הרשת החברתית קנס זעום; מדובר בסכום המקסימלי שניתן להשית על החברה, שכן חקיקת GDPR המחמירה טרם נכנסה לתוקף כשנפתחה החקירה. מדובר בחדשות טובות עבור פייסבוק, שספגה ביקורת מוצדקת על חלקה בפרשה, אך לא קיבלה עונש מהותי

עומר כביר 12:4325.10.18
משרד נציב המידע הבריטי (ICO) קנס את פייסבוק ב-500 אלף פאונד (כ-645 אלף דולר) על חלקה בפרשת קיימברידג' אנליטיקה. סכום הקנס הוא המקסימלי שניתן להטיל לפי התקנות שהיו בתוקף בימי פתיחת החקירה, לפני שתקנות GDPR המחמירות נכנסו לתוקפן. הרגולטור הודיע לפייסבוק עוד ביולי האחרון שבכוונתו לקנוס אותה, ועתה הוטל הקנס בפועל.  

 

 

בפרשה, שהתפוצצה בתחילת השנה, התברר שחברת הייעוץ השנויה במחלוקת הצליחה להגיע למידע אישי של 87 מיליון משתמשים בפייסבוק והשתמשה בו כדי להרכיב פרופיל אישיות מפורט שלהם. בהמשך, שימש אותה לצורך הצגת פרסומות ממוקדות במיוחד במהלך הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 ובקמפיינים פוליטיים נוספים, ביניהם הצבעת הברקזיט.

 

סיבה טובה לחייך. צוקרברג סיבה טובה לחייך. צוקרברג צילום: אי פי איי

 

 

לפי הודעה לתקשורת, הקנס הוטל מכיוון שמעשיה של פייסבוק הביאו ל"הפרה רצינית" של החוק. "בין 2007 ל-2014, פייסבוק עיבדה מידע משתמשים בצורה לא הוגנת וסיפקה למפתחי אפליקציות גישה ללא הסכמה מספקת ומדעת של המשתמשים, גם אם הם לא הורידו את האפליקציה אלא פשוט היו 'חברים' של אנשים שהורידו אותה", נמסר. "פייסבוק גם כשלה לאבטח מידע אישי כי כשלה בביצוע בדיקות ראויות לאפליקציות ולמפתחים שמשתמשים בפלטפורמה שלה.

 

מפייסבוק נמסר בתגובה ל-BBC שהחברה "בוחנת" את ההחלטה: "בשעה שאנחנו לא מסכימים עם חלק מהממצאים, אמרנו בעבר שהיינו צריכים לעשות יותר כדי לחקור טענות על הפעולות שביצעה קיימברידג' אנליטקה ב-2015".

 

 

 

עם זאת, בפייסבוק לא צריכים לבחון את ההחלטה אלא לפתוח בקבוקי שמפניה; אם החקירות הרגולטוריות האחרות שמתנהלות נגד החברה יסתיימו עם קנסות דומים יהיה זה הישג אדיר בעבור פייסבוק שיהפוך את המחיר הרגולטורי של הפרשה לזניח.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x