$
חדשות טכנולוגיה

ארה"ב: אזרחים רוסים שעובדים עבור מקורב לפוטין ניסו להשפיע על בחירות האמצע

בכתב אישום נגד אזרחית רוסיה מגולל משרד המשפטים האמריקאי קנוניה מתוחכמת שבה ניסתה רוסיה להשפיע על בחירות אמצע הקדנציה שייערכו בנובמבר. השיטה: מסרים בפייסבוק, אינסטגרם וטוויטר שנועדו ליצור "חלוקה ואי שקט" במערכת הפוליטית בארה"ב. התקציב - מיליוני דולרים. בין המעורבים - "השף של פוטין", האוליגרך יבגני פירגוזין, שהיה בין 13 האזרחים הרוסים שהואשמו בהתערבות בבחירות לפני שנתיים

עומר כביר 09:2420.10.18

אזרחים רוסים שעובדים בעבור בעל ברית קרוב של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין היו מעורבים בקמפיין מתוחכמם שנועד להשפיע על בחירות אמצע הקדנציה שייערכו בארה"ב בנובמבר - כך טוענים תובעים פדרלים בכתב אישום שהוגש נגד אזרחית רוסיה ופורסם אתמול.

 

 

לפי הודעה של משרד המשפטים האמריקאי, האזרחית, אלנה אלכסוונה קוסיאינובה, בת 44 מסנט פטרסבורג, ששימשה כ"מנהלת החשבונות הראשית" של הקונספירציה, ניהלה תקציב של מיליוני דולרים במאמץ ליצור "חלוקה ואי-שקט" במערכת הפוליטית בארה"ב. היא רכשה כתובות אינטרנט ופרסומות בפייסבוק ובאינטסגרם, הקימה חשבונות טוויטר ושילמה לקידום פוסטים מפלגים במדיה חברתית.

 

הנאשמת עבדה בעבור כמה חברות בבעלות האוליגרך יבגני פירגוזין. פירגוזין, שמכונה "השף של פוטין", היה בין 13 האזרחים הרוסים שהתובע המיוחד רוברט מולר האשים בהתערבות בבחירות לפני שנתיים.

פוטין וטראמפ. לפי כתב האישום, הנאשמת עבדה בעבור כמה חברות של יבגני פירגוזין, "השף של פוטין" פוטין וטראמפ. לפי כתב האישום, הנאשמת עבדה בעבור כמה חברות של יבגני פירגוזין, "השף של פוטין" צילום: רויטרס

 

 

לפי כתב האישום, הגורמים המעורבים לא פעלו לטובת מועמד ספציפי, ואף לא הגבילו את עצמם לקידום עמדות ליברליות או שמרניות בלבד. לרוב, הם קידמו עמדות סותרות באותן סוגיות. לדברי משרד המשפטים, המאמץ הנוכחי היה מתוחכם יותר מניסיונות קודמים, שלא פעם כללו קידום פוסטים עם אנגלית שגויה והתייחסויות תרבותיות לא רלוונטיות. לקראת בחירות אמצע הקדנציה, מנגד, זוהתה התנהגות מתוחכמת יותר שכללה מסרים מהודקים והבנה טובה יותר של המחלוקות הפוליטיות בארה"ב שאפשר מיקוד מוצלח יותר.

 

כך, למשל, הסנטור המנוח ג'ון מקיין, יריב יציב של טראמפ, הוצג כ"תרחן מתנגד טראמפ", ויו"ר בית הנבחרים פול ראיין תואר כ"אפס מוחלט". לפעילים נמסרו הוראות לתקוף רפובליקנים שלא תמכו בבניית חומת גבול עם מקסיקו, לקדם חוקים שמחייבים הצגת תעודת זהות בקלפי, ולהבליט סקנדלים שהתרחשו כשמולר עמד בראש ה-FBI.

 

אסטרטגיות שונות הופעלו כדי להתאים את שפת המסר לקבוצת היעד. "אם אתה כותב פוסטים בקבוצה ליברלית, אל תשתמש בכותרת מברייטבארט", נמסר בהודעה שנשלחה לקבוצת פעילים. "מנגד, אם אתה כותב פוסט בקבוצה שמרנית, אל תשתמש בכותרת מהוושינגטון פוסט או מבאזזפיד". לא תמיד העצות היו נכונות. למשל, במקרה אחד נמסרה הוראה לשמור על שפה פשוטה בכתיבה ללהט"בים לא לבנים, כי "להט"בים צבעונים פחות מתוחכמים מלבנים. לכן, משפטים ומסרים מורכבים לא עובדים".

 

"המטרה האסטרטגית של הקונספירציה, שעדיין פעילה, היתה ליצור מחלוקת במערכת הפוליטית בארה"ב", אמר התובע הפדרלי זכארי טרווילגר בהודעה לעיתונות. "המקרה הזה מדגים שרשויות אכיפת החוק הפדרליות חוקרות ותובעות באגרסיביות את היוזמים של השפעה זרה, ושלא נעמוד מנגד וניתן לגורמים זרים לפגוע בפעילות התקינה של הממשל שלנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x