$
אינטרנט

פרשנות מאקרו

למה אני שונא אותך? כי יוטיוב אמר לי

איך אלגוריתם ההמלצות של שירות הווידאו הפופולרי נרתם להפיכת תומכי טראמפ מהשורה לפנאטים מסוכנים? מה ההבדל בין המלצות התוכן שביוטיוב ובין מה שמוצג בפייסבוק ובטוויטר?

הגר רבט 11:1920.10.18
1. מסע מופלא. האלגוריתם הממכר של יוטיוב הפך מזמן למעין גרסה מקוונת למחילת הארנב מ"אליס בארץ הפלאות". הוא נוטל את הצופה למסע מופלא בין סרטונים, שמתחיל בברי סחרוף ומגיע בתוך פחות משעתיים לפרודיה על נסיכות דיסני. אך שני תחקירים מעלים את החשש שלאלגוריתם יש השלכות חריפות הרבה יותר מלגרום למשתמשים לפקפק בטעמם המוזיקלי.

 

 

2. הקצנה מקוונת. לפי תחקיר שביצע גוף התחקירים הבריטי העצמאי Bellingcat, צפייה ביוטיוב גרמה לרדיקליזציה בקרב תומכי הימין הקיצוני האמריקאי, והפכה אותם מתומכי טראמפ ומתנגדי הפלות מהשורה לפשיסטיים אלימים לכל דבר ועניין. התחקירנים ראיינו 75 פעילים פשיסטים, ו-39 מהם ציינו את הרשת כגורם להקצנה בדעותיהם, תוך שרובם הזכירו את יוטיוב כפלטפורמה העיקרית לצבירת הידע שהוביל אותם לכך.

 

תומכי ימין קיצוני בארה"ב תומכי ימין קיצוני בארה"ב צילום: איי אף פי

 

 

3. צעד אחד צעד. ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם דיווח של הוול סטריט ג'ורנל מתחילת השנה, שהראה כיצד המלצות הצפייה ביוטיוב מובילות את הצופים לתוכן קיצוני יותר ויותר. ההיגיון הכלכלי ברור: הקצנה איטית והדרגתית של התוכן מדביקה את הגולש למסך לזמן ארוך יותר, וככל הנראה תגרום להם לחזור לעוד ועוד.

 

4. העיקר הסנסציה. מאפיין נוסף של האלגוריתם הוא קידום סרטונים שכבר עוררו עניין, שבמקרים רבים כוללים תוכן שנחשב ל"סנסציוני". יוטיוב מזרימה לצופיה יותר ממיליארד שעות וידאו מדי יום, מה שהופך אותה לאחת משלוש פלטפורמות התוכן העיקריות בעולם לצד פייסבוק ורשתות הטלוויזיה. וכמו פייסבוק, השימוש בסנסציות להחזקת המשתמש מול המסך חשוב מאמיתות התוכן.

 

5. מיצוי הפוטנציאל. אלא שבניגוד לרשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר, שסוגרות את המשתמש בתא הדהוד של דעותיו, יוטיוב מציגה למשתמש מידע חדש שלא חיפש בעצמו, על בסיס ניתוח הרגלי הצפייה שלו. ההקצנה ההדרגתית הזו של התוכן מושכת אותו במורד המחילה, מטפחת את יצריו הכמוסים ומסייעת לו להגשים את הפוטנציאל שלו. וכך, כשהוא צופה בתוכן הקיצוני באמת, הוא כבר בשל לאמץ אותו כאמת צרופה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x