$
אפליקציות

גוגל תתחיל לגבות מיצרנים כסף על התקנת האפליקציות שלה באירופה

החברה נמצאה אשמה בהפרת חוקי הגבלים עסקיים באיחוד האירופי, כשחייבה יצרניות להתקין אפליקציות שלה על מכשיריהן; עתה הודיעה שתעבור למודל חדש באירופה, במסגרתו תדרוש תשלום על שימוש בחבילת האפליקציות שלה. ההחלטה צפויה להשפיע על כל היצרניות שפעילות באיחוד

עומר כביר 08:4817.10.18
גוגל תגבה תשלום מיצרניות מכשירי אנדרואיד שיבקשו לשווק עם המכשירים באירופה עם יישומים מובנים מתוצרתה - כך הודיעה החברה אתמול (ג') בערב.

 

 

לפי הודעה שפרסמה גוגל, המהלך הוא חלק מתגובה להחלטת האיחוד האירופי לקנוס את החברה ב-5 מיליארד דולר ולהטיל עליה מגבלות שונות לאור ניצול לרעה של מעמדה בתחום מערכות ההפעלה למובייל. לדברי גוגל, מדובר בצעד שנועד לציית למגבלות שהוטלו עליה, בשעה שהיא מערערת על ההחלטה.

 

גוגל Maps. האם תתחיל לעלות כסף? גוגל Maps. האם תתחיל לעלות כסף?

 

 

חקירת האיחוד האירופי מצאה שגוגל חייבה חברות שביקשו לשווק עם המכשירים עם כרום או יישום החיפוש שלה להתקין מראש את חבילת האפליקציות המלאה - מה שמהווה הפרת חוקי הגבלים עסקיים. לאור זאת, גוגל תאפשר מעתה להתקין מראש את כרום או יישום החיפוש ללא חבילת האפליקציות שלה. "מאחר שהתקנה מראש של כלי החיפוש וכרום ביחד עם האפלקיציות האחרות שלנו סייעה לנו לממן את הפיתוח וההפצה החינמית של גוגל, נציג הסכם רישוי בתשלום לסמארטפונים וטאבלטים שמשווקים באירופה", מסרה החברה. "אנדרואיד תישאר חינמית ובקוד פתוח ונציע רישיונות נפרדים (בלי תשלום, ע"כ) ליישום החיפוש ולכרום".

 

בנוסף, יצרניות אנדרואיד יוכלו להתקין מראש יישומים של גוגל גם על מכשירים שעושים שימוש בגרסאות לא רשמיות של אנדרואיד, בתנאי שאלו משווקים באיחוד האירופי. "אנחנו מאמינים שאנדואיד יוצרים יותר בחירות, לא פחות", הוסיפה גוגל. "זו הסיבה שבשבוע שעבר ערערנו על החלטת הנציבו לבית המשפט הכללי של האיחוד האירופי".

 

מקורות קרובים לחברה אמרו לוול סטריט ג'ורנל שההחלטה לגבות תשלום תבטיח את הקיימות של המודל העסקי של אנדרואיד במקרה בו החברה לא תוכל להתקין מראש את האפליקציות הרווחיות ביותר שלה. מהאיחוד האירופי נמסר שההחלטה לא מחייבת את גוגל לגבות תשלום.

 

 

 

אף שההחלטה נוגעת רק למכשירים שמשווקים באירופה, גלי ההדף שלה צפויים להיות גלובליים שכן כל היצרנים הגדולים יושבים מחוץ ליבשת וייאלצו לשנות את מודל הפעילות שלהם בה. בעקבותיה, לא מן הנמנע שיצרניות מכשירים זולים פשוט יוותרו על אפליקציות גוגל. "בגלל השליטה שלה בשוק, לגוגל יש את כוח התמחור", אמר לוול סטריט ג'ורנל האנליסט מארק מהאני מ-RBC. "ייתכן שיצרניות ייאלצו לצמצם את שולי הרווח שלהן כדי לשמור את האפליקציות. זו תהיה אחת מהתוצאות האירוניות של האשמת גוגל ביצירת חבילה לא הוגנת".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x