$
חדשות טכנולוגיה

פול אלן שייסד את מיקרוסופט יחד עם ביל גייטס, מת מסרטן בגיל 65

עם ההודעה על מותו, אמר חברו ושותפו ביל גייטס: "המחשוב האישי לא היה קיים בלעדיו". אחרי שעזב את מיקרוסופט התמקד אלן בהשקעות ופילנטרופיה

עומר כביר 06:5116.10.18

 


 

 

מייסד מיקרוסופט פול אלן, אחד מאבות עולם המחשוב המודרני, מת הלילה בגיל 65 כתוצאה מסיבוכים של סרטן הדם – כך הודיעה משפחתו בהודעה שפרסמה.

 

אלן, יליד סיאטל, הכיר את ביל גייטס בבית הספר הפרטי לייקסייד בסיאטל, והיה זה ששיכנע את חברו הטוב לעזוב את לימודיו בהארווארד כדי להקים את ענקית התוכנה. החברה שייסדו השניים הפכה לאחד הגורמים החשובים בעולם המחשבים שעיצבה רבים מההיבטים המוכרים שלו כיום. אלן עצמו עזב את מעורבותו היומיומית בחברה בראשית שנות ה-80 כשחלה בסרטן, אך נשאר חבר דירקטוריון במשך קרוב ל-20 שנה. לאחר שהחלים לא חזר לעולם הטכנולוגיה, ותחת זאת השתמש בהון שצבר כדי לקדם את עיר הולדתו באמצעות מאמצים פילנטרופיים ורכישת קבוצת ה-NFL המקומית במטרה להשאירה בעיר.

 

פול אלן ממייסדי מיקרוסופט פול אלן ממייסדי מיקרוסופט צילום: AP

 

את עולם המחשבים גילה אלן בבית הספר התיכון, שהיה מצויד בטרמינל של מחשב מיינפרם מרוחק. שנתיים אחרי שהחל ללמוד באוניברסיטת וושינגטון סטייט פרש מהלימודים כדי לעבוד כמתכנת בחברת Honeywell בבוסטון. ב-1975, כשהופיעו המיקרו מחשבים הראשונים (שמאוחר יותר כונו מחשבים אישיים), שכנע אלן את גייטס לעזוב את הארוורד ולהקים חברה שתכתוב תוכנה למחשבים אלו.

 

 

 

אלן הגה את הרעיון לקרוא לחברה מיקרו-סופט, והמוצר הראשון שלה היה גרסה דחוסה של שפת התכנות בייסיק שנועדה למחשבים עם כוח מחשוב חלש יותר. אלן היה גם זה שהוביל את רכישת מערכת ההפעלה QDOS. התוכנה, שאחרי הרכישה שונה שמה ל-MS-DOS, שווקה למחשבים אישיית מתוצרת IBM במודל חדשני באותה עת של רישיון שימוש. ההצלחה של מחשבים אלו ומחשבים תואמי IBM, ביחד עם מודל רישיון השימוש, הפכו את מיקרוסופט לשליטת עולם מערכות ההפעלה ואת אלן לאחד האנשים העשירים בעולם (לפי בלומברג, עם מותו עמד הונו על 26.1 מיליארד דולר).

 

"מימינו הראשונים ביחד בלייקסייד, דרך השותפות שלנו ביצירת מיקרוסופט ועד לפעילות הפילנטרופית המשותפת שלנו לאורך השנים, פול היה שותף אמיתי וחבר יקר", אמר גייטס בהודעה לתקשורת. "המחשוב האישי לא היה קיים בלעדיו".

 

אחרי שעזב את מיקרוסופט התמקד אלן בהשקעות ופילנטרופיה. הוא תרם יותר משני מיליארד דולר למטרות כמו קידום מדע, טכנולוגיה, חינוך, איכות הסביבה ואמנות, וייסד ארגוני מחקר כמו Allen Institute for Brain Science ו-Allen Institute for Artificial Intelligence.

 

חלק ניכר ממאמציו הפילנטרופיים הושקע בסיאטל, והוא נחשב לאחד הגורמים הבולטים בהחייאת מוסדות התרבות העירוניים. בין השאר הוא שפץ את אולם הקולנוע הוותיק של העיר, ייסד מוזיאון לתרבות הפופ שהציג גיטרות של ג'ימי הנדריקס ומוזיאון מדע בדיוני שהציג את כיסא הקפטן ממסע בין כוכבים. בשנות ה-90 רכש חלקת אדמה לצורך הקמת פארק עירוני ענק. אחרי שהתוכנית נדחתה על ידי תושבי העיר, פיתח אלן את השטח לאזור מסחרי ולמטה של אמזון. אלן גם רכש שתי קבוצות ספורט: הפורטלנד טרייל בלייזרז ב-NBA ב-1988 והסיאטל סיהוקס ב-NFL ב-1996.

 

אלן מעולם לא נישא ואין לו ילדים. אחותו, ג'ודי אלן, ספדה לו: "אחי היה אדם יוצא דופן בכל רמה. רוב האנשים הכירו את פול כאיש טכנולוגיה וכפילנטרופ, אבל בשבילנו הוא היה אח ודוד אוהב, וחבר מיוחד. התברכנו לחוות את השנינות, החום, הנדיבות והדאגה שלו לזולת. למרות לוח הזמנים העמוס שלו, תמיד היה לו זמן למשפחה ולחברים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x