$
חדשות טכנולוגיה

עובדי מיקרוסופט מתמרדים, דורשים מההנהלה לנטוש מכרז של מיליארדים

קבוצת עובדים פרסמה מכתב פתוח לצמרת החברה, בו דרשה לבטל את ההשתתפות במכרז שירותי הענן של הפנטגון; לטענת העובדים, יישום כלי AI במערכות משרד ההגנה יהפוך את הצבא לקטלני יותר - ואין ברצונם לקחת חלק בכך. בנוסף, המכרז מנוגד לעקרונות האתיים שניסחה הנהלת מיקרוסופט בעצמה

רפאל קאהאן 11:4715.10.18

עובדי מיקרוסופט יוצאים למאבק בהנהלה: קבוצת עובדים דורשת מהנהגת ענקית התוכנה לנטוש את מכרז מחשוב הענן של הפנטגון, ששוויו 10 מיליארד דולר. זאת, משום שהם חוששים שהשתתפות בתוכנית תוביל לפגיעה בערכי החברה בכל הנוגע לשימוש צבאי בבינה מלאכותית.

 

 

לטענות העובדים, שנחשפו במכתב פתוח להנהלה, צמרת מיקרוסופט מתעלמת מהעקרונות שבחרה בעצמה, לפיהם הפעלת יישומי AI צריכה להיות "הוגנת, אמינה, בטוחה, פרטית ומאובטחת, שקופה וניתנת למעקב". לראיית המוחים, שילוב של כלי הבינה המלאכותית של מיקרוסופט במכרז, אם תזכה בו, תהווה שבירה מוחלטת של העקרונות הנ"ל לטובת "רווחים קצרי טווח". לא ידוע כמה עובדים חברים בקבוצה המוחה, אך טענות נגד מדיניות מיקרוסופט במקרים דומים כבר נשמעו השנה מפי קבוצות בחברה.

 

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה צילום: יחצ

 

 

העובדים מביאים כראיה את דברי מנכ"ל משרד ההגנה האמריקאי, שהצהיר בעבר שהיכולות שיתקבלו דרך המכרז "ישמשו להגברת הקטלניות של הפנטגון". העובדים גם השוו את התוצאות למכרז קודם בו זכתה מיקרוסופט, עבור יחידת האכיפה וההגירה (ICE) האמריקאית. גוף זה עלה לכותרות בשנה האחרונה לאחר שהפריד בין ילדי מהגרים לא חוקיים להוריהם, וכלא אותם במחנות מעצר בהוראת ממשל טראמפ.

 

ואולם, יש סיכוי סביר שמיקרוסופט כלל לא תזכה במכרז של הפנטגון: לפי טענות בקרב חברות טכנולוגיה אמריקאיות, המכרז נתפר למידותיה של אמזון - שהגישה אליו את פלטפורמת AWS שלה. גוגל, שהשתתפה במכרז, הודיעה בשבוע שעבר שתסיר את מועמדותה מסיבות טכניות; לחברה חסרים כלים ארגוניים שונים שמחייב הפרויקט, וככל הנראה שהנהלתה הבינה שלא תזכה במכרז שבושל מראש עבור מתחרה.

 

 

המקרה של מיקרוסופט בעייתי יותר, משום שאין לה כל סיבה עסקית או טכנולוגית לא להשתתף בו:  היא נחשבת לחברת הענן השנייה בגודלה בעולם לאחר אמזון, ויש לה קשרים מצוינים וארוכי שנים עם ממשלת ארה"ב והפנטגון. מכרז הענן מיועד לבחירה של ספק שירותי מחשוב ענן יחיד לפנטגון. מערכותיו ישמשו בין השאר גם למבצעים צבאיים - מה שהופך אותו בפועל לשותף במכונת המלחמה האמריקאית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x