$
חדשות טכנולוגיה

למה ויתרה גוגל על מכרז ענן של 10 מיליארד דולר, הגדול ביותר בהיסטוריה?

החברה סיפקה שורת הסברים - מבעיות בהתאמתה לפרויקט, דרך התנגשות עם ערכי החברה ועד היות המכרז תפור מראש. יש לגוגל מה להרוויח מהוויתור על המכרז הזה, אך יש גם מחיר לשלם - מחיר שיכול להשפיע על עסקי גוגל בארה"ב

רפאל קאהאן 16:1609.10.18

גוגל הודיעה אמש שתוותר על השתתפותה במכרז שירותי הענן של הפנטגון, שזכה לכינוי Joint Enterprise Defense Infrastructure (או בקיצור, JEDI) - מכרז הענן הגדול בהיסטוריה, שהיקפו מוערך ב-10 מיליארד דולר. זאת, עוד לפני הכנסות עקיפות והערך התדמיתי שיספק לחברה הזוכה. מדוע בחרה גוגל להתרחק מהמיזם?

 

 

לפי דיווח של בלומברג, הסיבה הרשמית היא שהפרויקט לא עומד בקנה אחד עם הערכים של גוגל, ושאינה מחזיקה בכל ההסמכות הנדרשות להפעלת מערכי מחשוב פדרליים. מיקרוסופט, אורקל ואמזון, שלהוטות לזכות במכרז, דווקא עומדות בכל תנאי הסף ללא התאמות ושינויים - אותם יכלה גוגל לבצע לו רצתה. לפי הערכות יש סיבה נוספת לנטישת גוגל: ממשלת ארה"ב הואשמה שתפרה את הפרויקט הזה במיוחד למידותיה של AWS מבית אמזון. 

 

גוגל מעדיפה לוותר. הפנטגון גוגל מעדיפה לוותר. הפנטגון צילום: בלומברג

 

 

הביקורת העיקרית היתה שמכרז מעין זה לא יכול להסתפק בספק יחיד, אלא דורש מספר מפעילים. וזו בדיוק הסיבה שגוגל סיפקה דרך דובר החברה, לאחר שהתבקשה להגיב על המהלך. "אם המכרז היה פתוח למספר מפעילים היינו מגישים הצעות לחלקים ממנו", הוסבר, "גוגל מאמינה שהענן מבוזר מתאים יותר לאופי השימוש של מוסדות ממשלתיים שכן הוא מאפשר התאמה של יכולות הספקים לדרישות השונות".

 

אמזון כבר מפעילה את הענן של ה-CIA והסיכוי שספק אחר יזכה בתפעול שלו קלוש, משום שהמערכות של AWS קנייניות וקשה מאוד לבצע מעבר שלה אמזון למערכות של ספק אחר. במילים אחרות, אמזון מספקת "גן סגור" באותה השיטה בדיוק כמו אפל עם האייפון. המשמעות בשטח, סבורים המבקרים, היא שאמזון תהיה הזוכה הברורה ושספקים אחרים יתקשו לקבל מכרזים ממשלתיים בהיקפים כאלה.

 

לטענת איגוד עובדי ההייטק בארה"ב (Tech Workers Coalition), הסיבה האמיתית היא העניין הערכי: גוגל חוותה לחץ רב מצד עובדיה להתרחק ממכרזים שקשורים לגופי ביטחון אמריקאיים, מאז שנחשפה מעורבותה בפרויקט Maven לשיפור דיוק מל"טים חמושים.

 

 

 

ככל הנראה שכל הסיבות הנ"ל נכונות, ושגוגל הבינה שסיכוייה לזכות במכרז נמוכים גם כך - מה שגרם לחברה לנצל את ההזדמנות לבנות מסר שמעצים אותה בעיני הקהל הליברלי ועובדיה כאחד. להחלטה יהיה מחיר שגוגל תידרש לשלם: חברות רבות נותנות אמון בבחירות הספקים של הממשל כגושפנקה לאמינות. מעתה, תהיה עבודתם של אנשי המכירות בשירותי הענן של גוגל קצת יותר קשים בשוק האמריקאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x