$
חדשות טכנולוגיה

אפל לקונגרס האמריקאי: על אף הטענות, סין לא פרצה למערכותינו

בשבוע שעבר נחשפה פרשת פריצה חמורה ביותר, במסגרתה התקינה ממשלת סין שבבי ריגול על ציוד מחשוב שיוצר בשטחה ונרכש בידי חברות אמריקאיות. אפל העבירה לקונגרס מכתב הכחשה רשמי, לפיו לא נפגעו מערכותיה במתקפה האמורה. זאת, על אף מקורות שטוענים להיפך

עומר כביר 11:4908.10.18
אפל מחזקת את הכחשותיה לחשיפת בלומברג משבוע שעבר, בדבר מתקפת סייבר סינית שהיכתה בה, באמזון ובממשלת ארה"ב עצמה. במכתב רשמי ששלחה לקונגרס, טענה אפל שלא מצאה שום סימנים לשידורים חשודים או ראיות אחרות לשבבים זדוניים שהושתלו בשרתים שברשותה - כך לפי דיווח של רויטרס.

 

 

בשבוע שעבר נחשף שצבא סין הצליח להסתנן למפעלים במדינה, ולהשתיל בחשאי שבבי מעקב זדוניים בלוחות אם של החברה האמריקאית סופרמיקרו. לוחות אלה שולבו בשרתים שנשלחו לעשרות לקוחות של החברה, ובראשם אפל, אמזון בנקים גדולים וקבלני משנה של ממשלת ארה"ב. השבב איפשר לתוקפים להשתלט על שרתים עם לוחות האם הנגועים, ובסופו של דבר לעשות בהם ככל העולה על רוחם.

 

לפי הדיווח, ההדף של המתקפה גדול הרבה יותר מהחברות שנפגעו ישירות; אמזון, למשל, מספקת שירותי ענן למאות חברות שיתכן שהיו חשופות לפגיעה, ואילו קבלני המשנה של הממשלה מפעילים תשתיות מחשוב בפנטגון, במערכי המל"טים של ה-CIA ובספינות הצי האמריקאי.

 

 

שבב הפריצה, לצד מטבע שבב הפריצה, לצד מטבע צילום: בלומברג

 

 

ואולם, בעקבות הדיווח פרסמו החברות שבמרכז הסיפור הכחשות נרחבות וחריפות. "לא מצאנו שום ראיות שתומכות בטענות בלומברג", מסרה אפל בתגובתה. "אפל לא מצאה שבבים זדוניים, שינויים בחומרה או פגיעות שנשתלה בשרתיה". מאמזון נמסר: "מעולם לא מצאנו חומרה ששונתה או שבבים זדוניים בשרתים בחוות השרתים שלנו". סופרמיקרו הכחישה אף היא את הדברים.

 

בסוף השבוע קיבלה עמדת החברות חיזוק מהממשל האמריקאי. "בשלב זה, אין לנו סיבה לפקפק בהצהרות מהחברות שמוזכרות בסיפור", נכתב בהודעה שפרסם המשרד לביטחון המולדת. הצהרה זו הצטרפה לדברים ברוח דומה שנמסרו ממרכז הסייבר הלאומי של בריטניה

 

עתה, במכתב ששלחה אפל לוועדות הסחר של הסנאט ושל בית הנבחרים, טוען סגן הנשיא לאבטחת מידע, ג'ורג' סטטקופולוס, שהחברה בדקה שוב ושוב את הטענות המרכזיות שבדיווח של בלומברג ולא מצאה שום ראיות לכך לקיומם של שבבים זדוניים בשרתים שרכשה מסופרמיקרו. "כלי האבטחה של אפל מחפשים באופן קבוע תנועה יוצאת מהסוג שמעיד על קיומן של רוגלות או פעילות זדונית אחרת", נכתב במכתב שהגיע לידי רויטרס. "מעולם לא נמצא שום דבר".

 

 

 

בינתיים, לא חזרה בה בלומברג מהפרסום ולא התייחסה בהרחבה או ישירות להכחשות הגורפות שלו. ביום ו' האחרון עמדה סוכנות הידיעות מאחורי הסיפור וטענה שהוא מבוסס על 17 מקורות בגופי מודיעין ובחברות עצמן (אפל טענה, בתגובה, שחלק מהאשמות בדיווח מבוססות על פחות מקורות ואפילו על מקור בודד). אתמול, בדיווח על ההודעה של המשרד לביטחון המולדת, ציינה רק בלומברג שהפרשה נחקרה על ידי ה-FBI, ושלדברי מקורות ייתכן שהמשרד לביטחון המולדת כלל לא היה מעורב בחקירה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x