$
חדשות טכנולוגיה

מנכ"ל גוגל מנסה לפייס את הפנטגון, לאחר שנטשה פרויקט מזל"טים חכמים

פרויקט Maven נועד להעניק לכלי טיס בלתי מאוישים יכולת טובה יותר של זיהוי עצמים - מה שייעל את יכולות התקיפה שלהם. עובדי גוגל התרעמו על מעורבות החברה במיזם, וגוגל נאלצה לסגת ממנו. עתה מנסה סונדאר פיצ'אי להרגיע את הגנרלים הזועמים

עומר כביר 10:1907.10.18
במהלך ביקורו בוושינגטון הבירה בסוף ספטמבר, נפגש מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי עם בכירים בפנטגון בניסיון להרגיע את המתחים בין שני הגופים, שהתעוררו לאחר שלחץ עובדים הוביל את ענקית הטכנולוגיה לבטל חוזה ביטחוני לניתוח סרטונים מכלי טיס בלתי מאוישים- כך לפי דיווח של הוושינגטון פוסט.

 

 

לדברי מקורות, פיצ'אי נפגש עם בכירים צבאיים ואזרחיים ממשרד של תת-המזכיר למודיעין, שמוביל את פיתוח מערכת מל"טים מבוססת בינה מלאכותית בשם Maven. גוגל עבדה עם משרד ההגנה על הפרויקט, שמאפשר לתייג אוטומטית כלי רכב, בניינים וחפצים אחרים שמצלמים כלי טיס באזורי עימות. ואולם, ביוני נכנעה גוגל ללחץ עובדים, שזעמו על כך שהחברה מסייעת לצבא להרוג ביעילות גדולה יותר, וביטלה את החוזה.

 

מל"ט תקיפה אמריקאי בפעולה מל"ט תקיפה אמריקאי בפעולה

 

 

ההחלטה היתה מקור מרכזי למתחים בין גוגל לפנטגון, שם סברו שהחברה היתה צריכה לעשות עבודה טובה יותר ולהסביר לעובדים שהטכנולוגיה נועדה לשמור על ביטחונם של אנשי צבא. "אין ספק שזה יצר תרעומת גדולה במשרד ההגנה", אמר לוושינגטון פוסט בוב וורק, משנה לשעבר למזכיר ההגנה, שסייע להשיק את פרויקט Maven אשתקד. "גוגל יצרה לעצמה סיכון מוסרי גדול כשאמרה שהיא לא רוצה להשתמש בטכנולוגיות בינה מלאכותית כדי לקחת חיי אדם. אבל הם לא אמרו שום דבר על החיים שאפשר להציל".

 

ממשרד ההגנה נמסר בתגובה לוושינגטון פוסט: "אנחנו לא מתייחסים לפרטי פגישות פרטיות. בכירי המשרד נפגשים דרך קבע עם שותפים מהתעשייה כדי לדון בטכנולוגיות חדשניות. פגישות אלו תומכות בדיאלוג מתמשך שנועד לפתור אתגרים טכנולוגיים עתידיים". גוגל לא הגיבה לדיווח.

 

 

סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל צילום מסך: Youtube

 

 

בהקשר אחר, סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, קרא בשבוע שעבר לגוגל לעצור את פרויקט הפיתוח של מנוע חיפוש מצונזר לשוק הסיני. באוגוסט דווח שגוגל מעוניינת לבצע חזרה נרחבת לסין ומפתחת לצורך כך מנוע חיפוש מצונזר, שיתבסס על רשימות שחורות.

 

 

 

המהלך עורר ביקורת רחבה בחברה ומחוצה לה, וכעת מצטרף למבקרים גם סגן הנשיא. פנס ביקר את החברה במסגרת נאום רחב יותר שעסק בטרוניות של הממשל נגד סין, ובהן גם חברות ש"מסייעות לדיכוי מצד בייג'ינג". "לדוגמה, גוגל צריכה לעצור מיידית את פיתוח האפליקציה שתחזק את הצנזורה של המפלגה הקומוניסטית ותפגע בפרטיות של צרכנים סינים", אמר. בתגובה לוול סטריט ג'ורנל סירבה גוגל להתייחס לדבריו של פנס והפנתה לתגובה קודמת שלפיה החברה "לא קרובה להשקת מוצר חיפוש בסין".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x