$
חדשות טכנולוגיה

חשד: עובדים באמזון מוחקים ביקורות שליליות בתמורה לשוחד

התופעה, שנמצאת תחת חקירה של ענקית הקמעונאות המקוונת, נצפתה עד היום בעיקר בסין. לפי החשד: מוכרים באמזון משלמים למתווכים כדי שאלה ימצאו עובדים שימחקו ביקורות או יעבירו להם מידע עסקי

עומר כביר 11:1417.09.18

אמזון חוקרת חשדות שלפיהם עובדים בחברה מוחקים ביקורות שליליות בתמורה לתשלום מצד מוכרים באתר – כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל היום (ב'). לדברי מוכרים שפועלים באמזון, עובדים בחברה, בעיקר באמצעות מתווכים, הציעו למכור להם מידע פנימי וחשאי שיכול לתת להם יתרון במכירת מוצריהם באתר. הנוהג נפוץ במיוחד בסין, בגלל מספר המוכרים הגבוה במדינה והמשכורות הנמוכות יחסית של עובדי אמזון שם.

בתמורה לתשלום שנע בין 80 ל-2,000 דולר, מתווכים שפועלים בשיתוף עם עובדי אמזון בשנזן מציעים למוכרים מדדים פנימיים, כתובות מייל של מבקרים, מחיקה של ביקורות שליליות וביטול חסימה של חשבונות. לדברי מקורות, אמזון חוקרת כמה תקריות בהן עובדים, כולל עובדים בארה"ב חשודים בקבלת תשלומים אלו.

 

החקירה החלה במאי אחרי שסגן נשיא אמזון לשווקים בינלאומיים, אריק ברוסארד, קיבל טיפ בנושא. במסגרת מאמציה לעצור פעילות זו כמה מבכירי אמזון בסין הועברו מתפקידים. לפי הפרסום, היוזמה להדלפת המידע מגיעה לרוב ממתווכים, שמאתרים ופונים לעובדי אמזון באמצעות אפליקציית המסרים המידיים WeChat, ושואלים אותם האם הם רוצים לספק שירותים בתמורה לתשלום.

עובדים באמזון מחקו, שינו ומנעו פרסום של ביקורות שליליות בתמורה לשוחד עובדים באמזון מחקו, שינו ומנעו פרסום של ביקורות שליליות בתמורה לשוחד צילום: רויטרס

 

התעריף למחיקת ביקורת שלילית עומד על 300 דולר לביקורת, כאשר לרוב נדרש מוכר למינימום של חמש ביקורות למחיקה. תמורת סכום נמוך יותר אפשר לרכוש את כתובת האימייל של המבקר – מה שמאפשר למוכר לפנות לרוכש ולנסות לשכנע אותו לשנות או למחוק את הביקורת, לפעמים בתמורה להנחה או מוצרים בחינם.

 

מתווכים גם מציעים למכירה מידע פנימי, כמו מילות מפתח שלקוחות מזינים למנוע החיפוש של אמזון, היקף מכירות ונתונים על הרגלי הקניות של משתמשים. מידע זה מסייע למוכרים בניסוח תיאור המוצר והפרסומות לצורך שיפור דירוגם במנוע החיפוש.

 

אמזון אישרה בתגובה את קיום החקירה: "אנחנו דורשים מעובדינו לעמוד בכללים האתיים הגבוהים ביותר, וכל מי שמפר את הקוד שלנו צפוי לסנקציות, כולל פיטורים ואף פתיחת הליכים משפטיים ופליליים. יש לנו אפס סבלנות לניצול לרעה של המערכת שלנו ואם אנחנו מזהים שחקנים רעים שנוהגים כך ננקוט נגדם בפעולה מיידית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x