$
אינטרנט

מזל טוב לזללן הזיכרון: דפדפן כרום חוגג 10

הדפדפן של גוגל שינה את השוק מקצה לקצה, אילץ את מיקרוסופט לשפר את האקספלורר ואף הפך למערכת הפעלה. ואולם, גם לאחר עשר שנות פיתוח ושיפור בטיחות הגלישה, נוחיותה ומהירותה - הוא עדיין טורף RAM ומאט מחשבים

ניצן סדן 14:3003.09.18
השבוע מלאו עשר שנים לדפדפן כרום - תוכנת הגלישה הכי פופולרית בעולם, שהכניסה את גוגל לכל מחשב. הדפדפן הושק ב-2 בספטמבר 2008, בתחילה לווינדוס בלבד, אך תוך שנה הגיע גם למק ולהפצות לינוקס למיניהם.

 

 

כרום הגיע לשוק בתזמון מושלם: מפתחים ומשתמשים חשו תסכול רב מדפדפן האקספלורר של מיקרוסופט, שליט הקטגוריה דאז. האחרון היה עמוס בליקויי אבטחה ובאגים, הממשק שלו לא היה נוח בשל ריבוי סרגלי כלים על חשבון חלון הגלישה עצמו ומהירות הפעולה היתה איטית. בשוק כבר היתה אלטרנטיבה - דפדפן הפיירפוקס של מוזילה, שתפוצתו צמחה במהירות. ואולם, לא היה בו כדי לאיים על שליטת מיקרוסופט; רוב המשתמשים בימים ההם כלל לא ידעו שמוזילה קיימת, או שאפשר לבחור בדפדפן שאינו אקספלורר.

 

הדור הראשון של דפדפן הכרום הדור הראשון של דפדפן הכרום

 

 

גוגל באה עם המיתוג שלה ועם שתי הבטחות גדולות: מהירות ויציבות. דפדפן הכרום אכן היה מהיר משמעותית מקודמיו, וטריק תוכנה פשוט עשה אותו ליציב יותר: אם קרס אתר בלשונית אחת, לא נסגר הדפדפן כולו כפי שקרה לא מעט באקספלורר. עוד תכונות בולטות בו היו מצב הגלישה בסתר (שבפועל, לא מסתיר יותר מדי) ומהר מאוד התחיל הכרום לנגוס נתחים גדולים מעוגת שוק הדפדפנים, תוך שגוגל מוסיפה לו תכונות ויכולות. עבורה, היה הדפדפן כלי מושלם לאיסוף מידע אישי על המשתמשים ובניית פרופיל שיווקי שלהם. אותו פרופיל שימש אותה למיקוד קמפיינים פרסומיים וסייע להביא אותה למעמדה הנוכחי כאימפריית פרסום מקוון.

 

אבל רבות מתכונות כרום נשענות על תהליכים זללני זיכרון פעולה; כרום תובע יותר RAM מכל תוכנה סטנדרטית, כשרק משחקי תלת ממד, יישומי עריכה מקצועיים ומסדי נתונים כבדים דורשים יותר.

 

 

הדור הנוכחי של הדפדפן הדור הנוכחי של הדפדפן

 

 

המשתמשים לא מרוצים מכך וטענות על חוסר יעילותו של הדפדפן נשמעות מזה שנים. גוגל, מצידה, מתמקדת בפיתוח כלים שמשפרים את ביצועיו ואת האבטחה וחוויית הגלישה (למשל, השתקת פרסומות קולניות) - אך לא הופכת את כרום לפחות רעבתן.

 

ברבות הימים, פיתחה גוגל את כרום OS, מערכת הפעלה שמבוססת על הדפדפן ועל יישומיה המקוונים. היא מפעילה כיום לפטופים מוזלים שמיועדים בעיקר לשוק החינוך בארה"ב, אך גם את מכשירי הכרומבוק פיקסל היוקרתיים של גוגל עצמה.

 

 

 

גוגל כרום הצליח להשפיע על השוק, כשכל מתחריו עברו לעיצוב פשוט המגדיל את חלון הגלישה על חשבון כל רכיב אחר, ושיפרו את מהירות ויציבות מוצריהם. מה צופן לו העתיד? ככל הנראה שהמשך הרחבת כלי האבטחה, עם הצמיחה המתמשכת במתקפות סייבר מבוססות אתרים נגועים. הדפדפן עצמו מהווה קו הגנה חשוב מפני פריצות והונאות, וגוגל צפויה להעשיר את יכולות כרום בתחום זה. אבל בינתיים, נמנעת החברה מלעשות לו דיאטת-RAM, כך שכנראה שכרום ימשיך להטיס במהירות עמודי רשת, בעודו מזחיל את שאר יישומי המחשב.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x