אפליקציות

חור בפורטנייט: מה אפשר ללמוד מתקרית האבטחה במשחק?

בסוף השבוע האחרון נודע שגרסת פורטנייט לאנדרואיד הועלתה בידי המפתחת, Epic Games, עם ליקוי סייבר בעייתי. הוא אמנם תוקן במהרה ולא ידוע על ניצול שלו - אך גוגל קפצה על ההזדמנות לעשות שרירים מול אפיק גיימס, ולהעניש אותה על שלא הפיצה דרכה את המשחק

רפאל קאהאן 17:0426.08.18
גוגל גילתה שתוכנת ההתקנה של המשחק פורטנייט למכשירי אנדרואיד חשפה את המשתמשים להאקרים; הגילוי נשלח לאפיק גיימס, מפתחת המשחק ב-15 באוגוסט, אך נחשפה לציבור רק כשבוע לאחר מכן.

 

 

אפיק לקחה את הגילוי של גוגל ברצינות הראויה ותיקנה אותו כ-48 שעות לאחר שדווח. היא גם החלה להפיץ עדכון אבטחה לכל המשתמשים שכבר הורידו את האפליקציה - אך לדבריה ייקח עוד זמן מה עד שכולם יקבלו את התיקון.

 

המשחק פורטנייט המשחק פורטנייט

 

 

הפרצה שזיהתה גוגל מאפשרת להאקר לנצל את תוכנת ההתקנה של האפליקציה כדי לדחוף למכשיר המשתמש נוזקות למיניהן. המקור לבעייה הוא מודל ההפצה של פורטנייט באנדרואיד, שנשען על הורדה מאתר חיצוני ייעודי ולא מחנות האפליקציות של גוגל. באפיק הסבירו את המהלך ברצון לחסוך את עמלת השימוש של גוגל - ובדרך גם לוותר על שירות אבטחת האפליקציות שהיא מספקת למפתחים, למפיצים ולמשתמשים. באפל זה לא קורה: גרסת פורטנייט לאייפון נמכרת דרך החנות של אפל, אחרת לא תיתמך במכשירים שלה.

 

גוגל כשוטרת

 

ואולם, לסיפור יש עוד צד, שמראה את התנהלותה של גוגל כבעייתית: החברה עדכנה את אפיק ולא חשפה את הפרשה בצורה פומבית, כמקובל במקרים שכאלה. אפיק ביקשה מגוגל שלא להפיץ את המקרה במשך 90 יום, כפי שקובעים כללי השימוש שלה-עצמה. גוגל מיאנה להקשיב, וטענה שלא תמתין יותר משבוע ימים, תנאי שימוש או לא. ככל הנראה שזה נועד להפעיל לחץ על אפיק - ולהעניש אותה על שבחרה להפיץ משחק פופולרי דרך פלטפורמה חיצונית ולא דרך חנות אנדרואיד הרשמית. התנהלותה הכוחנית מול אפיק נועדה לאותת למפתחים נוספים שמי שלא יעבוד איתה, יהיה חשוף גם לסיכוני אבטחה וגם למינימום שיתוף פעולה מצדה.

 

 

 

גם אפיק אינה חפה מאשמה: הבחירה להכריח את המשתמשים להוריד את המשחק מאתר חיצוני מאובטח פחות, רק כדי לחסוך את עמלת ההפצה של גוגל סיכנה את המשתמשים - שרבים מהם ילדים. אפיק גיימס נשלטת בידי טנסנט הסינית, יריבה ותיקה של גוגל - ויתכן שזו הסיבה שבחרה להפיץ את המשחק הפופולרי בפלטפורמה משלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x