$
חדשות טכנולוגיה

שלום ל-Otto: אובר מחסלת את מיזם המשאיות האוטונומיות שלה

המיזם התבסס על פיתוחי חברת Otto של אנתוני לוונדובסקי וליאור רון - פיתוחים שנשענו על מסמכים שגנב לוונדובסקי מגוגל והובילו לתביעה מתוקשרת. אובר צפויה להמשיך לפתח את טכנולוגיות המכוניות האוטונומיות שלה, ואולי תנסה לשלבן בעתיד גם במשאיות

רפאל קאהאן 14:0031.07.18

אובר הודיעה אמש (ב') על סגירת חטיבת המשאיות האוטונומיות שלה. חטיבה זו התבססה על הטכנולוגיה של הסטארט-אפ Otto של ליאור רון ואנתוני לוונדובסקי, שנרכש בכ-680 מיליון דולר. החברה הודיעה שהיא תמשיך בתכניות פיתוח המכוניות האוטונומיות שלה ושכל פיתוחי המשאיות ישולבו בפעילות זו.

 

 

אובר לא יוצאת לגמרי מעסקי התובלה; לחברה יש גם פעילות במסגרתה היא מקשרת בין נהגי משאיות לבין חברות שזקוקות לשירותי הובלה. עם זאת, מדובר בפעילות שונה מזו שהתבססה על הטכנולוגיה של Otto.

 

המשאית האוטונומית של Otto המשאית האוטונומית של Otto

 

 

לאחר חתימת העסקה, הצטרפו לאובר לוונדובסקי ורון, ובתחילה השיגו הצלחות כנסיעה של 250 ק"מ שביצעה משאית אוטונומית. זמן קצר לאחר מכן הוגשה תביעה נגד אובר מצד וויימו, חברת הרכב האוטונומי של אלפבית; לטענתה, לוונדובסקי גנב ממנה כ-14,000 מסמכים כשעבד בשורותיה, והטכנולוגיה שפיתחה היא שעמדה בבסיס טכנולוגיית Otto.

 

ליאור רון ואנתוני לוונדובסקי ליאור רון ואנתוני לוונדובסקי צילום: Otto

 

 

בהמשך, נודע שמנכ"ל אובר דאז, טראוויס קלאניק, עמד בקשר מול לוונדובסקי עוד לפני הקמת Otto, מה שהעלה חשדות שהיה מודע לגניבה. לאחר מספר חודשים מתוחים במהלכם הוערך שוויימו תביס את אובר במשפט, הגיעו שני הצדדים להסדר במסגרתו תקבל התובעת מניות אובר בכ-250 מיליון דולר כפיצוי. בנוסף, התחייבה האחרונה שלא תשתמש בפטנטים של וויימו ללא אישור ופיטרה את לוונדובסקי.

 

 

 

לפי הערכות, זו הסיבה שביטלה אובר את פעילות המשאיות האוטונומיות; אם אכן נשען הפרויקט על טכנולוגיה שבנתה וויימו, היה על אובר לבנות אותו מאפס - מה שיחייב השקעה נרחבת ופיגור מאחורי חברות אחרות בתחום. בשוק ישנן כמה וכמה חברות גדולות שבונות טכנולוגיית משאית אוטונומית, ולצידן סטארט-אפים שונים. אחד מהם אף הוקם בידי לוונדובסקי, בתצורה חשאית. אם תבשיל טכנולוגיית המכוניות האוטונומיות של אובר, יתכן שתוכל לשלבה גם במשאיות בעתיד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x