חדשות טכנולוגיה

מלחמת הסחר בין סין וארה"ב הורגת את עסקת קוואלקום-NXP

ענקית השבבים ניהלה מגעים לרכישת החברה ב-44 מיליארד דולר, בעסקה שהיתה מבצרת את מעמדה בשוק מעבדי המובייל. ואולם, הרגולטור הסיני התעכב באישורה עד שפג תוקף ההצעה. לפי הערכות, מדובר בתגובה סינית לטרפוד עסקת ברודקום-קוואלקום בידי נשיא ארה"ב

רפאל קאהאן 15:0526.07.18

קוואלקום צפויה לוותר על רכישת חברת השבבים ההולנדית NXP ב-44 מיליארד דולר - עסקה שהיתה מבצרת משמעותית את מעמדה כמובילת שוק שבבי המובייל. העסקה הצריכה את אישורם של תשעה רגולטורים - באיחוד האירופי, בארה"ב, ביפן ובסין - אך האישור הסיני לא התקבל עד אתמול בלילה -מועד פקיעת הצעת הרכישה. לפי הערכות, העיכוב הסיני בוצע במכוון, כדי להחליש את חברת השבבים האמריקאית.

 

 

המגעים לרכישת החברה ההולנדית נחשפו עוד באוקטובר 2016, ומאז ניסתה קוואלקום לקדם את המהלך על אף קשיים והשפעות שונות, בראשם הניסיון של ברודקום להשתלט עליה בעסקה של 130 מיליארד דולר. אותו ניסיון טורפד בידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשל חששות ממעורבות סינית בעסקה - אך העלה חששות גם בקרב רגולטורים ומתחרים; השילוב של ברודקום, קוואלקום ו-NXP היה יוצר טיטאן שבבי תקשורת במימדים שטרם נראו בשוק. ככל הנראה שהעיכובים בסין הם תגובה למהלך של טראמפ לביטול עסקת ברודקום, שמשמרת את המצב הקיים ולא מאפשרת לאף צד להשיג יתרון בשוק שבבי המובייל.

 

 

מעבד קוואלקום מעבד קוואלקום צילום: CNET

 

   

קוואלקום הודיעה שלא תחדש את הצעתה, ויתכן שוויתרה על רכישת NXP לחלוטין. האקלים הפוליטי הנוכחי צפוי להציב לה עוד ועוד מגבלות, מה שעלול לפגוע באמון המשקיעים ובביצועי המניה.

 

 

 

ענקית השבבים נמצאת בתקופה בעייתית; אמש נודע שאפל תפסיק להשתמש במודמים הסלולריים שלה במכשירי האייפון, ותגייס את אינטל כספק מחליף. קוואלקום איבדה כך לקוח גדול וחשוב, בעוד התחרות בשוק שבבי המובייל הופכת קשוחה מבעבר עם הרחבת פעילותן של סמסונג, וואווי ויצרניות סיניות אחרות. התחום היחיד בו מובילה קוואלקום טכנולוגית בפער גדול הוא ככל הנראה תשתיות התקשורת בדור חמישי, אך רשתות אלה לא ייפרסו מסחרית לפני 2020 - כך שלחברת השבבים צפויות שנים מאתגרות. משקיוותה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x