$
חדשות טכנולוגיה

קנס היסטורי לגוגל: תשלם 5.1 מיליארד דולר באירופה

ענקית הטכנולוגיה תידרש לשלם את הקנס הגדול בתולדותיה באשמת התנהלות מונופוליסטית בתחומי מערכות ההפעלה למובייל; החברה כבר נקנסה בעבר באיחוד ב-2.7 מיליארד דולר בשל הטיית תוצאות חיפוש, ומתנהלת נגדה חקירה נוספת בחשד לבריונות בשוק הפרסום המקוון

עומר כביר 11:2318.07.18
האיחוד האירופי הטיל על גוגל קנס עתק היסטורי בסך 4.34 מיליארד יורו (כ-5.1 מיליארד דולר) בעקבות ניצול לרעה של מעמדה של החברה בתחום מערכות ההפעלה לסלולר.

 

 

הקנס הצפוי יוטל על גוגל במסגרת אחת משלוש החקירות המרכזיות שנציבת התחרותיות של האיחוד, מרגרט וסטאגר, מובילה נגד ענקית הטכנולוגיה, ויהיה השני שמוטל על החברה. הקנס הראשון, בסך 2.7 מיליארד דולר, הוטל על גוגל ביוני שעבר לאחר שקבעה וסטאגר שהחברה שינתה את תוצאות החיפוש שלה כדי להבדיל תוצאות משירותים שלה על חשבון שירותים מתחרים דוגמת yelp.

 

 

 

 

 

החקירה השלישית קשורה לפלטפורמת הפרסום AdSense ומתמקדת בחוזים שבין 2006 ל-2009 מנעו מאתרים שמציגים את הפרסומות של גוגל להציג פרסומות מפלטפורמות מתחרות, ומאז 2009 מגבילים את האופן שבו ניתן להציג פרסומות אלו. החלטה בחקירה זו צפויה להתקבל בחודשים הקרובים.

 

מרגרט וסטאגר מרגרט וסטאגר צילום: אי פי איי

 

 

החקירה בסוגיית אנדרואיד מתמקדת במדיניות של גוגל לחייב יצרניות מכשירים להתקין מראש יישומים של גוגל להפוך את מנוע החיפוש של החברה לברירת המחדל במכשיר. לתפיסת האיחוד, מדובר בהתנהלות שמציבה בפני חברות כמו סמסונג ו-LG ברירה אנטי-תחרותית: להתקין את היישומים של גוגל או לאבד גישה לחנות האפליקציות פליי.

 

 

 

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי

 

 

לטענת וסטאגר, נוהל זה מבצר את הדומיננטיות של גוגל ברשת, והפסיקה העתידית שלה צפויה לאסור על החברה להמשיך להפעיל אותו. לחילופין, ייתכן שגוגל תחויב לספק לצרכנים דרך קלה להחלפת שירותי ברירת המחדל.

 

 

שינויים אלו יכולים להיות מהותיים אפילו יותר מהקנס, שכן איבוד המעמד של שירותי גוגל כברירת מחדל יאפשר ליצרניות לחתום על עסקאות רווחיות עם מתחרות בתמורה להתקנת היישומים והשירותים שלהן, או לחייב את גוגל לשלם לחברות אלו מיליארדי דולרים כדי לשמר את השירותים שלה (כפי, למשל, שהיא משלמת לאפל עבור הגדרת מנוע החיפוש שלה כברירת המחדל בדפדפן ספארי באייפון).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x