חדשות טכנולוגיה

אלפי עובדים, אפס חדרים: הכירו את המשרד הווירטואלי

חברת eXp Realty מפעילה שירותי נדל"ן ברשת, ומעסיקה יותר מ-13,000 עובדים ברחבי העולם. במקום להגיע למשרד, הם מתחברים לעולם וירטואלי חמוד בו מתבצעים ישיבות, דיונים, עבודת פיתוח ועוד. האם זהו עתיד העסקים כולם?

רפאל קאהאן 22:0018.07.18

איך נראה המשרד שלכם? האם המיקום שלו טוב? הכיסאות נוחים? הנוף יפה? לא משנה היכן אתם עובדים, כנראה שהמשרד של אנשי חברת eXp Realty מגניב יותר: הוא ממוקם על אי מהמם, מגיעים לעבודה על סירת מירוץ וכל זה בלי לצאת מהבית: המשרד וירטואלי לחלוטין.

 

 

החברה, שמציעה שירותי נדל"ן ברשת ומעסיקה 200 אנשי מטה וכ-13,000 סוכנים, לא מחזיקה בכלל במשרד פיזי. במקומו, בנתה עולם וירטואלי חמוד אליו מתחברים כל העובדים מרחוק.

 

מגיעים לאי על סירת מירוץ מגיעים לאי על סירת מירוץ

 

 

עולמות וירטואליים קיימים כבר שנים רבות ומשמשים לגיימינג או לניהול של מעין חיים חברתיים וירטואלים. ב-eXp Realty בנו עיר מצוירת שלמה שמאכלסת את כל העובדים. אתר ביזנס אינסיידר שלח כתבת לבלות יום שלם בעיר הזו - שקיבלה טעימה ממה שיכול להיות עתיד המשרדים כולם.

 

האי של eXp האי של eXp

 

 

העובדים מגיעים למרחב הווירטואלי דרך המחשב או אפליקציית מובייל. הם בוחרים לעצמם אווטאר, אותו הם יכולים להלביש ולהתאים לאישיותם. לאחר מכן הם מועברים לעולם של החברה שנבנה כמייצג את הפעילות שלה. הבניינים הווירטואלים מייצגים מקומות שמשמשים להכשרה, ניהול, מכירות או פעילויות אחרות.  

 

 

כל עובד בונה לעצמו אווטאר כל עובד בונה לעצמו אווטאר

 

  

בין השאר נבנו שם שני מגדלים וירטואליים שמייצגים את פעילות החברה בארה"ב וקנדה. הכתבת התקבלה בחדר ישיבות וירטואלי אליו עברה בקליק עכבר. לאחר מן הוזמנה לשוטט עם סמנכ"לי השיווק והטכנולוגיה. בין השאר היא נלקחה לשלל אתרים כגון איצטדיון כדורגל, חוף ים ואפילו לסיבוב על סירת מנוע.

 

הבניינים הללו מייצגים את המטות בארה"ב ובקנדה הבניינים הללו מייצגים את המטות בארה"ב ובקנדה

 

 

לדברי החברה, מדובר בדרך מצוינת לתת חופש פעולה לעובדים מבלי להגביל אותם בהגעה למשרד, תוך חיסכון גדול בהוצאות תפעול. כל פעילויות החברה - מישיבות ודיונים ועד מהלכי פיתוח, בניית תוכניות ותדרוך עובדים - מתבצעות ברשת, ולפי eXp העובדים מאוד אוהבים את העניין.

 

ישיבת מנהלים ב-eXp ישיבת מנהלים ב-eXp

 

 

ואולם, יש גם צד שלילי לניהול חברה בצורה המיוחדת הזאת: המנהלים פשוט לא פגשו את רוב אנשי הצוות שלהם. בנוסף, תקשורת שאינה חזותית תהיה תמיד לקויה ומוגבלת: קשה לקשר בין רוח הדברים שנכתבים בצ'ט או אפילו נאמרים בשיחת ועידה ובין פניו של אווטאר שמייצג את הדובר. לפי eXp, העובדים דווקא מצליחים לגשר על הפער הזה ומרבים להיפגש ביניהם מעבר לשעות העבודה.

 

 

סביר להניח שהבחירה של eXp Realty לא תישאר יוצאת דופן ככל שהטכנולוגיה תתקדם. כבר כיום ניתן להתחבר לעולם העבודה דרך שולחנות עבודה מרוחקים. סביר להניח שמהרגע שמשקפי מציאות מדומה יהפכו לזולים ונפוצים יותר, ישמשו להתכנסות במשרדים מרוחקים. עם זאת, יש עדיין יתרונות רבים לפגישות פנים אל פנים ויש להניח שעסקים מסוימים תמיד יעדיפו משרד פיזי ולא מצויר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x