$
אפליקציות

היום לפני 13 שנה ביצעה גוגל את הרכישה שהפכה אותה לאימפריה

ב-11 ביולי 2005 קנתה גוגל ב-50 מיליון דולר סטארט-אפ קטן שהמציא מערכת הפעלה פתוחה לטלפונים. למוצר שלו קראו אנדרואיד, וכיום מדובר באחד ממקורות הכוח החשובים ביותר של אלפבית. 13 דברים שאולי לא ידעתם על מערכת ההפעלה הכי נפוצה בעולם

ניצן סדן 22:0311.07.18

היום לפני 13 שנה ביצעה גוגל רכישה גורלית: החברה, שעד אז התמקדה בתחום החיפוש וצברה בו תאוצה מרשימה, החליטה שהגיע הזמן להרחיב את הפלטפורמה וקנתה ב-50 מיליון דולר את הסטארט-אפ אנדרואיד. לכבודה, אנו מציגים לכם עשרה דברים שאולי לא ידעתם על מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר בעולם - ועל החברה שהמציאה אותה.

 

 

1. אנדרואיד עצמה נולדה באמצע 2003, במיזם שהוביל אנדי רובין. למעשה, השם "אנדרואיד" היה כינויו של רובין עצמו: חבריו לעבודה נתנו לו את השם בשל אהבתו הגדולה לרובוטים.

 

אנדי רובין אנדי רובין צילום: בלומברג

 

 

2. כשהוקמה אנדרואיד, רצו המייסדים לבנות מערכת הפעלה למצלמות. המעבר לטלפונים בוצע די מהר, כשזיהו ששוק הצילום מתחיל לדעוך ושוק הסלולר - להמריא. המעבר לא היה קשה: ליבת מערכת ההפעלה ועיצובה נשארו בדיוק אותו הדבר.

 

אנדרואיד 1.0 אנדרואיד 1.0 צילום: Cubet Techno Labs

 

 

3. הפיתוח היה קשה ויזמי אנדרואיד התקשו לממן אותה. למעשה, רובין סיפר שלקח מחברו, המשקיע סטיב פרלמן, הלוואה של 10,000 דולר כדי שיוכל לשלם לעובדיו ולקדם את המוצר. לו ידע פרלמן מה מצפה לחברה, כנראה שהיה משקיע בה בעצמו.

 

 

 צילום: Ars Technica

 

 

4. גוגל פנתה לאנדרואיד בתחילת 2005, ולאחר שתי פגישות בלבד התלהבו לארי פייג' וסרגיי ברין והציעו לקנות את החברה.

 

לארי פייג' וסרגיי ברין לארי פייג' וסרגיי ברין צילום: בלומברג

 

 

5. ב-11 ביולי עברו אנשי אנדרואיד למטה גוגל, והתקבע תאריך הרכישה הרשמי. גוגל שמרה על הרכישה בסוד במשך מספר שבועות, לפני שחשפה את העסקה וגרמה ליצרניות הסלולר להבין שיש שחקנית חדשה בשוק.

 

6. לאחר הרכישה, בילתה גוגל שלוש שנים בעיצוב, שיפור, שיוף והשבחת מערכת ההפעלה. ב-2008 חשפה את מכשיר ה-G1, אותו פיתחה ביחד עם HTC - ענקית מובייל מבטיחה, בימים ההם.

 

מכשיר האנדרואיד G1, שנקרא Dream בחלק מהשווקים מכשיר האנדרואיד G1, שנקרא Dream בחלק מהשווקים צילום: Phonedata

 

 

7. איש לא שנא את אנדרואיד יותר מסטיב ג'ובס, שהכריז לא פחות ממלחמת חורמה על מערכת ההפעלה. אפל תבעה חברות שפיתחו מכשירי אנדרואיד ועשתה כל שביכולתה כדי להגביל את צמיחת המתחרה - ללא הצלחה יתרה. המלחמה בין אפל ויצרניות האנדרואיד הוליד תופעה של הערצת מותגים - במסגרתה משתמשים תקפו זה את זה ברשת והשמיצו את מכשירי היריב.

 

לא מעריץ גדול. ג'ובס לא מעריץ גדול. ג'ובס צילום: בלומברג

 

 

8. יצרניות המובייל נהרו לאנדרואיד מסיבה פשוטה: היא איפשרה להן לחסוך משאבי פיתוח ולהציג יישומים על בסיס הפלטפורמה, ולעצב אותה לצורכיהן. סמסונג, LG, וואווי, סוני, מוטורולה ואחרות אימצו אותה. היתה זו החלטה נבונה: פרט לאפל, כל חברה שניסתה להריץ מערכת הפעלה שתתחרה באנדרואיד כשלה וחלקן אף נרכשו או ביטלו את פעילות המובייל שלהן לחלוטין.

 

רוב מי שלא קפץ על עגלת האנדרואיד פשוט נעלם רוב מי שלא קפץ על עגלת האנדרואיד פשוט נעלם

 

 

9. הרכישה ביצעה גוגל השתלמה לה עשרת מונים: לפי נתוני גרטנר, כ-86% מהסמארטפונים שנמכרו בעולם ברבעון הראשון מריצים את אנדרואיד. ישנם יותר משני מיליארד משתמשי אנדרואיד בעולם, שרובם מריצים אותה בטלפונים - אך גם בטלוויזיות, טאבלטים, מכוניות, מחשבים, סטרימרים, שעונים חכמים ועוד.

 

כן, אנדרואיד קיימת גם ברוב הטלוויזיות החכמות כן, אנדרואיד קיימת גם ברוב הטלוויזיות החכמות

 

 

10. אנדרואיד היא כה פתוחה ונוחה עבור מוצרים מגוונים, שמפתחים הצליחו להטמיע אותה גם בקטגוריות מוצר אקזוטיות. למשל, פותחה כוונת חכמה לרובה ציד, שנשענת על אנדרואיד ומסייעת לציידים לפגוע במטרתם תוך חישוב משתנים כמהירות רוח, כיוון, טווח וזווית ירי.

 

מערכת ההפעלה הגיעה גם לתחום הנשק מערכת ההפעלה הגיעה גם לתחום הנשק צילום: flickr

 

 

11. מערכת ההפעלה כה פופולרית, שעבורה מפותחות רוב הנוזקות בשוק; האקרים יודעים שכדי להגיע למקסימום קורבנות, עליהם לפצח את מערכת ההפעלה של גוגל. לצערנו, זה לא קשה במיוחד: רק בשנתיים האחרונות נכנסו לשימוש כלים מתקדמים לאיתור אפליקציות נגועות בחנות היישומים של גוגל, וההאקרים ממשיכים למצוא דרכים יותר ויותר יצירתיות להערים עליהם ולחדור למכשירי משתמשים.

 

חנות גוגל חנות גוגל צילום: OctoDev

 

 

12. אנדרואיד נעשתה כה פתוחה, שגוגל איבדה חלק מהשליטה עליה: לאמזון ולחברות אחרות יש מהדורות אנדרואיד משלהן, עם חנויות יישומים נפרדות מהן לא מרוויחה גוגל. למעשה, היא ואמזון מגבילות זו את זו בחסימת יישומים, מה שהפך למלחמה מתמשכת בין השתיים בה מפסידים רק המשתמשים.

 

 

 

13. אנדרואיד היתה העסקה הכי טובה בהיסטוריה של גוגל: רכישת יוטיוב ב-1.65 מיליארד דולר אולי שיגרה אותה ללב הווידאו המקוון, אך יוטיוב עדיין לא מספקת רווחים ראויים. רכישת מוטורולה ב-12.5 מיליארד דולר אולי סיפקה לגוגל גישה לתיק פטנטים מרשים, אך לא חיזק אותה בשוק המובייל והמותג נמכר ללנובו ב-2.9 מיליארד דולר בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x