$
אינטרנט

חברת SimilarWeb הישראלית הסתבכה במחדל פרטיות מול גוגל

אחד מתוספי הדפדפן של חברת שירותי ניטור היישומים הוסר מחנויות האפליקציות של גוגל ומוזילה; זאת, לאחר שנודע שהוא מתעד פעילות גולשים ואף מאפשר לזהותם באופן אישי. החברה, מצידה, טוענת שאיסוף המידע הוא אנונימי, ושהיא מטפלת בנושא מול מפעילות הדפדפנים

רפאל קאהאן 12:0708.07.18

אחד מתוספי הדפדפנים של SimilarWeb הישראלית, Stylish, הוסר מחנויות האפליקציות של מוזילה וגוגל לאחר שנחשד באיסוף מידע אישי על גולשים באופן שמאפשר לזהותם אישית.

 

 

התוסף, שזכה לכ-2 מיליון התקנות ברחבי העולם, תוכנן במקור לסייע בתצוגת אתרים באופן שמסתיר או מוסיף להם תכונות. ואולם, התוסף ביצע גם פעולות שונות בתכלית: לפי עדויות מפתחים, התוסף שומר היסטוריית גלישה ומלקט מידע אחר שמקל על זיהוי אישי של כל גולש.

 

התוסף עבר מספר ידיים לפני שנחת בפורטפוליו של סימילרווב: הוא פותח לפני כמה שנים כפתרון לשינוי אד הוק של עיצובי אתרים ולאחר מכן מכן הועבר למפתח שמכר אותו לסימילרווב בינואר 2017. המכירה הביאה לשינוי מדיניות הפרטיות; לפי דיווח של ZDNet, כבר בשנה שעברה הופיעו תלונות ראשונות על איסוף המידע שהוא מבצע.

 

איסוף מידע כרכיב מובנה בתוסף איסוף מידע כרכיב מובנה בתוסף

 

 

סימילוורב נחשבת לאחת מחברות הסטארט-אפ המצליחות בישראל בתחומה. היא מספקת שירותי מדידה ומידע על אופי השימוש של הגולשים באתרים, מעסיקה כ-400 עובדים ומשרתת אלפי לקוחות. חברות שכמותה נשענות מפעם לפעם על נתונים שמושגים דרך תוספים ומפתחים, כדי להציג ללקוחות תמונה מפורטת ככל האפשר של התנהגות הקהל.  

 

חברות ישראליות אחרות נתפסו במהלך השנים במצבים דומים; סופרפיש, למשל, הפעילה בחשאי תוסף שמעביר מידע פרטי ממחשבי לנובו. מאז נכנסו לתוקפן תקנות הגנת הפרטיות של האיחוד האירופי (GDPR), נחשפו עוד ועוד מקרים שכאלה - בהם חברות פגעו בפרטיות משתמשים. יש להניח שמקרים נוספים ייחשפו בעתיד, שכן החברות מעוניינות להימנע מהקנסות הכבדים שכולל תיקון החקיקה.

 

 

תגובת סימילרווב

 

 "החברה משתמשת במידע אגריגטיבי ואנונימי לחלוטין לטובת שיפור המוצר וחווית המשתמש. סימילרווב אינה אוספת מידע אישי, אינה יודעת מי הם המשתמשים ולעולם גם לא תרצה לדעת. מדובר בתהליך בירוקרטי אל מול הגופים שייפתר בקרוב. כרגע המוצר אכן לא נמצא בחנויות השונות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x