$
תעופה וחלל

נאס"א חושפת: נמצא חומר אורגני על מאדים

מדובר בתרכובות אורגניות מורכבות, שנמצאו בידי הרובוט קיוריוסיטי לאחר שש שנות פעילות. בנוסף, התגלו מחזורי מתאן, שיכול להיות תוצאה של פעילות בקטריות. מדובר בממצאים חשובים ביותר, אך אין בהם להוכחה לקיום חיים על הפלנטה

שירות כלכליסט 21:5507.06.18

נאס"א חשפה הערב (ה') שגילתה חומרים אורגניים על מאדים. לא מדובר באנשים קטנים ואפורים - כי אם בכמויות קטנות של חומר אורגני מורכב, כזה שיתכן שמקורו בצורת חיים. התרכובות אותרו בידי קיוריוסיטי, רובוט המחקר של הסוכנות על הפלנטה השכנה, באזור שמכונה מכתש גייל (Gale), מקווה מים שיבש לפני כ-3 מיליארד שנה.

 

 

החשיפה בוצעה במסיבת עיתונאים ששודרה ברשת, ובה הוגדרה כראייה המוצקה ביותר להימצאות חיים מחוץ לפלנטה שלנו עד כה. אנשי נאס"א לא יודעים כיצד נוצרה התרכובת האורגנית שמצאו. "יש שלושה מקורות אפשריים לחומר הביולוגי", מסרה לסוכנות רויטרס ג'ניפר אייגנברוד, אסטרוביולוגית בנאס"א. "הראשון יכול להיות חיים, אותם טרם מצאנו. השני יכול להיות מטאוריטים, ואילו השלישי יכול להיות תהליכים גאולוגיים".

 

הרובוט קיוריוסיטי הרובוט קיוריוסיטי צילום: אי פי איי

 

 

כמו כן, חשפה סוכנות החלל שעל הפלנטה מתקיימים מחזורי מתאן, כלומר פליטה מתמשכת של החומר ותנועה שלו - דבר שיכול להיגרם כתוצאה ממקור ביולוגי, אך גם מסיבות אחרות. לפיכך, מוקדם מכדי לקבוע שמאדים חי.

 

הרובוט קיוריוסיטי מצא את החומרים לאחר שביצע חפירה רדודה מאוד - 5 ס"מ בלבד - באזור מכתש גייל. קיוריוסיטי איתר ב-2014 מולקולות של חומר אורגני, ומאז לא זוהו ממצאים מובהקים יותר לצורות חיים. לכן, הופתעו אנשי נאס"א כשמצאו תרכובות אורגניות של ממש - שכן לא העריכו שיימצאו, לאור החשיפה הממושכת של מאדים לקרינה קוסמית והיעדר אטמוספירה צפופה.

 

 

 

הפלנטה האדומה מכוסה ערוצים שלפי הערכות, נוצרו כתוצאה מתנועת מים לפני מיליארדי שנים. גם אם יבשו מקורות המים לפני זמן רב, יתכן שיימצאו בעתיד צורות חיים שהתקיימו בהם והתאבנו או הצטברו במרבצים תת קרקעיים. כמו במקרים קודמים, מעריכים אנשי סוכנות החלל שיש צורך במשלחות נוספות, רובוטים נוספים ומחקרי המשך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x