$
אינטרנט

פייסבוק שוב מסתבכת: העבירה מידע על משתמשים גם ל-4 יצרניות מכשירים סיניות

החברה אישרה כי העבירה את המידע האישי ללנובו, Oppo, TCL ו-וואווי, שחלקן בעלות קשרים קרובים לממשלת סין. זאת בהמשך לחשיפה שלפיה העבירה מידע משתמשים ל-60 חברות, ובהן סמסונג ואפל

עומר כביר 10:2606.06.18

פייסבוק העבירה מידע אישי של משתמשים גם לארבע יצרניות מכשירים סיניות, בהן כאלו בעלות קשרים קרובים לממשלת סין – כך אישרה אתמול (ג') החברה, בהמשך לחשיפת הניו יורק טיימס שלפיה העבירה מידע משתמשים ל-60 חברות, ובהן סמסונג, אפל, אמזון ומיקרוסופט.

 

ארבע החברות הסיניות הן לנובו, Oppo, TCL ו-וואווי. האחרונה שבהן סומנה על ידי גורמי מודיעין בארה"ב כאיום ביטחוני לאומי. מפייסבוק נמסר לניו יורק טיימס שהחברה תסיים את שיתוף הפעולה שלה עם וואווי עד סוף השבוע.

סגן נשיא פייסבוק לשותפויות מובייל, פרנסיסקו ורלה, אמר בהודעה שנמסרה לכלי תקשורת בארה"ב (ובניגוד להודעות אחרות, לא פורסמה באתר ההודעות לעיתונות של פייסבוק), המידע נמסר לחברות בצורה "מבוקרת", שאושרה על ידי פייסבוק. מידע זה כלל היסטוריית עבודה, סטטוס מערכות יחסים ולייקים שביצעו משתמשי המכשירים וחבריהם. "בהתחשב בעניין מצד הקונגרס, רצינו להבהיר שכל המידע מהאינטגרציה עם וואווי אוכסן על המכשיר, ולא על שרתי וואווי", הוסיף ורלה.

 

פייסבוק פייסבוק צילום: שאטרסטוק

 

שיתופי הפעולה עם החברות הסיניות, בדומה לאלו עם החברות האחרות, היה חלק ממאמץ מרוכז שהחל ב-2007 ושנועד להעביר משתמשי מובייל לרשת החברתית, בעידן שלפני אפליקציות מובייל. שיתוף הפעולה סיפק ליצרניות מכשירים אפשרות להציע למשתמשים תכונות מסוימות מפייסבוק, דוגמת פרסום עדכונים וביצוע לייקים.

 

בכירים בפייסבוק אמרו שההסכמים עם החברות הסיניות סיפקו להן גישה למידע דומה לזו שסופקה לבלקברי, ושאפשרה לחברה לקבל מידע מפורט הן על בעל המכשיר והן על חבריו. וואווי השתמשה בגישה זו באפליקציית "טלפון חברתי" שיצרה ושאפשרה למשתמשים לצפות במקום אחד בתוכן מרשתות חברתיות שונות.

 

הפרסומים בנושא שבו וסיבכו את פייסבוק עם הקונגרס האמריקאי, אחרי שנדמה היה שהחברה בדרך לשים מאחוריה את שערוריית קיימברידג' אנליטיקה. יו"ר ועדת הסחר של הסנט, הסנטור הרפובליקני ג'ון ת'ון דרש שפייסבוק תספק לקונגרס מידע מפורט על שיתופי הפעולה האלו. "פייסבוק לומדת לקחים קשים ששקיפות מהותית היא סטנדרט גבוהה", אמר.

 

סנטור מארק וורנר, הדמוקרט הבכיר בוועדת המודיעין של הסנט, הביע חשש מה"קשרים הקרובים בין המפלגה הקומוניסטית בסין ליצרניות מכשירים דוגמת וואווי", והוסיף: "אני רוצה ללמוד עוד על איך פייסבוק הבטיחה שמידע על המשתמשים שלה לא נשלח לשרתים בסין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x