$
חדשות טכנולוגיה

בעקבות מחאת העובדים: גוגל לא תחדש את חוזה הבינה המלאכותית עם צבא ארה"ב

שיתוף הפעולה בין גוגל למחלקת הביטחון האמריקאית, שבמסגרתו פיתחה החברה תוכנת בינה מלאכותית עבור מל"טים צבאיים, עוררה התנגדות בקרב העובדים; מנכ"לית חטיבת הענן אמרה כי לא ייחתם חוזה חדש, לאחר שהחוזה הנוכחי יפוג ב-2019

יואב סטולר 15:1602.06.18

גוגל לא תבקש להאריך את החוזה עם מחלקת הביטחון האמריקאית, במסגרתו פיתחה וסיפקה תוכנת בינה מלאכותית עבור מל"טים צבאיים (פרויקט מייבן). ההחלטה שהתקבלה בהנהלת ענקית הטכנולוגיה מגיעה בעקבות המחאה שעורר שיתוף פעולה בקרב אנשי עמק הסיליקון ובראשם - עובדיה שלה.

 

הטכנולוגיה משמשת לתיעוד וניתוח תוכן וידאו בזמן אמת. בין השאר היא מספקת אפשרות לזיהוי מדויק של מטרות במהלך תקיפות שמתבצעות באזורים כגון עיראק, אפגניסטן או סוריה. 

 

מקורות ששוחחו עם אתר גזימודו סיפרו כי מנכ"לית חטיבת הענן של גוגל, דיאן גרין, הכריזה על הההחלטה אתמול כשנפגשה לשיחה שגרתית עם העובדים. "החוזה הנוכחי עתיד לפוג ב-2019 ולא יהיה חוזה המשך", אמרה.

  

בדבריה לא הותירה גרין מקום לספקות בכל הנוגע למניעים שהובילו את גוגל שלא לחדש את החוזה. המנהלת הבכירה אמרה כי החלטת החברה נבעה מהתגובות החריפות שהיו לדבריה איומות עבורה.

  

עם זאת, גרין הוסיפה שלצד ההחלטה הנוכחית, גוגל פועלת בצורה אגרסיבית יותר בתחום הצבאי. לדבריה, החברה מתכננת לחשוף בשבוע הבא עקרונות אתיים חדשים לגבי השימוש ביכולות ה-AI.

 

מל"ט תקיפה אמריקאי מל"ט תקיפה אמריקאי

 

אלפי עובדים בעמק הסיליקון חתמו על עצומה שביקשה מגוגל לבטל את החוזה, ודרשו שזו לא תקח חלק במה שהם כינו "עסקי הלחימה והדם". מחאה זו אף הולידה את התפטרותם של עשרות עובדים בגוגל.

 

עד דברים אלו שגרין השמיעה באוזני העובדים, התגובה שהגיעה מגוגל הייתה לקונית יחסית ודברה על היקפו הנמוך של פרויקט "מייבן" עבורה ועל התמורה הכספית הנמוכה יחסית. הסברים אלה עמדו בסתירה לתכתובות מיילים שנחשפו בתקשורת, שלפיהם מנהלים בגוגל ראו בשיתוף הפעולה עם משרד ההגנה האמריקאי ב"מייבן" הזדמנות לסלילת הדרך להרחבת העסקים עם הצבא.

 

בין תכותובות המייל הללו נמצאו עדויות שמראות על שיתוף פעולה מהותי וגדול היקפים בין גוגל לפנטגון בנושא פיתוח אלגוריתמים לומדים במטרה ליצור מערכת מתוחכמת שעשויה לפקח על ערים שלמות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x