$
חדשות טכנולוגיה

מדליף פרשת קיימברידג' אנליטיקה: לא עבדנו עם Black Cube

כריסטופר וויילי, חושף שערוריית הפרטיות הגדולה של פייסבוק, סותר את עצמו: בעדות שנתן בפני הקונגרס האמריקאי אמר שלא בוצע שיתוף פעולה עם החברה הישראלית. זאת, בניגוד לדברים שמסר במרץ האחרון

מאיר אורבך 15:3917.05.18

כריס וויילי, מדליף פרשת קיימברידג' אנליטיקה שזעזעה את פייסבוק ואת המערכת האמריקאית, סותר את דבריו: בעדות שמסר בפני ועדה של הקונגרס האמריקאי, אמר שקיימברידג' אנליטיקה מעולם לא עבדה עם חברת בלאק קיוב הישראלית, על אף שאמר בעבר שבוצע שת"פ בין השתיים.

 

 

בסוף מרץ העיד וויילי בפני חברי הפרלמנט הבריטי, ואמר במפורש כי קיימברידג' אנליטיקה נעזרה בשירותי חברת בלאק קיוב, שמבצעת פרויקטים בתחומי המודיעין העסקי והביון. לדבריו, ביצעו שתי החברות פרויקט בניגריה, במסגרתו הניחה בלאק קיוב יד על מידע אישי של נשיא המדינה. בלאק קיוב הכחישה את הטענות בזמנו, והוסיפה כי וויילי משקר. עתה נראה שהכחשתה התאמתה: וויילי מסר לקונגרס האמריקאי כי בלאק קיוב לא היתה החברה עמה עבדה קיימברידג'. לדבריו, עבדה החברה עם מומחים ישראלים יוצאי מערכת הביטחון, אך לא עם חברה ספציפית. בנוסף, אמר שגורמים בחברת פלנטיר של פיטר ת'יל היו מעורבים בפעילות קיימברידג' אנליטיקה, אך באופן פרטי ולא כפרויקט של החברה.

 

כריסטופר וויילי כריסטופר וויילי צילום: גטי אימג'ס

 

 

פרשת קיימברידג' אנליטיקה, שנחשפה באמצע מרץ שעבר, הדגישה את בעייתיות השימוש במידע ברשתות חברתיות כדי להטות מהלכים פוליטיים. במרכזה עמד מאגר מידע גדול, שכלל פרופילים פוליטיים ואישיים של כ-87 מיליון איש - ושימש את לקוחות קיימברידג' אנליטיקה לתעמולה פוליטית חכמה במסגרת מהלכים גדולים כבחירות 2016 בארה"ב והצבעת הברקזיט בבריטניה.

 

 

 

מטבע הדברים, בין לקוחות קיימברידג' אנליטיקה נמנו חברות שמובילות פרויקטים של דיסאינפורמציה, לוחמת מידע, שיפור תדמית פוליטית ועוד. רשימת הלקוחות המלאה טרם נחשפה, אם כי ידוע שבין היתר, השתמשו בשירותיה מטות הבחירות של דונלד טראמפ, טד קרוז ובן קרסון. קיימברידג' אנליטיקה עצמה התהדרה בכך שהיתה מעורבת ביותר מ-200 פרויקטים פוליטיים שונים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x